Hledáte inspiraci pro svůj dům či jeho rekonstrukci? Rádi byste stavbu, která dokáže efektivně hospodařit s energiemi? Představujeme vám 8 povedených dřevostaveb rodinných domů, které potěší nejen vaše oko, ale uspoří také energie.
Pouštíte se do přestavby staršího domu? Povedená rekonstrukce může dům přeměnit k nepoznání. A úspěšně rekonstruovaný dům nabízí oproti novostavbě vždy něco navíc. Příkladem, kdy se to architektům povedlo, může být tato původně stodola mlékařské farmy v britském Somersetu, která se po rekonstrukci proměnila v malebný obytný domek s malým bazénem.
„Dům s kulatým půdorysem? Proveditelné řešení, které ale nemusí vyhovovat každému.“
ReklamaZvenčí budí stále dojem stodoly, uvnitř ale naleznete velmi útulné, prosvětlené interiéry. Dostatek slunečního světla proniká přes zvláštně vyřešené obvodní zdi, které tvoří kombinace dřevěných lamel a vrstveného skla. Tlumené denní světlo proniká dovnitř horizontálními pásy do všech interiérů – ve dne poledne jasný bílý svit prozáří všechny místnosti, v noci zase dům vydává své kouzelné světlo do okolí.
Netradičně rekonstruovaná dřevěnka. Zdroj: http://www.scdlp.net/
Inspirujte se organickými tvary
Fantazii se meze nekladou. Váš dům vůbec nemusí být nudnou hranatou krychlí se špičatou střechou. Pokud máte rádi netradiční tvary, neotřelé nápady a zároveň kvalitní provedení, inspirujte se v tomto domě, který v americkém Oregonu postavil architekt Harvey Oshatz. Tvůrce, který se již 40 let zabývá navrhováním ekologického bydlení s originálním designem, na tomto nízkoenergetickém domě realizovaném roku 2005 dokázal, že dřevo má řadu úžasných vlastností.
TÉMA: Dřevostavby |
– Jak vybrat dřevostavbu
– Dřevostavby na klíč– Konstrukční systémy– Mýty o dřevostavbách |
Unikátní plovoucí dům ze dřeva borovice douglasky a červeného cedru je postaven přímo na řece v chráněné oblasti v Oregonu. Dřevěné stavební prvky jsou vytvořeny slepením spíše menších kusů dřeva, což výrazně snižuje celkové množství použitého materiálu. Dostatečně rozsáhlá prosklená část fasády přivádí do domu velké množství denního světla a tepla a tak tu díky mírnému podnebí mohou majitelé trávit čas během celého roku.
Plovoucí dřevěný dům. Zdroj: http://www.oshatz.com/
Moderní ekologické bydlení se solárními panely
Dříve nás to moc nezajímalo, poslední dobou se ale stále častěji pídíme po domech, které jsou finančně dostupné nejen na pořízení, ale především na provoz. Ceny energií nás nutí přemýšlet do budoucna a tak se ke slovu hlásí nízkoenergetické a pasivní stavby. Důvod je jasný – proč nevyužít technologií a postupů, které známe k tomu, vytvořit si útulné bydlení, které nás v průběhu let provozu nebude tolik stát?
Obytný dům s veselou fasádou. Zdroj: http://www.jlma.com.au/
Tak mysleli i australští klienti, pro něž byl postaven tento dům. Už předem měli docela jasnou představu o tom, co by jejich bydlení nemělo postrádat – nejen vtip a nápad, díky němuž vznikla veselá fasáda s červenými a černými lodními okny, ale také udržitelné systémy, které řadí dům do skupiny „ekologicky přátelských“ budov.
A tak tu najdete zařízení na sběr dešťové vody, která se pak využívá pro splachování WC, šedé vody jsou zase dál použity na zalévání trávníku. Vrcholem je 2kW solární systém na střeše, díky němuž si obyvatelé vyrábí svou vlastní energii.
