fbpx

Nový dům za pár týdnů. Co jsou to rámové dřevostavby ?0

Systém konstrukce rámových dřevostaveb označovaný také jako Two by Four patří celosvětově k nejrozšířenějším. Oblíbeným způsobem výstavby dřevěných domů se během let stal také u nás. Jak tento systém přišel ke svému názvu a jaké jsou jeho výhody?

Interiér dřevostavby vznikající pomocí systému Two by Four. Foto: 123rf.com

Systém Two by Four (2by4, TBF, two-by-four) nemá zcela ustálené české pojmenování. Podivně znějící název je však ryze praktickým označením příčného průřezu používaných dřevěných sloupků – 2 x 4 palce, což odpovídá rozměrům přibližně 50 x 100 mm. Two by Four se začal používat od konce 19. století v USA a postupně se rozšířil do Evropy a Austrálie. Rychlý rozmach tohoto systému souvisel s tehdejším prudkým poklesem ceny hřebíků vlivem zavedení jejich automatizované výroby. V Česku tento způsob stavby označujeme také jako rámová konstrukce.

Cenová dostupnost tohoto spojovacího materiálu vyvolala ve stavebnictví silnou odezvu a hřebíky se staly široce používané. Na hřebíkovou „revoluci“ navázalo také používání hřebíkovačky, čímž odpadlo zdlouhavé ruční zatloukání a realizace dřevostaveb se tak značně zrychlila. Dodržování jednotného průřezu sloupků zlevňovalo dřevostavby díky zjednodušení plánování potřebného řeziva i menšímu množství nevyužitelných zbytků materiálu během výstavby.

Reklama

Systém Two by Four se někdy v češtině nazývá „letmá montáž“.

Dnešní dřevostavby realizované tímto způsobem však nemusí striktně dodržovat dříve stanovený průřez sloupků. Požadavky na kvalitní tepelnou izolaci a další stavebně technické vlastnosti si často vyžádají určitý rozměrový odklon. Zachována je tak spíše samotná logika systému Two by Four. K výstavbě se používají průmyslově sušené, hoblované fošny ze dřeva smrkového, borovicového nebo ze severské borovice.

Jak vypadá dřevostavba Two by Four

Nosnou konstrukci tvoří dřevěné sloupky zvoleného průřezu a staticky účinný plášť stabilizující kostru. Sloupky jsou ukončeny dole prahem, nahoře horním rámem, plášť je tvořen deskami připevněnými k rámům z vnější strany stavby. Mezi sloupky se vkládá tepelná izolace (obvykle minerální vata), která se obloží deskami i z vnitřní strany – vznikne tak sendvičová stěna. Nejčastěji se používají desky na bázi dřeva např. OSB a pro vnitřní obkladové desky také sádrokarton. Na vnější desky se pro dosažení požadovaných tepelně izolačních vlastností připevňuje další vrstva tepelné izolace, na kterou teprve navazuje omítka či fasádní obklady. Celá konstrukce domu vzniká při využití tohoto systému přímo na staveništi.


Konstrukce dřevostaveb postavených systémem two-by-four se skládá z hoblovaných dřevěných trámů. Potřebnou tuhost stěn pak zajišťují také obklady nejčastěji s OSB desek. (Foto. 123rf.com)

Systém Two by Four umožňuje poměrně jednoduše a rychle postavit nízkoenergetický či pasivní dům. Hodí se také v případě rekonstrukcí a budování nástaveb, kdy lze navázat na stávající běžné stavby. Tímto systémem je možné realizovat nejen rodinné domy, ale i několikapatrové stavby.

Jaké jsou výhody systému Two by Four?

  • Rychlost výstavby

Hrubá stavba bývá při použití tohoto systému hotová přibližně do čtyř týdnů. Dům na klíč se obvykle předává do třech měsíců od zahájení výstavby.

  • Přizpůsobivost individuálním požadavkům během přípravy projektu

Konstrukční systém Two by Four nabízí stavebníkům velkou variabilitu půdorysného tvaru, vnějšího vzhledu i vnitřního uspořádání. Výhodné je jeho použití pro atypické stavby a neobvyklé či hůře dostupné pozemky, protože se výstavba obejde bez použití prostorově náročné těžké techniky.

  • Možnost dispozičních změn během výstavby

Otevřená konstrukce umožňuje jakékoli úpravy vnitřních příček nebo změny umístění zařizovacích předmětů ještě během výstavby hrubé stavby.

  • Snadná kontrola kvality stavebních konstrukcí

Stavebník může během realizace hrubé stavby snadno kontrolovat kvalitu použitého materiálu, spojů nebo správnost postupů. Vše je otevřené a viditelné.

  • Pro stavbu není nutná základová deska

Pro dřevostavbu systémem Two by Four není bezpodmínečně nutné zhotovení základové desky. Postačí založení na základových pasech nebo dokonce jen na pilotech.

Na co si dát pozor a nevýhody systému Two by Four

Tak jako prakticky u každého typu stavby se vyplatí nepodcenit kontrolu kvality prováděné práce a použitého materiálu. Pokud nebudete provádět výstavbu svépomocí, potom pečlivě pátrejte po referencích na zvoleného dodavatele dříve, než podepíšete smlouvu. Tento způsob výstavby je dosti závislý na počasí vzhledem k tomu, že všechny práce probíhají na místě. V porovnání s panelovými dřevostavbami trvá obvykle stavba o něco déle. Před začátkem prací je potřeba rozmyslet, kde bude stavební materiál během výstavby uskladněn. Málokdo má možnost kvalitně a bezpečně uskladnit všechno potřebné řezivo, avšak i průběžné dodávaný materiál je potřeba chránit před nadměrnou vlhkostí, škůdci a krádežemi.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi