Chystáte se pořídit si nové bydlení? Chcete bydlet v domě? Zvažujete, že se do stavby domu pustíte sami, abyste ušetřili náklady? Efektivní řešení přináší nízkoenergetické dřevostavby, které jsou díky certifikovaným systémům jednoduché na provedení. Systém za vás navíc při stavbě vyřeší řadu věcí.
Na každého jednou dojde. Tato otřepaná fráze by se bez nadsázky dala říci o situaci, která nyní nastává u stavebních firem a živnostníků. Před třemi lety, kdy stavebnictví bylo na největším vzestupu, si firmy a dělníci za své práce nevěděli pomalu co říci. V každém městě a vesnici se stavělo plno bytových a rodinných domů, z čehož plynula velká poptávka po stavebních pracích. Každá stavební firma hledala šikovné zedníky, mistry a stavbyvedoucí. Kdo měl ruce a nohy a trochu rozuměl stavařině, dal se v této době na tento obor.
„Při realizaci dřevostavby se jako lepší varianta jeví použití OSB desky jako parobrzdné roviny.“
Jenže přišla krize, navíc urychlená za pomoci médií. Díky přesycení trhu tak teď mnoho firem (a nejen těch, které vznikly během období blahobytu) začíná bojovat o každého zákazníka. A ten si to patřičně začíná užívat. Pochopil, že už to není on, kdo prosí firmu, aby mu postavila co nejdřív dům… Prostě od jednoho extrému k druhému.
Vzniklá situace nutí investory samozřejmě šetřit, protože sami nemají jistou práci a dostat hypotéku není v dnešní době úplně jednoduché. Proto se spousta stavebníků rozhoduje kde nejvíce ušetřit a co si mohou zajistit sami.
Dřevostavba svépomocí?
Když se rozhodnete, že většinu domu si chcete postavit sami, u léta ověřených systémů to zase takový problém není – se zděnou stavbou vám třeba pomůže soused. Jen byste se měli připravit na to, že případnými chybami v detailech a šetřením na kvalitních materiálech protopíte za pár let kalhoty.
Zaizolování trámových stropů a následné pobití OSB deskou
Někteří lidé už však pochopili tuto situaci a ohlíží se po nízkoenergetických stavbách, případně pasivních domech, kde se nabízí možnost postavit daný dům jako dřevostavbu. Jenže zde už záleží velkou měrou jak na samotném projektu, za který lidé často nejsou ochotni zaplatit, tak na realizaci. Stavebníci už i zde chtějí provádět svoji stavbu svépomocí, ale pokud nemají propracovaný projekt a detaily začínají domýšlet až na stavbě, tak potom to může mít fatální důsledky.
Závažné chyby při realizaci dřevostavby
Na trhu se v současnosti vyskytuje spousta systémů pro realizaci dřevostavby, ze kterých si stavebník může vybrat a z větší části sám zrealizovat. Ale při rozhodování, který systém si vybere, je na prvním místě stále častěji cena.
Pokud se sami pustíte do stavby, vyvarujte se několika závažných chyb, jakými jsou například:
- záměna materiálu o rozdílných vlastnostech,
- nesprávné provedení parotěsné roviny v kombinaci se zateplením domu kontaktním zateplovacím systémem z fasádního polystyrénu, kde dochází ke kondenzaci vodních par v oblasti nosných dřevěných prvků,
- použití nevysušeného dřeva a z toho plynoucí zabudování vlhkosti do stěny.
Dřevostavba: Svépomocí ano, ale nešetřit za každou cenu
V případě samostatné realizace dřevostavby je potřeba se rozhodnout pro systémy, které jsou jednodušší na provádění. Praxe ukázala, že v minulých letech měly i samotné firmy problémy s provedením parotěsné vrstvy pomocí fóliových systémů.
Ukázka utěsnění dřevostavby pomocí AIRSTOP pásky
Zde se jeví jako lepší varianta použití OSB desky jako parobrzdné roviny a ostatní skladby volit tak, aby se jednalo o difúzně otevřený systém. Dotěsnění tohoto systému je daleko jednodušší. Použijte celostěnové sendvičové panely s certifikovanou skladbou. Při snazších systémových detailech se vyvarujete závažných chyb při realizaci.
Systémy dřevostaveb s OSB deskou jsou efektivní
Pro ukázku je zde uvedeno pár základních možných skladeb a detailů, kde je využita OSB deska jako parobrzda, a zároveň zajišťuje smykovou tuhost objektu.
Skladby difúzně otevřených systémů
Stavba domu svépomocí s certifikovaným systémem je rychlejší a hlavně kvalitnější, za vás jako stavebníky či řemeslníky vyřeší řadu věcí:
- stavebně-fyzikální vlastnosti,
- statiku,
- požární odolnost konstrukce,
- vlhkost dřeva,
- rosný bod,
- parotěsnost a vzduchotěsnost.
Skladby a detaily konstrukcí dřevostaveb je třeba posoudit
Skladby konstrukcí lze různě zaměňovat, ale vždy je potřeba dané skladby a detaily znovu posoudit, jak ze statického, tak i tepelně-technického hlediska. Největším omylem je koupě nejlevnější OSB desky, která bývá většinou děravá jak cedník. Velkou škodu může napáchat také nevhodné použití fasádních lepidel a barev z exteriérové strany.
Při dodržení veškerých zásad však můžete váš dům postavit rychle a kvalitně a vyvarovat se závažných chyb při výstavbě.
Tento systém provádí firma Vazníky D.N.K., s.r.o., která vyrábí:
- celostěnové dřevěné panely pro dřevostavby,
- dřevěné příhradové vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny.
Společnost Vazníky D.N.K., s.r.o., také provádí zateplení pomocí celulózové izolace ISOCELL.
Více informací najdete na www.drevene-vazniky.info