Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Dřevostavby: Srub, skeletová konstrukce nebo mobilní dům?

Smontovat dřevostavbu trvá pár dní, několik týdnů zaberou interiérové práce a je hotovo. Můžete si vybrat, jestli chcete srub, skeletovou nebo panelovou konstrukci. Jaký je v nich rozdíl? Přinášíme přehled základních konstrukčních variant dřevostaveb, které jsou na trhu.

08. 08. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Mezi novinky ve světě dřevostaveb patří i některé nové materiály. Příkladem jsou třeba sádrovláknité desky, které umí trvale vázat škodliviny ze vzduchu v místnosti a výrazně tak zlepšovat jeho kvalitu.

„I když se většinou setkávám s negativním názorem na dřevostavby, mně osobně učarovaly. Sám jsem rozhodnutý si dřevěný dům v budoucnu postavit, líbí se mi kouzlo dřeva i jeho vzhled. Je mi ale jasné, že podstatný bude hlavně projekt dřevostavby a precizní provedení firmou, která opravdu umí,“ zamýšlí se Petr z Olomouce. Stejně jako on i další investoři hledají na trhu tu správnou kombinaci mezi výkonem a cenou a vzhledem k široké nabídce mnoha výrobců bývá občas problém ji najít. Přinášíme vám proto přehled dřevostaveb, které současný trh nabízí. Podívejte se, z jakých možností můžete vybírat.

"Můžete bydlet ve srubu, mobilním domku nebo skeletové konstrukci."

Ať už patříte do skupiny nadšenců do dřevostaveb, anebo zatím jen hledáte inspiraci, pro začátek se určitě hodí podotknout, že opravdu není dřevostavba jako dřevostavba. Na jedné straně stojí masivní srubové stavby z opracované kulatiny, na druhé straně konstrukce, kde hlavním materiálem je dřevotříska. Od použitého materiálu se pak pochopitelně odvíjí cena. Začněme tedy po pořádku.

Kolik stojí stavební materiál? Ceníky 2012

 

Montovaná dřevostavba – rychlé a levné bydlení

Prefabrikované panely z továrny, které se prostě přivezou na stavbu a smontují, mají dlouhou tradici sahající do 19. století. Díky postupnému zdokonalování jejich oblíbenost lety rostla a tak nyní tvoří montované dřevostavby nejvýznamnější podíl mezi dřevostavbami na evropském trhu. V souvislosti s nimi odborníci zmiňují možnosti stavět kdykoliv roce, výhodou je také rychlá výstavba i vcelku přijatelná cena.


Foto: Haas Fertigbau

- Přečtěte si víc: Dřevostavba stojí už za tři měsíce

Všechny stavební prvky včetně stěn, střechy i podlah se vyrobí v továrně a po přivezení na stavbu mohou být rovnou osazeny. Sendvičové zdi jsou tvořeny dřevěným rámem, do nějž se kladou izolační materiály, rozvody inženýrských sítí a z obou stran je rám přiklopen svrchním materiálem (například OSB desky), který může být také opatřen omítkou. Po přivezení na místo se pak panely pomocí těžké techniky kotví k základové desce a spojují. To netrvá více než pár dní, zhruba 3-4 týdny pak ještě zaberou vnitřní práce jako napojení inženýrských sítí a podobně.

„Porovnávali jsme dvě nabídky domů na klíč, které se nám líbily – jeden zděný a jeden ze dřeva, a zvažovali všechny argumenty. Nakonec jsme i po poradě se známými, kteří už v dřevostavbě pět let bydlí, vybrali dřevěný montovaný dům. O stavební firmě, která nám dům postaví, máme jen dobré reference, tak doufáme, že nepřijde zklamání. A na bydlení ve dřevostavbě se už hrozně těšíme!“ říkají manželé Turkovi z Prachatic.


Foto: Haas Fertigbau

Srub potěší milovníky masivního dřeva

„Když si představím srub, vybaví se mi kanadská divočina, do níž milovníci lesů, hor a přírody zasadili i svůj domov – srub z masivní kulatiny,“ říká Filip z jižních Čech. „Mít vlastní srub je můj sen, nejraději někde pod horami s výhledem do krajiny,“ dodává Filip, a zdaleka asi není jediný, kdo je představou bydlet ve stoprocentně dřevěném domě nadšený.

- Přečtěte si víc: Dřevomorka v domě aneb co všechno se dá zkazit při zateplování

Srub tak, jak ho běžně známe, se staví z navrstveného dřeva, které se spojuje a vytváří srubovou konstrukci. Dříve byly surovinou kulatiny z jehličnatých dřevin, dnes se staví i z hranolového průřezu prvků, někdy dokonce z cedrového dřeva. Dřívější spáry mezi dřevem, které se plnily přírodními izolanty jako například mechem, se dnes již neponechávají a sruby jsou dokonale neprůvzdušné. Největším rizikem srubových staveb je sesychání anebo nabobtnání dřeva. Třeba příčně kladená konstrukce může změnit svůj rozměr až o 5 centimetrů na metr výšky, což se při stavbě eliminuje speciálními šrouby.


