Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Dřevostavby: Přehled konstrukčních systémů

Přemýšlíte nad stavbou dřevěného domu? V současné době si můžete vybrat hned z několika možností, jak konstrukci dřevostavby řešit. Je pro vás vhodnější montovaná sendvičová dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, roubený domek nebo dřevostavba se sloupkovou konstrukcí? Podívejte se na jejich výhody a nevýhody.

14. 07. 2011 | Michaela Vinšová

Ve zkratce:

Dřevěné domy nemusí být automaticky jen stavby typu srubu. Moderní dřevostavby poskytují několik různých možností řešení konstrukce. Můžeme tak volit mezi montovanými sendvičovými dřevostavbami, dřevostavbami z masivních panelů či dřevostavbami se sloupkovou konstrukcí. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Srubové a roubené stavby

V těchto typech dřevostaveb se celé zdi vytvářejí ze silných, vodorovně kladených trámů či kulatiny. Díky tomu tvoří stěny tuhou kostru, což je klíčové pro dělení vnitřního prostoru. Moderní roubené stavby vybavené difúzními izolačními materiály pak lze bez problému realizovat i jako nízkoenergetické domy.

Stěny srubů či roubenek tvoří díky silným trámům či kulatině tuhou kostru
Stěny srubů či roubenek tvoří díky silným trámům či kulatině tuhou kostru

Robustní roubenky a sruby jsou obecně velmi odolné vůči vlhkosti a vodě, oproti lehkým montovaným dřevostavbám mají také účinnější akustickou izolaci a jejich stěny lépe vyrovnávají tepelné rozdíly. Na stavbu však padne větší množství kvalitního a masivního dřeva, proto je třeba počítat s vyšší cenou. Dům je také náročnější na údržbu, neboť dřevěné stěny se mohou při vysychání a vlhnutí dřeva pohybovat. Roubenky ani sruby navíc nejsou vhodné pro vícepatrové stavby, protože trámy postupně sesedají.

předchozí kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, Nízkoenergetické a pasivní domy, Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!