fbpx

Základní konstrukční systémy dřevostaveb0

Dřevostavby z panelů z masivního dřeva

Dřevostavby z masivních panelů

Tento typ dřevostavby se na místě stavby poskládá z předem vyrobených panelů z masivního dřeva. Masivní bloky různých tvarů tvoří nosné konstrukce stěn a stropů. V České republice se s takovými panely můžeme setkat například v rámci stavebního systému NOVATOP. „Jedná se o technologii panelů z vrstveného dřeva. Panely NOVATOP se vyrábí z vysušených smrkových lamel, které se skládají a lepí do vrstev a lisují zastudena. Jednotlivé vrstvy jsou k sobě otočeny o 90˚, což zajišťuje jejich dokonalou tvarovou stabilitu – dřevo se nekroutí ani neprohýbá,“ popisuje princip konstrukce panelů vysvětluje Kateřina Braunerová ze společnosti AGROP NOVA a.s., která systém NOVATOP vyrábí.

Výstavba dřevostavby z masivních panelů probíhá velmi rychle. Zdroj: NOVATOP
Výstavba dřevostavby z masivních panelů probíhá velmi rychle. Zdroj: NOVATOP

Předpřipravené panely jsou vyrobeny v přesných formátech pro stěny, stropy i střechy a díky tomu výstavba probíhá jednoduše a rychle, a to bez ohledu na počasí. Dřevostavby z masivu mají také výborné statické vlastnosti, proto je lze postavit i jako bytové domy s více podlažími nebo jako školní, sportovní, administrativní či průmyslové budovy. „Velkoformátové prvky se usazují na stavbě s pomocí jeřábu na připravenou základovou desku či spodní stavbu. Hrubá stavba přízemního bungalovu je otázkou několika hodin, vícepodlažní budovy jen několika málo dnů,“ říká Kateřina Braunerová.

Reklama

Kompletně dřevěné stěny dobře izolují a vyrovnávají rozdíly teplot, navíc jsou vzduchotěsné, takže se výborně hodí pro realizaci pasivního domu. Z vnější strany nosné konstrukce se většinou pokládá ještě tepelně-izolační vrstva (například z polystyrenu, kamenné vlny či dřevovláknitých desek). Díky tomu se vytvoří difúzně otevřená konstrukce, kde není potřeba fóliových parozábran.

Přiznané povrchy uvnitř interiéru dřevostavby vytváří příjemnou atmosféru. Zdroj: NOVATOP
Přiznané povrchy uvnitř interiéru dřevostavby vytváří příjemnou atmosféru. Zdroj: NOVATOP

Nevýhodou těchto dřevostaveb je jejich vyšší pořizovací cena stejně jako vyšší náklady na dopravu a těžkou mechanizaci na stavbě. Více informací o difúzně otevřených konstrukcích najdete v našem článku o moderních trendech dřevostaveb.

Autor: Redakce Nazeleno.cz