Srubová dřevostavba na Šumavě. Foto: sruby-roubenky.cz

Srubová konstrukce je krásná, čekejte u ní ale vyšší cenu. „Cena domu srubové konstrukce je dána použitým materiálem. Při použití kvalitních materiálů, jako je severská borovice, či cedr, jsou tyto stavby cenově již podstatně náročnější. Dnes do tohoto segmentu vstupují i lepené materiály, které rovněž nejsou nejlevnější. Pokud se použijí domácí zdroje bez předchozího zpracování, je možné i srubovou stavbu pořídit za dobrou cenu, většinou je ale tomu na úkor kvality,“ říká Milan Schmiedt z firmy MS Haus, která se zabývá výstavbou dřevostaveb.

Máte rádi kolem sebe dřevo?

Skeletová konstrukce – levnější varianta, tvůrčí řešení

Skeletová konstrukce z dřevěných sloupků povětšinou z lepeného dřeva vzniká pod rukama šikovných tesařů přímo na stavbě. Nosnou částí stavby je skeletový systém v určitém modulu a spojování prvků probíhá buď pomocí ocelových prvků, nebo čistými spoji dřeva. Zvenku je skelet ukryt pod obvodovým pláštěm, který již neplní funkci nosné konstrukce, ale má důležitou funkci ochrannou.

Výhodou skeletové konstrukce je možnost velkých rozponů v rámci stavby bez nutnosti přerušovat prostor příčkami. A tak se interiér domu může koncipovat jako velmi volný a vzdušný. Tento pocit pak mohou podtrhnout i velké prosklené plochy, které lze ve skeletovém systému bez problémů použít. Díky široké škále možností, které lze u skeletové konstrukce uplatnit, jsou i varianty architektonických a dispozičních řešení velmi bohaté. „Pro architektonicky složitější dům se hodí systém montáže na stavbě či malosériová panelová výroba, které na tento požadavek dokážou reagovat snadněji než velkoprůmyslová výroba,“ říká Schmiedt. A cena? Podle Milana Schmiedta patří tento systém spíše mezi ty levnější varianty.

Panelová konstrukce z masivního dřeva

Také tento typ konstrukce vzniká již v továrně, odkud se přiveze na stavbu a zde se již pouze smontuje. „Komponenty z masivního, často smrkového dřeva se vyrábějí lepením několika vrstev, které jsou na sebe skládány do kříže, díky čemuž získávají velkou stálost a statickou únosnost,“ popisuje Kateřina Braunerová vlastnosti systému NOVATOP, který do této kategorie spadá. Na stavbě se pomocí těžké techniky zanedlouho postaví dům, není potřeba žádných mokrých procesů, díky čemuž lze stavět kdykoliv v roce a postaveno je za několik týdnů.

Dřevěný dům z panelů má difúzně otevřenou konstrukci, díky čemuž konstrukce „dýchá“, a v interiéru je tedy velmi příjemný vzduch. Vlhkost dokáže dřevo regulovat jejím pohlcováním v případě zvýšené vnitřní vlhkosti, v opačném případě ji zase do interiéru uvolňuje. Jde zkrátka o dům, v němž opravdu cítíte, že žijete „ve dřevě“. A jakou čekat u této konstrukce cenu? Odpověděl nám Milan Schmiedt: „Panelové konstrukce z masivního dřeva jsou dnes trendem. Jedná se však o cenově náročnější způsob výstavby, zejména pokud se dřevěné povrchy dále upravují.“ Jak je vidět, za skutečné dřevo si tedy zákazník připlatí.


Foto: Haas Fertigbau

Mobilní dřevostavby jsou hitem

Jsou malé, levné a útulné. O čem je řeč? O mobilních dřevostavbách. Žádná letní chata nebo dům na kolečkách. Prostě jen skromné bydlení, které nabídne právě tolik prostoru, kolik ke svému životu potřebujete. „Po letech bydlení v paneláku jsem toužila po vlastním místečku pro život, které by bylo jen moje. Když jsem narazila na nabídku mobilních domků, hned mě zaujala. Po půl roce rozvažování jsem ji objednala a teď už půl roku spokojeně bydlím. A ve svém!“ raduje se Kateřina, která za mobilní dřevostavbu dala asi 300 tisíc.

Mobilní dřevostavby představují cestu k levnějšímu bydlení na místě, které jste si sami vybrali. Bez starostí o její výstavbu, která se odehrává ve výrobní hale, firma vám prostě hotový domek přiveze a postaví přesně tam, kam chcete. A když zatoužíte po stěhování? Dům může jít s vámi. Mobilní domky začíná ve svých portfoliích nabízet stále více dodavatelů, většinou v řešení 1 + kk, 2 + kk nebo 3+ kk, do obytné plochy zhruba 50 metrů čtverečních.

Mezi novinky ve světě dřevostaveb patří i některé nové materiály. „Stále se objevují nové materiály a komponenty, které dále zvyšují standard bydlení či pomáhají ve výrobním procesu. Příkladem jsou třeba sádrovláknité desky Fermacell GreenLine, které dokážou trvale vázat škodliviny ze vzduchu v místnosti a výrazně tak zlepšovat jeho kvalitu. Škodlivé látky se uvolňují nejenom ze stavebních materiálů, ale dostávají se do ovzduší také v průběhu užívání prostor, například z nového nábytku, podlahových krytin, nátěrů nebo čisticích prostředků,“ vysvětluje Schmiedt. Co do vnitřního prostředí – tedy vlhkosti a čistoty vzduchu - je právě dřevostavba tou správnou volbou, kterou odborníci doporučují jako vhodnou variantu například i pro alergiky

Související články

Tagy: Bydlení, Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Stavební materiál, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!