Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Dřevostavby: Přehled konstrukčních systémů

Přemýšlíte nad stavbou dřevěného domu? V současné době si můžete vybrat hned z několika možností, jak konstrukci dřevostavby řešit. Je pro vás vhodnější montovaná sendvičová dřevostavba, dřevostavba z masivních panelů, roubený domek nebo dřevostavba se sloupkovou konstrukcí? Podívejte se na jejich výhody a nevýhody.

14. 07. 2011 | Michaela Vinšová

Ve zkratce:

Dřevěné domy nemusí být automaticky jen stavby typu srubu. Moderní dřevostavby poskytují několik různých možností řešení konstrukce. Můžeme tak volit mezi montovanými sendvičovými dřevostavbami, dřevostavbami z masivních panelů či dřevostavbami se sloupkovou konstrukcí. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Dřevostavby z masivních panelů

Tento typ dřevostavby se na místě stavby poskládá z předem vyrobených panelů z masivního dřeva. Masivní bloky různých tvarů tvoří nosné konstrukce stěn a stropů. V České republice se s takovými panely můžeme setkat například v rámci stavebního systému NOVATOP. „Jedná se o technologii panelů z vrstveného dřeva. Panely NOVATOP se vyrábí z vysušených smrkových lamel, které se skládají a lepí do vrstev a lisují zastudena. Jednotlivé vrstvy jsou k sobě otočeny o 90˚, což zajišťuje jejich dokonalou tvarovou stabilitu – dřevo se nekroutí ani neprohýbá. Všechny komponenty se vyrábí v České republice, systém byl vyvinut a ověřen ve Švýcarsku,“ vysvětluje Kateřina Braunerová ze společnosti AGROP NOVA a.s., která systém NOVATOP vyrábí.

Výstavba dřevostavby z masivních panelů probíhá velmi rychle. Zdroj: NOVATOP
Výstavba dřevostavby z masivních panelů probíhá velmi rychle. Zdroj: NOVATOP

Předpřipravené panely jsou vyrobeny v přesných formátech pro stěny, stropy i střechy a díky tomu výstavba probíhá jednoduše a rychle, a to bez ohledu na počasí. Dřevostavby z masivu mají také výborné statické vlastnosti, proto je lze postavit i jako bytové domy s více podlažími nebo jako školní, sportovní, administrativní či průmyslové budovy. „Velkoformátové prvky se usazují na stavbě s pomocí jeřábu na připravenou základovou desku či spodní stavbu. Hrubá stavba přízemního bungalovu je otázkou několika hodin, vícepodlažní budovy jen několika málo dnů,“ říká Kateřina Braunerová.

Kompletně dřevěné stěny dobře izolují a vyrovnávají rozdíly teplot, navíc jsou vzduchotěsné, takže se výborně hodí pro realizaci pasivního domu. Z vnější strany nosné konstrukce se většinou pokládá ještě tepelně-izolační vrstva (například z polystyrenu, kamenné vlny či dřevovláknitých desek). Díky tomu se vytvoří difúzně otevřená konstrukce, kde není potřeba fóliových parozábran.

Přiznané povrchy uvnitř interiéru dřevostavby vytváří příjemnou atmosféru. Zdroj: NOVATOP
Přiznané povrchy uvnitř interiéru dřevostavby vytváří příjemnou atmosféru. Zdroj: NOVATOP

Nevýhodou těchto dřevostaveb je jejich vyšší pořizovací cena stejně jako vyšší náklady na dopravu a těžkou mechanizaci na stavbě.

předchozí kapitolanásledující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, Nízkoenergetické a pasivní domy, Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!