fbpx

Dřevostavby na klíč: Opravdu za cenu bytu?0

Montované dřevostavby si nacházejí své příznivce i v tuzemsku. Co vše je součástí dodávky dřevostavby na klíč? Koupíte ji skutečně za cenu bytu? Jaké jsou výhody a nevýhody dřevostaveb na klíč?

Bydlet ve vlastním domě – lákavá představa. Jenže nemáte moc peněz a nechce se vám trávit celé dny na stavbě. Navíc nejste moc manuálně zruční. Takže je pro vás ideálním řešením výstavba domu na klíč.

„V ceně dřevostavby na klíč většinou není základová deska.“

Reklama

Nejste jediní. Stále více lidí hledá pohodlný kompromis mezi cenou a náročností výstavby vlastního rodinného domu. Stavba montované dřevostavby je velmi rychlá a bydlet můžete už za několik málo měsíců. Pojďme se blíže podívat na to, co to vlastně montovaná dřevostavba je, jaká je její tepelná ztráta a co vše vám firma v dřevostavbě na klíč vlastně udělá.

SERIÁL: Dřevostavby

Co obnáší výstavba dřevostavby?

Dřevostavba: Bydlení za 3 měsíce

– Přehled konstrukčních systémů

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Požární ochrana dřevostaveb

Dřevostavba na klíč: Cena jako za byt

Říká se, že cena by neměla být tím, co rozhoduje. Nicméně řada z nás je prostě penězi omezena a za vlastní bydlení může utratit jen určitou částku. Cena montované individuální dřevostavby na klíč je různá. Odvíjí se od použitého konstrukčního systému, od velikosti domu, izolačních vlastností (za dřevostavbu v pasivním standardu si připlatíte) apod. Obecně lze říci, že dřevostavbu na klíč můžete pořídit za cenu bytu. Například bungalov o dispozici 3+kk nebo 4+kk lze koupit za přibližně 1 500 000 korun. Ovšem bez základové desky.

Většina společností, které montované dřevostavby dodávají, vám totiž slibuje dům na klíč, nicméně základovou desku v ceně uvedenou nemá. „Cenou na klíč rozumíme vše, co lze předem specifikovat bez závislosti na konkrétním místě stavby. Jedná se tedy o vrchní stavbu (od horní hrany základové desky) dokončenou v předem daném standardu, tedy včetně zařizovacích předmětů, obkladů, dlažeb, podlahových krytin, veškerých instalací, vnitřních dveří, vytápění atd.,“ vypočítává Milan Schmiedt ze společnosti MS Haus.

Dřevostavby nabízí příjemné vnitřní prostředí
Dřevostavby nabízí příjemné vnitřní prostředí. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Dodávka na klíč ale většinou není striktně omezena tím, co mají firmy uvedeno na svých stránkách nebo v katalozích. Je však třeba počítat s tím, že cokoli navíc vám bude do celkové ceny domu samozřejmě započítáno. „Dodávka na klíč může obsahovat dle dohody s klientem vše ostatní, ale tyto položky budou před podpisem smlouvy o dílo závazně naceněny,“ dodává Schmiedt.

Dřevostavba na klíč: Výhody a nevýhody

Výhodou montovaných dřevostaveb na klíč je rychlost výstavby. Jestliže zvolíte sendvičovou dřevostavbu, která patří k nejoblíbenějším konstrukčním systémům dřevostaveb, firma ji zpravidla postaví za 3–6 měsíců. Navíc není nutné nechat se při stavbě omezovat ročním obdobím.

Další výhodou dřevostaveb na klíč je nízká cena. Jestliže nebudete nároční na osobitý vzhled domu, nebudete požadovat zvláštní úpravy a vystačíte si s užitnou plochou kolem 80 m2, můžete dřevostavbu z katalogu opravdu pořídit za cenu panelákového bytu o dispozici 3+1.

Cena hrubé stavby je nižší, ale dodělávky si musíte udělat sami nebo si najmout šikovné řemeslníky
Cena hrubé stavby je nižší, ale dodělávky si musíte udělat sami nebo si najmout šikovné řemeslníky. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Abychom montované dřevostavby na klíč jen nechválili, podívejme se také na nevýhody. Jestliže patříte k těm, kteří se snaží být za každou cenu originální, pak typová dřevostavba z katalogu nebude tím pravým pro vás. Musíte se smířit s tím, že úplně stejný dům může mít klidně váš soused.

