Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Pasivní dřevostavba – spotřebu máme pod kontrolou

Jaké je bydlení v pasivní dřevostavbě? Kolik kWh elektřiny se v domě spotřebovalo během letošní tuhé zimy? Podívejte se na zkušenosti majitelů nového pasivního domu, který byl kompletně zrealizován za pouhých 6 měsíců!

26. 05. 2011 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Majitelé nového pasivního domu se mohou pochlubit nejen tím, že byl vystavěn opravdu rychle, ale také nízkou spotřebou energií v průběhu topné sezóny. K maximálním úsporám energií je zapotřebí, aby byly pasivní i energeticky úsporné stavby ze dřeva co nejvíce vzduchotěsné. Tyto nároky bezezbytku splní stavební systém NOVATOP, pro který se rozhodli i naši stavebníci.

Mladí manželé, bydlící v pasivní dřevostavbě, jsou velcí fandové energeticky úsporného bydlení. Ve svém novém domě bydlí od loňského srpna a v průběhu jeho realizace si nechali na různá místa nainstalovat sofistikovaný měřicí systém, který přesně sleduje nejen spotřebu energií, ale také teplotu, vlhkost a další parametry. „Pracuji ve firmě, která se kromě vzduchotechniky zabývá i výrobou vlastního systému měření a regulace, tak to by bylo, abych to neměl doma,“ říká s úsměvem majitel.

„Blowerdoor test u tohoto pasivního domu dosahoval hodnoty 0,14 h-1.“

Zkušenosti z letošní zimy jsou velmi dobré. Ze začátku to tak úplně dobře nevypadalo, prosinec byl velmi studený a zamračený.“ Skutečná teplota se pohybovala okolo mínus 4,5 °C (přitom v nejchladnějším měsíci lednu je průměr mínus 2,2 °C!), takže byl tento měsíc opravdu zatěžkávací zkouškou.

A jaká byla energetická bilance letošní zimy? 

Prosincová spotřeba činila 800 kWh, z čehož 300 kWh tvořil ohřev teplé vody a 500 kWh topení. Od konce února však začalo svítit sluníčko, takže jsme víceméně přestali topit. V březnu a dubnu jsme stoprocentně pokryli spotřebu teplé užitkové vody ze solárů,“ pochvalují si manželé. Solární kolektory nahřívají 900litrový integrovaný zásobník tepla na 95 °C. Díky izolaci vydrží zásobník dodávat teplo po celý týden, kdy je zamračeno. Teplovzdušné vytápění se obešlo bez sálavé složky – radiátorů – a vyhřívá dům na 22 °C.

Výstavba pasivní dřevostavby z panelů NOVATOP v zimním období
Výstavba pasivní dřevostavby z panelů NOVATOP v zimním období

Řízené větrání podle vlastních požadavků

V domě je instalována větrací (rekuperační) jednotka se silnějšími ventilátory, jejichž nižší otáčky zaručují také nižší hlučnost. Majitel si vzduchotechniku nareguloval podle vlastních požadavků, přičemž mohl volit ze dvou druhů otáček: středních a maximálních – na ty je sice vzduchotechnika projektovaná, ale v domě stačí používat otáčky střední.

Při 120 otáčkách je možné dům vytopit i v případě, že je venku mínus 15 °C, a ještě zbývá třetinová rezerva, takže může být topení přerušované,“ říká. „Potíže při teplotě mínus 15 °C způsobilo pouze orosení oken, které zvýšilo vlhkost v domě. Ta se zde pohybuje okolo 55 %, což je v normálu. Dům teprve vysychá, takže se časem ukáže, čím byla vlhkost způsobena.“

Konstrukce obvodových zdí NOVATOP
Konstrukce obvodových zdí NOVATOP

Pasivní dřevostavba za 6 měsíců 

Stavebníci, kteří dříve bydleli v cihlové bytové stavbě, celé tři roky promýšleli stavbu dřevěného pasivního domu. Nakonec svůj projekt svěřili do rukou firmě KARON a důvěru dali stavebnímu systému NOVATOP. Stavba probíhala od ledna 2010 zhruba do přelomu dubna/května a během šesti měsíců byla dřevostavba na klíč předána k užívání.