Zeptali jsme se odborníků |
Kolik se u nás staví nízkoenergetických či pasivních domů?Podle ČSÚ bylo v České republice v posledních pěti letech dokončováno v průměru cca 37 tisíc bytů ročně, z toho necelých 18 tisíc v rodinných domech (tzn. cca 48 % bytů v RD). V pasivním standardu jsou u nás až na výjimky realizovány zatím jen rodinné domy. Odhad celkového počtu realizovaných pasivních a nízkoenergetických domů je obtížný, neboť se toto množství každým rokem jistě pomalu zvyšuje. Různé informační zdroje uvádí řádově desítky realizovaných nízkoenergetických a pasivních domů celkem. Odpovídala Ing. Lucie Stuchlíková, PORSENNA o.p.s. |
První česká nulová dřevostavba
Přestože tradice výstavby dřevostaveb u nás není dlouhá a řada z nás se k dřevu coby hlavnímu konstrukčnímu materiálu staví stále ještě skepticky, vznikají i na našem území zajímavé projekty dřevostaveb. Příkladem skloubení výhod dřevěného a energeticky úsporného domu může být projekt dřevostavby ateliéru Vize, který v současné době roste nedaleko Velikého Meziříčí.
Dům vytvořený pro pětičlennou rodinu, je označován jako první česká nulová dřevostavba. Co si ale představit pod pojmem nulový dům? Jde o dům, jehož spotřeba „placené“ energie se blíží nule, tedy měrná potřeba tepla na vytápění eA je menší nebo rovná 5 kWh/m2 rok. Tento dům tedy splňuje nejpřísnější měřítka v rámci úspory energie a ekologie, což byly také jedny z hlavních myšlenek tohoto projektu.
Nulová dřevostavba. Zdroj: http://www.vizeatelier.eu/
Konstrukční systém je z masivních smrkových panelů, najdete tu ale celou řadu dalších přírodních materiálů – dřevovláknité desky či ovčí vlnu pro tepelnou izolaci, hliněné jílové omítky. Architekti se nebáli ani recyklovaných materiálů, které reprezentuje např. štěrk pro tepelnou izolaci ze zpěněného recyklovaného skla. Zkrátka a dobře jde o zajímavý dům.
Dům dokulata? Nic není nemožné
Pro další inspiraci nemusíme chodit nijak daleko. Polský architekt Robert Konieczny z firmy KWK Promes chtěl vytvořit univerzální dům pro každou rodinu, díky čemuž vznikl projekt prefabrikovaného dvoupatrového domu kruhového půdorysu s centrálním spirálovým schodištěm. Ten v sobě nezapře ideu maximálního využití přírodních materiálů a respekt k životnímu prostředí.
Kulatý dům. Zdroj: http://www.kwkpromes.pl/
Architekt v rámci svého návrhu kromě designu nepodcenil ani snahu o maximální úsporu energií a ideu „udržitelnosti“. To dokazuje využití obnovitelných zdrojů energie v kombinaci s vysoce kvalitní tepelnou izolací, ale také např. vhodná orientace oken, díky níž dům pasivně získává energii ze slunce.
Zeptali jsme se odborníků |
Jak praktické anebo naopak nepraktické je využití kruhového půdorysu rodinného domu?Vhodnost či nevhodnost použití kruhového půdorysu bychom měli posuzovat z několika hledisek.
Kruhové půdorysy disponují, oproti běžněji používaným „hranatým“ konstrukcím, vhodnějším poměrem ochlazovaných ploch obálky budovy ku jejímu vytápěnému objemu. Mají tedy menší teplosměnnou plochu a nižší tepelné ztráty. Z tohoto hlediska může být jejich použití vhodné.
Kruhovému půdorysu odpovídá specifický koncept vnitřních dispozicí. Tento ovšem nemusí vyhovovat každému. Vhodným řešením může být použití půlkruhových nebo obloukových tvarů. Tyto nám navíc zajistí dostatečné množství prosklených ploch natočených k jihu.
