fbpx

NOVATOP – lék na vady dřevostaveb0

Množí se zprávy o vadách dřevostaveb. Jak je lze minimalizovat? Například s pomocí unikátních dřevěných panelů NOVATOP.

 

S rostoucí popularitou dřevostaveb postupně registrujeme i větší počet článků v médiích, které poukazují na jejich chyby. Většinou jde o výstupy iniciované dobrou snahou poučit čtenáře, ale někdy z textu až moc ční snaha diskreditovat obor jako celek. Ponechme stranou motivace autorů a pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je můžeme minimalizovat, a to s pomocí masivních dřevěných panelů NOVATOP.
 

Zásadně suché dřevo

U samotné stavby je potřeba dát pozor na použití nekvalitních dřevěných konstrukcí, které tvoří nejdůležitější část domu – kostru. Zvláště nebezpečným faktorem je použití přírodního rostlého dřeva, které nebylo řádně vytříděno a vysušeno. A to zejména u konstrukcí, kde je dřevo zabudováno a opláštěno. Tím si můžete zadělat na tvarové změny konstrukce.

Opracování probíhá na CNC strojích s milimetrovou přesností

Panely NOVATOP se vyrábí z důsledně tříděného řeziva vysušeného na 8 procent

Sesycháním dochází k popraskání povrchových úprav v interiéru, v krajních případech i k porušení vzduchotěsné obálky. Masivní panely NOVATOP jsou v tomto směru bezpečnou volbou, protože jsou vyráběny z důsledně tříděného a certifikovaného řeziva vysušeného na 8 %. Panely jsou lisovány z masivních lamel lepených do kříže, a tím činí celodřevěnou konstrukci stabilní, bezpečnou a nedochází u ní k dotvarování jako u jiných konstrukčních systémů. I díky těmto vlastnostem může odhalená nosná konstrukce zůstat zároveň finálním povrchem a velmi elegantně tak spojit přírodní dřevo s moderním interiérem.

Minimum montážních spojů

Každý spoj na stavbě je ovlivněn lidským faktorem, čím více spojů a detailů, které se řeší až na stavbě, tím vyšší riziko chyby. Výrazným plusovým argumentem NOVATOPu je právě jednoduchost detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn (panel, izolace, fasáda).

Panely mohou mít rozměr až 12 x 2,95 m

Např. obvodové stěny u přízemního domu mohou být už ze čtyř panelů o velikosti až 2,95 x 12m, tudíž jsou to jen čtyři spoje, které se musí ošetřit. Jednoduchost provedení se promítá nejen do rychlosti výstavby, ale především do ekonomické stránky celé stavby. A navíc, vše je už ve výrobě vyřezáno na CNC strojích s milimetrovou přesností – okna, dveře i spoje, takže detaily jsou velice přesné a tím i spolehlivě těsné. Možnost výskytu chyb při montáži se tak zásadně eliminuje, na rozdíl od řezání motorovou pilou až na stavbě.

Vzduchotěsnost bez folií

U novostaveb, zejména pak u pasivních, je klíčová vzduchotěsnost neboli neprůvzdušnost obálky. Ta je u běžných dřevostaveb zajišťována fólií, která je velmi náchylná k poškození. Na stavbě je pak prakticky nemožné uhlídat kvalitu provedení, a to zejména v nejcitlivějších místech konstrukce, jako jsou rohy místností, veškeré prostupy stěnou, zásuvky, závěsy, atp.

NOVATOP OPEN umožňuje řešit rozvody a vzduchotechniku až na stavbě.

Pokud dojde k porušení této vrstvy, projeví se to po čase v podobě zvýšeného průtoku vodních par, jejich kondenzaci a vzniku plísní s následkem možné hniloby. To má vliv nejen na zkrácení životnosti konstrukce, ale také na zdraví jejích uživatelů. Právě prostředí s výskytem plísní je důvodem vzniku alergií, kožních nemocí a respiračních onemocnění.
NOVATOP tento problém eliminuje tím, že nosná celodřevěná konstrukce vytváří neprůvzdušnou obálku i parobrzdu v jednom a nepotřebuje k tomu žádné folie! Všechny panely NOVATOP jsou díky výrobní technologii plošně neprůvzdušné už z výroby.

Montáž velkých panelů – dům je jako stavebnice

České dřevo se švýcarským know-how

Technologická vyspělost systému NOVATOP eliminuje chyby běžných dřevostaveb a tím zásadně zvyšuje kvalitu hotových staveb. NOVATOP boduje rychlostí výstavby, přesností jednotlivých komponentů, snadným dodržením neprůvzdušnosti obálky a minimalizací chyb, způsobených lidským faktorem. Konstrukci nevytváří tesař z plánů na stavbě, ale CNC stroj v hale s velkou přesností z dat, které zadává projektant. Navíc vždy dostanete zdravotně nezávadný materiál od českého výrobce z českého dřeva se švýcarským know-how. Masivní dřevěné panely (označované jako CLT z anglického „Cross Laminated Timber“ – tedy křížem vrstvené dřevo), se ukazují jako nejperspektivnější technologie výstavby dřevěných domů na světových trzích a velmi rychle si získávají své příznivce i u nás. Stavby realizované v České republice se už počítají na desítky.

Dřevostaba z panelů NOVATOP

NOVATOP na For Archu 2013

Pokud se letos chystáte na stavební veletrh FOR ARCH, najdete tam i expozici NOVATOP, a to v hale 1, sektor E pod střechou Centra pasivního domu. Veletrh probíhá od 17. – 21. září 2013 v PVA EXPO Praha – Letňany.

 

Autor: Komerční sdělení