fbpx

Novinky veletrhu FOR PASIV0

Zájem o pasivní domy a poradenství roste

Já jsem letos zájemcům radil na stánku Centra Pasivního domu. Podobně jako loni na Stavebních veletrzích v Brně většina zájemců, kteří přišli na konzultaci pasivní dům, stavěla nebo se k tomu alespoň chystala. Je to příjemné publikum, ale pro poradce docela náročné, konzultace byly spíše delší (někdy i přes hodinu) někdy šly jedna za druhou, což je dost vyčerpávající. Největší zájem byl o posouzení projektové dokumentace; ve stánku se touto činností zabývali známí architekti J.Smola (SENUB), A.Brotánek (AB atelier) nebo M.Hudec (ELAM). Zájem byl velký, kdo se předem neobjednal, neměl moc šanci se ke konzultaci dostat.

Součástí veletrhu FOR PASIV bylo také Poradenské centrum provozované Nadací ABF. Považuji za správný trend zařazovat na výstavy a veletrhy nezávislé poradenství, protože většina návštěvníků ocení možnost nechat si posoudit výhody a nevýhody jednotlivých výrobků a řešení, které jim firmy nabízejí. V Poradenském centru jsou zdarma k dispozici odborníci, kteří poradí s projektem, technickou realizací, i financováním. Zde lze tedy na jednom místě mohou probrat celou problematiku nízkoenergetického stavění. Přítomni byli i zástupci státních fondů, kteří poskytovali informace o dotacích. Tohle poradenské centrum bylo dokonce rozdělené na tři části zóny: Plánování, Stavba a rekonstrukce, Finance a dotace. Přiznám se, že jsem jeho kvality osobně nevyzkoušel, protože bylo umístěno přímo naproti stánku pasivního domu, kde jsem provozoval poradenství i já. Zájem o poradenství byl velký, obě poradenská střediska měla po většinu času plno zájemců.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.