To by snad ještě nebylo tak hrozné, ale u typového domu není řešeno umístění stavby na pozemku tak, jako v případě individuálního projektu. Háček je především v tom, že není zohledněno polohové a výškové uspořádání domu a napojení na inženýrské sítě. Proto je většinou nutné ještě zpracovat projekt osazení domu do terénu, jeho napojení na sítě a místní komunikaci.

Společně s realizací základové desky tak jde o další náklady, které je potřeba k realizaci domu připočítat. Lákavá cena dřevostavby na klíč tak ještě o něco naroste. Jen za základovou desku zaplatíte podle velikosti domu kolem 200 000 korun.

Montované sendvičové dřevostavby

Při výběru dřevostavby můžete narazit na různé konstrukční systémy. Nejčastěji se ale u dřevostaveb na klíč setkáte s montovaným sendvičovým systémem. Stěny, stropy, podlahy i střešní desky montované sendvičové dřevostavby jsou předem vyrobeny v továrně a na stavbě jen smontovány jako velká stavebnice.

Nejprve je připraven nosný skelet, na který se posléze montují velkoformátové panely. Pro výrobu sendvičových panelů se velmi často využívají dřevoštěpkové (OSB) desky. Při stavbě jsou pak na skelet namontovány dvě vrstvy desek, mezi které se uloží patřičná tepelná izolace. Celý systém tak připomíná sendvič.

Čím větší dřevostavba, tím vyšší cena
Čím větší dřevostavba, tím vyšší cena. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Popsáno z venkovní strany, standardní skladba začíná velmi kvalitní organickou vyztužovanou omítkou, následuje vnější zateplovací systém 100mm deskou ze stabilizované pěnové hmoty, 13mm dřevotřísková deska V100, 140mm masivní dřevěná hlavní nosná konstrukce, 140mm izolační deska z minerální vlny, 13mm dřevotřísková deska V20, parozábrana a to vše je ukončené z vnitřní strany 12,5mm sádrokartonovou deskou,“ popisuje složení sendvičové stěny Naďa Hůrková ze společnosti Haas Fertigbau.

Sendvičová konstrukce

POSTUP PŘI STAVBĚ: Předem vyrobené velkoformátové panely se na stavbě upevňují na nosný skelet. Montují se dvě vrstvy desek, mezi které se uloží tepelná izolace.

VÝHODY: Jednoduchost a rychlost stavby (do 3–6 měsíců), nízká cena (od milionu korun), vzhled domu (k nerozeznání od běžné zděné stavby).

NEVÝHODY: Omezenější nabídka, ve srovnání se zděnými stavbami stěny hůře izolují zvuk.

Více o konstrukčních systémech dřevostaveb čtěte v článku Dřevostavby: Přehled konstrukčních systémů.

Trochu jiné složení sendvičové dřevostavby nabízí společnost MS Haus. „Konstrukce je založena na difúzně uzavřeném systému s rámem z KVH profilů (140 mm), které jsou vyplněné skelnou nebo čedičovou vatou. Konstrukce je oboustranně opláštěná sádrovláknitými deskami. Ty jsou z vnitřní strany mezi sebou slepeny na sraz polyuretanovým lepidlem a jsou podloženy parozábranou. Z vnější strany používáme fasádní systém s polystyrénem o minimální tloušťce 100 mm, který je možno za příplatek zvětšit až na 260 mm. V takovém případě je celková tloušťka tepelné izolace až 400 mm,“ říká Milan Schmiedt.

Dřevostavba na klíč a úspory energie

Každý rozumný investor bude chtít v době, kdy jdou ceny energií stále nahoru, postavit minimálně nízkoenergetický dům, který mu do budoucna zajistí úspory na vytápění. Náklady na vytápění dřevostavby jsou ve srovnání s klasickými domy nižší. Okamžité tepelné ztráty jsou nízké, stejně jako spotřeba energie pro temperování domu a zkracuje se i doba na dosažení tepelné pohody.

Domy společnosti MS Haus mají i ve standardním provedení velmi nízké tepelné ztráty. Například bungalov o zastavěné ploše 100m2 má tepelné ztráty pod 4kW. Nízkoenergetické domy jsou otázkou doplnění technického zařízení budovy – rekuperace je možná za příplatek,“ říká Milan Schmiedt.

Úspory na vytápění lze ovlivnit také vhodným výběrem zdroje vytápění (nejlevnějším palivem stále zůstává dřevo) a topným systémem, kdy se již vyplatí sáhnout po nízkoteplotním systému, jako je například podlahové vytápění.

 

Autor: Jana Poncarová