fbpx

Dřevostavby: Přehled konstrukčních systémů0

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí

Nosný systém této dřevostavby tvoří skelet z dřevěné tyčové kostry a z pláště, který stabilizuje kostru usazenou do obdélníkového rámu. Plášť je vytvořen z dřevěných desek, které přenáší vodorovné zatížení (vyvolané například větrem). Tyčový skelet pak vyrovnává svislé zatížení (například ze střechy).

Při výstavbě domu se na míru nařezané dřevěné fošny či hranoly pospojují pomocí hřebíků a plechových spojek do konstrukce. Do vytvořené dřevěné sítě se následně vkládá izolace a poté se stěny z vnitřní i vnější strany zdi obkládají dřevovláknitými deskami či překližkou.

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou odolné vůči vysokému zatížení
Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou odolné vůči vysokému zatížení

Reklama

Výhodou sloupkové konstrukce dřevostavby jsou široké možnosti tvarování domu, ať už z hlediska kompozice či řešení půdorysu. Tato konstrukce je také odolná vůči vysokému zatížení, proto se hodí i pro vícepodlažní budovy. Při stavbě není potřeba těžká mechanizace a celkově se dá uspořit za dopravu, protože se materiál díky kompaktnějším dílům snadněji převáží, nebo je možné pracovat rovnou s místním dřevem. Sloupková konstrukce se hodí i pro stavbu nízkoenergetických či pasivních domů.

Nevýhodou je pracnější, tudíž delší výstavba (oproti montovaným typům dřevostaveb), která je však i v tomto případě rychlejší než u zděného domu. Taktéž pořizovací cena bývá vyšší než například u sendvičové konstrukce.

Autor: Redakce Nazeleno.cz