fbpx

NOVATOP – odvážná inspirace ze zahraničí0

Zvažujete pořízení vlastního bydlení podle svých představ? Líbí se vám dřevostavby? Pak vězte, že jako dřevostavbu lze dnes již realizovat i velmi netradiční domy. Podívejte se s námi na zajímavý projekt rodinného domu ve Švýcarsku a nechte se inspirovat!

V Evropě výrazně stoupá obliba dřevostaveb z vrstvených masivních panelů a Česká republika naštěstí není výjimkou. Od malých rodinných domečků se tento materiál přesouvá i k odvážnějším projektům a po vzoru zahraničních referencí se začíná dokonce aplikovat i na vícepodlažní kancelářské budovy či školy.

„V domě jsou desky NOVATOP použity také pro opláštění korpusu kuchyňské linky, pro výrobu vestavěného nábytku, dveří a polic.“

Přinášíme vám jednu odvážnou inspiraci ze zahraničí. Více realizací naleznete na stránkách www.novatop-system.cz.

V netradiční dřevostavbě ve Švýcarsku byla využita technologie NOVATOP
V netradiční dřevostavbě ve Švýcarsku byla využita technologie NOVATOP

Rodinný dům ve Švýcarsku – dřevo, kam se podíváš!

Vlastní konstrukce tohoto domu je skeletová, masivní desky NOVATOP byly použity jednak jako součást sendvičového pláště, jednak jako finální interiérová vrstva – jsou totiž  v pohledové kvalitě, což je jedinečná vlastnost technologie NOVATOP. Vytvořit dům, jehož plášť by byl dřevěný a stejný druh dřeva by hrál prim i v interiéru, byl spontánní: „Ta myšlenka se mi prostě zrodila v hlavě,“ tvrdí švýcarský architekt Pascal Flammer, který má za sebou celou řadu realizací oceněných v prestižních architektonických soutěžích.

Pro někoho může být hodně neobvyklé obklopit se místo bílých stěn dřevem, Pascal Flammer šel ale ještě dál: použil desky NOVATOP také pro opláštění korpusu kuchyňské linky, pro výrobu vestavěného nábytku, dveří a polic. A ošetření? Pouze několikanásobné napuštění přírodním olejem s bílým pigmentem. „Dříve se to tak dělalo,“ vysvětluje Flammer. „Olejované dřevo vypadá pěkně a zachovává si svůj přirozený vzhled.“

Masivní desky NOVATOP byly použity jako součást sendvičového pláště i jako finální interiérová vrstva
Masivní desky NOVATOP byly použity jako součást sendvičového pláštějako finální interiérová vrstva

Co je to pohledová kvalita dřeva?

Panely NOVATOP umožňují ponechat odhalenou nosnou konstrukci a umožňují tak přímé využití smrkového dřeva jako finálního řešení interiéru. Uvnitř takového domu dřevo krásně voní a dodává mu nezaměnitelné kouzlo. Panely lze ošetřit kteroukoli z běžně dostupných nátěrových hmot vhodnou na masivní dřevo, panely lze také opatřit různými povrchovými materiály a vhodně tak v moderním interiéru kombinovat dřevo s malbou, tapetou či kamenem.

Technologie NOVATOP: 10 bodů, které je dobré vědět

1. MASIVNÍ A SKUTEČNĚ CELODŘEVĚNÁ KONSTRUKCE – všechny komponenty se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a mimořádnou statickou únosností.
2. POHLEDOVÁ KVALITA DŘEVA V INTERIÉRU – odhalená nosná konstrukce může být zároveň vnitřním povrchem.
3. VYSOCE EFEKTIVNÍ ŘEŠENÍ PRO PASIVNÍ A ÚSPORNÉ DŘEVOSTAVBY – systém je registrován ve sdružení Centrum pasivního domu.
4. VZDUCHOTĚSNOST – všechny komponenty jsou plošně neprůvzdušné, vytváří vzduchotěsnou obálku i bez foliových parozábran.
5. DIFÚZNÍ OTEVŘENOST – konstrukce zůstává s vhodně zvolenou izolací difúzně otevřená.
6. FÁZOVÝ POSUN – je v rozmezí 3 až 7 hodin, v kombinaci s izolací 15 hodin a více.
7. POŽÁRNÍ ODOLNOST – komponenty lze použít i k výstavbě staveb se zvýšenými nároky na požární bezpečnost.
8. RYCHLOST VÝSTAVBY – stavění probíhá rychle, přesně a jednoduše.
9. ZÁRUKY KVALITY – výrobní proces splňuje přísná kritéria pro celou řadu certifikací včetně „Natureplus“.
10. KONSTRUKČNÍ DETAILY – k dispozici je široká databáze doporučených konstrukčních řešení, která výrazně usnadní projekční přípravy i samotnou montáž.

NOVATOP je náš český výrobek

Systém NOVATOP se vyrábí na Moravě, a to převážně ze dřeva českých jehličnanů za dodržování přísných ekologických předpisů. Výrobní proces splňuje přísná kritéria pro celou řadu certifikací včetně PEFC a mezinárodně uznávaného „Natureplus“. Na vývoji systému spolupracovali experti na dřevostavby ze Švýcarska. Jednotlivé komponenty se vyrábí podle CAD dat na moderním CNC a celý výrobní proces je kontrolován digitálně.

Práce s pohledovou kvalitou dřeva v interiéru domu ve Švýcarsku
Práce s pohledovou kvalitou dřeva v interiéru domu ve Švýcarsku

Rozmanitost projektů ze systému NOVATOP

Technologie NOVATOP nabízí volnost a svobodu pro individuální řešení, působí harmonicky s ocelí i betonem a je v souladu s ostatními stavebními systémy. Jednotlivé komponenty lze kombinovat se zděnou stavbou stejně dobře jako s jakoukoli stavbou na bázi dřeva.

Tato konstrukční technologie je vhodná pro rodinné i bytové domy, školské, sportovní a administrativní budovy, výrobní a průmyslové haly, ale také pro rekonstrukce, přístavby, nadstavby a podobně. Propracovanost systému umožňuje vyhovět dílčí dodávce stěn či střechy stejně jako komplexnímu řešení celé stavby.

Uvnitř domu dřevo krásně voní a dodává mu nezaměnitelné kouzlo
Uvnitř domu dřevo krásně voní a dodává mu nezaměnitelné kouzlo

Panely NOVATOP se „šijí na míru“

Jednotlivé komponenty jsou vyráběny v přesných formátech, s opracováním spojů, s otvory pro okna a dveře a s dalšími individuálními úpravami jako příprava tras pro rozvody či doplnění tepelné, zvukové nebo protipožární izolace. Dům se s pomocí jeřábu skládá jako stavebnice, rychle, přesně a jednoduše bez ohledu na roční období.

Autor: Komerční sdělení