Naše stavebnictví trpící nedostatkem kvalitních pracovníků a řemeslníků má často problém i s realizacemi budov vykazující ty nejjednodušší tvary. Může se tedy stát, že odvedené dílo nemusí zcela odpovídat původní představě investora a architekta. Jejich odvážný návrh může potopit nekvalitní provedení díla. Odpovídal Ing. Tomáš Podešva (ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o.) |
Minimalistické bydlení pro náročné
Toužíte po zajímavém a originálním domě? Děsíte se ale nápadného moderního designu bijícího do očí? Zajímavý dům nemusí být na první pohled za každou cenu nápadný, ale příjemně zaujal vaši pozornost. Stačí malá inspirace v nějakém netradičním tvaru a hned vznikne projekt hodný pozastavení. Takovým je např. i tento rodinný dům u jezera Starnberg nedaleko Mnichova.
Zajímavý interiér i exteriér – to je dílo německé architekty Susanne Nobis. Zdroj: http://www.rolandhalbe.com/
Tvůrkyně a majitelka tohoto domu, německá architektka Susanne Nobis se v něm inspirovala v lodích. Interiér dvojdomku připomíná vnitřek dřevěné rustikální lodi, přitom je tu přes den stále dost světla díky dvěma proskleným stěnám. Jedna část domu slouží jako obytná část s kuchyní a jídelnou, v druhé části má majitelka kancelář, nachází se tu také pokoj pro hosty a ložnice.
Zeptali jsme se odborníků |
Může se prosklená stěna u rodinného domu významně podílet na zvýšení spotřeby energií na vytápění?Tepelné ztráty prosklenou stěnou se určují na základě stanovení roční energetické bilance domu. Záleží, zdali tepelná ztráta prosklenými konstrukcemi (a jí odpovídající spotřeba tepla na vytápění) je v celoroční bilanci nižší nebo vyšší než pasivní solární zisky prosklenými konstrukcemi. Při výstavbě energeticky úsporných domů platí zásada, že prosklené konstrukce by měly být orientovány pokud možno na jih a být nezastíněné okolní zástavbou a jejich velikost optimalizována s ohledem na zmíněnou celoroční energetickou bilanci. Odpovídála Ing. Lucie Stuchlíková, PORSENNA o.p.s. |
Krása se skrývá v jasných liniích
Jasné tvary, čisté materiály, ostré linie. Tento exteriérově minimalistický dům nedaleko Barcelony vypadá na první pohled skoro nezajímavě, nicméně o to unikátnější je místo, na němž stojí. Sráz původně považovaný za nevhodný pro výstavbu domu, byl částečně upraven a po odkrytí skalnatého podloží se projektanti rozhodli sem dům umístit. Jedinečné místo s výhledem do údolí teď majitelům může závidět nejeden okolo jdoucí.
Dům s jasnými dispozicemi byl postaven z přivezených dřevěných panelů a na místě smontován. Záměrem tvůrců bylo vytvořit dům se standardy udržitelnosti a minimálními dopady na životní prostředí, což se jim povedlo a získali zato španělské ocenění na Architektonickém bienále roku 2009.
Dřevěný minimalistický dům na srázu. Zdroj: http://www.harquitectes.com/
Sklo a dřevo: neodlučná dvojice s osobitým kouzlem
Rakouský smysl pro jednoduchost a účelovost vystihuje tento rodinný dům z dílny architekta Daniela Sauter z firmy K_M Architektur. Jednoduchý rukopis se odráží ve způsobu využití modřínového dřeva a velkých tabulí skla, které do interiéru přivádí příjemné množství denního světla.
Dům ze smrkového dřeva. Zdroj: http://www.k-m-architektur.com/
Dřevo si investoři užívají nejen při pohledu zvenčí, ale obklopuje je i uvnitř, kde tvoří veškeré plochy od podlahy, přes stěny po strop. V prvním patře se obytný prostor zajímavě otvírá i do exteriéru – terasa zde nabízí chráněný prostor pro odpočinek, posezení nebo hru.
Zeptali jsme se odborníků |
Nejsou celoskleněné zdi v rodinném domě lákadlem pro zloděje?První věcí je, že používání „celoskleněných zdí“ je v našich klimatických podmínkách energeticky kontraproduktivní až nesmyslné. Prosklené plochy pasivního domu je nutné volit velmi uvážlivě. Správně navržený pasivní dům tedy jistě nebude zloději evokovat výkladní skříň. Z tohoto hlediska není proto na místě ani obava o svůj majetek. Odpovídál Ing. Tomáš Podešva (ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o.) |