fbpx

Výhodou dřevostaveb je rychlost výstavby. Bydlet můžete za pár měsíců0

Montovaná dřevostavba může stát za pár týdnů. Vybrat toho správného dodavatele ale není hračka. Napoví vám certifikace, reference nebo vzorové domy. Běžte se podívat také do sídla firmy.

Bydlet za tři měsíce? Když se rozhodnete stavět z cihel, je to spíš utopie. Pokud se chystáte bydlet v dřevostavbě, může se vám to podařit. Dřevěný dům má oproti tomu zděnému řadu výhod. Stavba rychle přibývá a příjemné jsou i metry navíc. Při stejných rozměrech mají obyvatelé dřevěného domu větší užitnou plochu k bydlení než ve zděném.

Téměř samozřejmostí je nízkoenergetický standard dřevostaveb. Na bydlení v každém ročním období tedy potřebujete méně energie. Za rok byste neměli spotřebovat více než 50 kWh tepla na metr čtvereční plochy. Pro srovnání: běžná novostavba spotřebuje mezi 80–140 kWh. A vytápění stojí desítky tisíc korun. Cena, ze kterou je možné dům pořídit, záleží na způsobu stavebních prací. „Když si pečlivě vyberete řemeslníky, můžete bydlet až o třetinu levněji,“ tvrdí majitel domku u Brna, který se před osmi lety rozhodoval mezi zděným domem a dřevostavbou.

Reklama

„Hrubá stavba byla hotová za tři týdny. Včetně střechy a oken.“

Kdo si ještě živě vzpomíná na satelitní městečka z okálových domků, asi v dřevostavby moc důvěry nechová. Přesvědčit ho snad mohou reference spokojených obyvatelů moderních dřevostaveb, které s těmi předrevolučními nelze srovnávat. Oproti nezatepleným a horko těžko vytápěným okálům jsou současné dřevostavby naopak známé svými dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Takových jako mají dřevostavby, dokonce nemohou zděné domy se stejně širokou stěnou dosáhnout.

Příběh jedné dřevostavby u Brna

Manželé Lucie a Jiří Černí z Rajhradu u Brna se před osmi lety rozhodli, že si dřevostavbu postaví. Tehdy to ještě nebylo tak populární jako dnes a dlouho hledali řemeslníky i firmu se zkušenostmi. Nakonec sehnali šikovného tesaře Jiřího Kyliána z Otrokovic. Měl zkušenosti a uměl sehnat kvalitní materiál. „Chtěli jsme mít rychle postaveno. To bylo rozhodující,“ vysvětluje důvody, proč zavrhli stavbu zděného domku fotografka Lucie Černá. Dalším kritériem byla cena za celý dům a úspora energií. „Dnes bychom to udělali stejně, naše očekávání se splnilo,“ hodnotí osmileté zkušenosti s bydlením Lucie.

Stavět začali v roce 2004. Přes léto na pozemku vybetonovali základovou desku, řemeslníci přijeli na konci listopadu. „V prosinci jsme měli skelet stavby hotový. Včetně oken a střechy,“ vzpomíná Jiří Černý. Hrubá stavba vznikala 14 dní. A manželé Černí využili další výhodu, kterou dřevěná stavba nabízí: práce mohou začít i pokračovat v zimě. Nemusí se čekat na jaro. „V březnu jsme začali zateplovat. A stěhovali se v dubnu,“ vypráví majitel. Neměli ještě uvnitř ve všech místnostech podlahy, ale voda tekla a sporák fungoval. Děti v té době neměli a tak jim malé provizorium nevadilo.

SLOVNÍČEK pojmů,
které se můžou hodit

Dřevostavba – dům širokých možností

Oproti zděnému domu tedy nemusíte řešit počasí ani hlídat teploměr. Ať je leden nebo červenec, výstavbu domu výkyvy v počasí nijak neohrozí a tak se nemusíte bát, že byste se kvůli nim museli později stěhovat. Dalším důležitým parametrem je ekologie. Dřevostavbu volí hlavně lidé, kteří chtějí mít své obydlí z materiálů, které šetří přírodu a dají se obnovit. „Dřevěný skelet domu je tvořen samonosnou rámovou konstrukcí ze smrkového řeziva,“ popisuje stavební materiál firma Wood System ze Žďáru nad Sázavou, která dřevěné domy staví. Mimochodem,právě Wood System postavil dřevěnou přístavbu domu moderátorce Agátě Hanychové.