Dům je pod střechou
Dům je pod střechou

S technologií NOVATOP je montáž rychlá, přesná a jednoduchá, na stavbu přijela stavebnice připravená do všech detailů. Pro zdárný průběh realizace a zejména pak správné fungování pasivní dřevostavby je velmi důležitá přesnost a důsledné provedení všech konstrukčních detailů, s čímž jde ruku v ruce i celkový počet montážních spojů. Obojí má totiž zásadní vliv na vzduchotěsnost, která je velmi důležitým kritériem pro pasivní i energeticky úsporné stavby ze dřeva.

Panelům NOVATOP vyráběným s přesností na dvě desetiny milimetru nelze v tomto ohledu nic vytknout. To ostatně potvrzuje i test vzduchotěsnosti (Blowerdoor test), který u tohoto domu dosahoval hodnoty 0,14 h-1, což je asi čtvrtina požadované normy a zařadil se tak na špičku v republice,“ podělil se o své zkušenosti Stanislav Karásek, majitel firmy KARON, který staví pasivní domy už od roku 2003 a se systémem NOVATOP pracuje třetím rokem jako certifikovaný partner.

Kompletní hrubá stavba
Kompletní hrubá stavba

Během čtyř dnů se postavila celá hrubá stavba domu

První den stála nosná obvodová konstrukce panelů NOVATOP, která byla následně doplněna dvěma vrstvami polystyrénu, další dva dny se montovaly střešní vazníky a čtvrtý den byla střecha pobita OSB deskami. Další vnější a vnitřní úpravy proběhly bez jakýchkoli komplikací. Stavebník mohl na stavbu pravidelně dojíždět a sám dokonce přiložil ruku k dílu, takže elektrika je v domě zabudována částečně svépomocí.

Díky zodpovědnému přístupu stavební firmy se podařilo zhotovit v krátkém čase rodinný dům, s jehož kvalitou a především pasivním standardem jsme maximálně spokojeni,“ říkají jednohlasně majitelé. 

Jaro 2011 - probíhají dokončovací práce okolí pasivního domu
Jaro 2011 - probíhají dokončovací práce okolí pasivního domu

Energetická bilance v číslech

Z následujících grafů a především tabulky je patrné, že v domě se topilo od poloviny listopadu 2010 a největší spotřeba energií byla zaznamenána v prosinci, kdy se ale venkovní teploty pohybovaly v průměru o více než 3,5 stupně pod teplotami, na něž bylo teplovzdušné vytápění projektováno. „Topná sezona" v pravém slova smyslu skončila prakticky již v březnu, kdy začaly naplno fungovat solární panely na střeše. Ty stačily v následujícím měsíci pokrýt už veškerou potřebu tepla v domě.

Měsíc
Spotřeba elektro
celkem celý dům
Z toho spotřeba elektro
na topení + TUV
Teplo ze solárů
Projektová venkovní
teplota
Skutečná
průměrná teplota
listopad 2010
512 kWh
211 kWh
cca 25 kWh
 
 
prosinec 2010
1132 kWh
802 kWh
5,6 kWh
-0,7 °C
-4,49 °C
leden 2011
907 kWh
581 kWh
30,5 kWh
-2,7 °C
-1,01 °C
únor 2011
614 kWh
390 kWh
82 kWh
-0,8 °C
-1,32 °C
březen 2011
276 kWh
34 kWh
183 kWh
3,4 °C
4,32 °C
duben 2011
187 kWh
0 kWh
150 kWh
 
 
Celkem
3628 kWh
2018 kWh
476 kWh
 
 

 

Související články

Tagy: Energie, Solární energie, Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy, Bydlení, Větrání, Domácnost, Stavba a rekonstrukce, Rekuperace, Izolace, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Vytápění, Ceny energií, Stavební materiál, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!