Na počátku této realizace stálo velké štěstí a touha investorky po novém bydlení, které mělo sloužit nejen jako střecha nad hlavou, ale také jako místo, které jí pomůže k uzdravení. Proto svou pozornost upnula ke tvaru pyramidy.
Pyramida má v sobě podle některých názorů koncentrovat pozitivní a léčebnou energii. Energetický potenciál pyramid je předmětem nejednoho vědeckého výzkumu, ale nyní hlavně podnětem pro stavbu domu, který během několika posledních měsíců vyrost v Rýmařově.
Pyramidu nebylo snadné navrhnout
Velká dávka pozitivní energie hrála stěžejní roli v tomto projektu už od jeho začátku. Investorka na stavbu svého vysněného pyramidového domu neměla prostředky, ty však v roce 2012 vyhrála v loterii a její sen se tak začal naplňovat. Současně však nebylo jednoduché najít ani firmu, která by byla schopná pyramidu navrhnout a postavit.
ReklamaZákladem domu ve tvaru pyramidy je dřevěná rámová konstrukce. (Foto: Vesper Frames)
Zdánlivě jednoduché zadání domu ve tvaru pyramidy limitoval nejen přesně stanovený rozpočet, ale i velikost pozemku, na kterém měla být pyramida postavena. Tvar pyramidy má navíc velmi špatný poměr zastavěné plochy k ploše užitné. Bylo proto nutné najít takové řešení, které zachová tvar pyramidy, vytvoří dostatečně velkou plochu pro život investorky a její dcery a přitom bude dodržen rozpočet.
„Nejdříve jsme se museli s problematikou pyramid blíže seznámit, abychom už od začátku pracovali se správným poměrem stran pyramidy a její orientací na pozemku. Tyto parametry má dům naprosto stejné jako u známých pyramid v Egyptě. Po pár náčrtech a hodinách studia, vznikl návrh, se kterým byla spokojena nejen investorka, ale i my jako architekti,“ říká Michal Šopík z firmy Vesper Frames, která stavbu postavila. Podle vyjádření dodavatele stavba netradičního tvaru mohla vzniknou také díky vstřícnosti vedoucí stavebního úřadu v Rýmařově, která projevila pochopení pro nemocnou investorku. Stavební řízení proto bylo rychlé a bezproblémové.
Pyramida je problematická špatným poměrem zastavěné a užitné plochy. Návrh domu byl proto poměrně náročný. (Foto: Vesper Frames)
Proč pyramidy? |
Pyramidy – domy či schránky pyramidového tvaru s přesně danými rozměry a hlavně poměry délky stran a výšky – mají podle některých názorů zvláštní léčivé a uklidňující účinky. Tvrdí se hlavně, že pomáhají ničit škodlivé bakterie a mají pozitivní vliv na buňky lidského těla. Experimenty s pyramidami se samozřejmě pohybují na hraně současného vědeckého paradigmatu a jsou často zpochybňovány. Mnoho lidí však zlepšení svého zdravotního a psychického stavu pobytem v pyramidě potvrzuje. |
Klasická dřevostavba
Konstrukci dřevostavby tvoří klasická rámová sendvičová konstrukce, která byla prefabrikována ve výrobním závodě a díky tomu zabrala montáž díla na klíč pouhé 3 týdny. Základem pro plášť pyramidy jsou 4 nárožní krokve, které vynáší zbytek izolované konstrukce střechy.
Výsledná podoba rodinného domu ve tvaru pyramidy. (Foto: Vesper Frames)
Výsledkem je dům ve tvaru pyramidy s vloženým kvádrem a užitnou plochou 64 m2. Přízemí obsahuje řešení 2+KK a druhé podlaží ložnici s meditačním prostorem ve špici pyramidy. Ve výsledku se tedy jedná o 3+KK za necelé 2 miliony Kč a to v provedení na klíč.
Dřevostavby na Nazeleno.cz: |
|