Hrubá stavba včetně střechy a oken může stát už za tři týdny. Foto: Thinkstock.com

Zajímavou výhodou do budoucna je také možnost celkem snadno měnit dispozice domu. Montované dřevěné systémy se dají nenáročně demontovat a upravit, aby vám i po letech dům stále perfektně vyhovoval. „Ale není to tak jednoduché, dnes bych chtěl dům už od začátku projektovat promyšleněji a místnosti uspořádat jinak. To jsme ale zjistili až se nám narodily děti,“ říká majitel dřevostavby blízko Brna.

Uvnitř domu má turbokotel na plyn. „Za rok 2011 jsme za spotřebu platili asi 12 tisíc,“ počítá Černý náklady na vytápění, ohřev vody a vaření. Kdyby stavěl dnes, volil by zřejmě kondenzační kotel a na střechu si dal solární panely. Další možností, jak řešit vytápění v dřevostavbě je například tepelné čerpadlo vzduch/voda, které dodává třeba firma Ecomodula z Písku. Funguje jako chladnička, která vyhání všechno teplo ven, tepelné čerpadlo zachycuje teplo obsažené v okolním vzduchu a vhání je do domu. V každém ročním období a nezávisle na venkovní teplotě. Tím se energie uvnitř ztrojnásobí, až zpětinásobí, a ve formě teplé vody je rozváděna do topení a sanitárních zařízení. Bez emisí CO2.

Fantazii se při výběru konstrukčního systému meze nekladou. Který ale je ten „nej“ právě pro vás a splní do puntíku vaše přání? Inspirujte se mezi základními typy konstrukčních řešení dřevostaveb.

Montovaná dřevostavba ze sendvičových panelů

Největší výhodou montovaných dřevostaveb, které firmy staví ze sendvičových panelů, je rychlá výstavba. Zatímco vaši sousedé se ještě budou trápit se zděním prvního patra, vy už budete v novém domově slavit první Vánoce. „Pokud navíc nemáte valnou důvěru v preciznost prací prováděných mnohdy nekvalifikovanými zedníky, tady máte o starost míň. Všechny díly sendvičových panelů jsou totiž se zárukou kvality vyrobeny v krytých výrobních halách vyškolenými pracovníky a při následné montáži se často ani neobjevují mokré procesy,“ vysvětluje Veronika Příplatová z firmy ELK. Stavebníci sami potvrzují, že stěhovat se můžete už do tří měsíců.

Roubenky a srubové domy

Skrývají nepopiratelné kouzlo a evokují domky z pohádek. Domy postavené ve srubovém stylu anebo moderní roubenky se staví z kulatin anebo trámů. Masivnější dřevěná konstrukce výborně izoluje zvuk a taky příznivě působí na vlhkost v interiéru. Přebytečnou vlhkost dřevo absorbuje, v opačném případě ji zase dokáže uvolňovat. Nepříjemně suchý vzduch vás tu tedy nepotrápí. „Užíváme si ten nonstop příjemný vzduch s vůní dřeva, kterou člověk zažije jinak jen v lese,“ pochvalují si čerství majitelé srubu od firmy ELK. Pokud se budete o srubovou stavbu dobře starat, může vám navíc vydržet až stovky let. Při počáteční investici se ale celkem významně „plácnete přes kapsu“, patrový srubový dům běžné velikosti pořídíte okolo 2,5 milionu Kč.

Panelová konstrukce z masivního dřeva

Jde o postup, který využívá řada moderních dřevostaveb. Na stavbu se přivezou hotové komponenty z masivního dřeva, často smrkového. „Dřevěné panely se vyrábí lepením několika vrstev, které jsou na sebe skládány do kříže, díky čemuž získávají velkou stálost a statickou únosnost,“ vysvětluje Kateřina Braunerová vlastnosti systému NOVATOP, který tento systém reprezentuje. Výhodou je rychlá výstavba a kvalitní konstrukce, která výborně poslouží i pro stavbu pasivního domu. Konstrukční systém nabízí široké tvarové a dispoziční možnosti, což potěší hlavně tvůrčí investory, kteří touží po svém „domě snů“.

Skeletová konstrukce

K nerozeznání od zděného. Dřevostavba postavená ze sloupkové anebo rámové skeletové konstrukce může ve finále působit jako klasický cihlový dům. Konstrukce se staví z tyčové kostry a pláště, a byť jeho výstavba trvá déle než u montovaných domů, je stále rychlejší než u toho běžného zděného. „Využíváme konstrukční a izolační systém z dřevních vláken, přičemž velká část materiálů se vyznačuje absolutní ekologickou čistotou,“ uvádí na svých stránkách jeden z dodavatelů skeletových domů, firma Akastav s.r. o. Izolace se v takovém domě vkládá mezi dřevěné prvky a výsledkem může bez problémů být nízkoenergetický nebo pasivní dům. A co víc – celý proces bez těžké mechanizace na pozemku.

