Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Dřevostavby: Přehled konstrukčních systémů

Přemýšlíte nad stavbou dřevěného domu? V současné době si můžete vybrat hned z několika možností, jak konstrukci dřevostavby řešit. Je pro vás vhodnější montovaná sendvičová dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, roubený domek nebo dřevostavba se sloupkovou konstrukcí? Podívejte se na jejich výhody a nevýhody.

14. 07. 2011 | Michaela Vinšová

Ve zkratce:

Dřevěné domy nemusí být automaticky jen stavby typu srubu. Moderní dřevostavby poskytují několik různých možností řešení konstrukce. Můžeme tak volit mezi montovanými sendvičovými dřevostavbami, dřevostavbami z masivních panelů či dřevostavbami se sloupkovou konstrukcí. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí

Nosný systém této dřevostavby tvoří skelet z dřevěné tyčové kostry a z pláště, který stabilizuje kostru usazenou do obdélníkového rámu. Plášť je vytvořen z dřevěných desek, které přenáší vodorovné zatížení (vyvolané například větrem). Tyčový skelet pak vyrovnává svislé zatížení (například ze střechy).

Při výstavbě domu se na míru nařezané dřevěné fošny či hranoly pospojují pomocí hřebíků a plechových spojek do konstrukce. Do vytvořené dřevěné sítě se následně vkládá izolace a poté se stěny z vnitřní i vnější strany zdi obkládají dřevovláknitými deskami či překližkou.

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou odolné vůči vysokému zatížení
Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou odolné vůči vysokému zatížení

Výhodou sloupkové konstrukce dřevostavby jsou široké možnosti tvarování domu, ať už z hlediska kompozice či řešení půdorysu. Tato konstrukce je také odolná vůči vysokému zatížení, proto se hodí i pro vícepodlažní budovy. Při stavbě není potřeba těžká mechanizace a celkově se dá uspořit za dopravu, protože se materiál díky kompaktnějším dílům snadněji převáží, nebo je možné pracovat rovnou s místním dřevem. Sloupková konstrukce se hodí i pro stavbu nízkoenergetických či pasivních domů.

Nevýhodou je pracnější, tudíž delší výstavba (oproti montovaným typům dřevostaveb), která je však i v tomto případě rychlejší než u zděného domu. Taktéž pořizovací cena bývá vyšší než například u sendvičové konstrukce.

předchozí kapitolanásledující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, Nízkoenergetické a pasivní domy, Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!