Chci bydlet v dřevostavbě, kdo mi ji postaví?

Dřevostavby svými vlastnostmi určitě zaujmou. A rozhodně se nemusíte bát, že co dřevostavba, to roubenka, či naopak dřevěná krychle na louce. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vás, zdali zvolíte domek na klíč z katalogu, anebo dáte architektům volné pole působnosti. Ať tak či onak, zásadní otázkou ale zůstává: kdo mi můj dřevěný dům navrhne a postaví?

Když nechcete zavolat prvnímu dodavateli dřevostaveb, na kterého na internetu narazíte, jaké máte možnosti? Kde si ověřit, že stavební firma ví co dělá a umí dům nejen postavit, ale i dobře zaizolovat?


Vzorový dům v Koberovech. Foto: Atrea

Hledám dodavatele. Zn.: vysoká kvalita, přiměřená cena

Řady dodavatelů se rozrůstají poměrně s tím, jak roste zájem o dřevostavby. Stále víc investorů volí dům ze dřeva, přičemž mnoho z nich k této volbě přesvědčily zajímavé klady, které dřevostavbám neupřeme. Přesto, jak se budete radovat, když zjistíte, že jste za vysněný dům ve finále zaplatili přemrštěnou cenu? Výběr dodavatele není radno nechat náhodě.

Pokud se poohlížíte po montované dřevostavbě, která láká právě především díky rychlé výstavbě, vodítkem při výběru dodavatele může být například členství v Asociaci dodavatelů montovaných domů. Firmy, které do této asociace patří, se zavazují, že budou kromě zákonných norem a předpisů dodržovat takzvaný Dokument národní kvality. „Chtějí se odlišit od výrobců, kteří nejsou schopni dodržovat technické parametry ovlivňující kvalitu dřevostaveb a jejich životnost,“ představuje svůj cíl asociace dodavatelů.

„Chceme pomoci lidem zorientovat se mezi výrobci dřevostaveb a najít takové, kteří kvalitu svých objektů nechali prověřit nad rámec zákonných předpisů. Tedy nezávislým certifikovaným orgánem,“ vysvětluje principy dokumentu Veronika Příplatová z firmy ELK z Plané nad Lužnicí, která nechybí mezi členy asociace.

Jedním z nejlepších vodítek jsou vždy bezpochyby kladné reference od spokojených uživatelů dřevostavby. Pokud nikoho, kdo postavil dřevostavbu, osobně neznáte, možná se vám někoho podaří vypátrat přes známé či získat reference alespoň v řadě internetových diskuzí. Ledacos napovědět mohou také vzorové domy, které u nás mají již svou tradici a firmy prostřednictvím nich umožňují zákazníkům nahlédnout do „skutečného“ domu a zakusit jeho atmosféru.

Kolik zaplatíte za dřevostavbu?

Bydlet rychle za přijatelnou cenu. Má tahle věta něco společného s bydlením v dřevostavbě? „Chtěli jsme za dům zaplatit méně. Takže nás stavba vyšla v roce 2004 na 1 milion 700 tisíc i se základovou deskou,“ vypočítává Jiří Černý, kolik zaplatil firmě za dokončení. Celkové náklady byly tehdy asi o třetinu nižší, než kdyby se rozhodli pro zděný dům. Pro srovnání: dřevostavba Harmony 6 od firmy HAAS FERTIGBAU vyjde majitele v dubnu 2012 na 2 miliony 36 tisíc Kč bez DPH. Počítejte s tím, že výsledná cena závisí nejen na velikosti domu, ale i výběru použitých materiálů a také na tom, jestli se jedná o dům běžný, nízkoenergetický anebo pasivní.

Pokud ale toužíte po tom, na stavbě dřevěného domu maximálně ušetřit, můžete vzít celý proces „do vlastních rukou“. Pokud vám není cizí vzít nářadí do ruky a do stavby se pustíte sami, ušetříte za stavební práce nemalou částku. Pokud se tedy v problematice dřevostaveb orientujete anebo máte fundovaného rádce v podobě projektanta či stavebního dozoru, můžete si třeba koupit jen hrubou stavbu a tu pak vlastníma rukama dokončit. Tento způsob svým zákazníkům poskytuje i firma HAAS FERTIGBAU, která domy po celé republice staví. „Zákazník si může vybrat z několika stupňů dokončení dřevostavby. První patro můžeme dodat na klíč, druhé si můžete dostavět podle finančních i osobních možností,“ popisuje variabilní způsob stavby firma HAAS FERTIGBAU.

Autor: Redakce Nazeleno.cz