fbpx

Dřevostavby – novinky a trendy 20140

Nosné konstrukce dřevostaveb

Zdá se, že velmi oblíbené jsou I-nosníky – tj. dva kolmé nosné dřevěné trámky jsou spojené tenkou tvrdou vláknitou deskou (viz např. Steico joist nebo I-OSB firmy Czech Pan. Zaujalo mne také použití masivních dřevěných prvků pro vnitřní části dřevostaveb. Jako výhoda se uvádí, že mají vysokou měrnou tepelnou kapacitu a přináší tedy výhodu lepší akumulace tepla. Suché dřevo má měrnou tepelnou kapacitu průměrně 1,45 kJ/(kg.K). S vlhkostí znatelně roste, protože voda má měrné teplo 4,2 kJ/(kg.K). Je to skoro o 50 % více než má třeba beton nebo vápnopískové cihly. To jsou ale materiály se čtyřnásobnou hustotou, takže pokud se tepelná kapacita vztáhne na objem (tloušťku stěny), zmíněné těžké stavební materiály v akumulaci tepla jasně vedou.

Je ale pravdou, že umístění masivních dřevěných nosných prvků dovnitř konstrukce sebou opravdu nese zvýšení akumulační schopnosti stavby a navíc to vypadá docela zajímavě. Analogicky se dají masivní desky z lepeného dřeva využít na vnitřní povrch stěn namísto obvyklého sádrokartonu.

Reklama

Použití masivního dřevěného skeletu v interiéru

Určitým paradoxem je, že se objevují i „dřevostavby“ (přesněji řečeno montované domy) s nosnou konstrukcí z ocelových žárově pozinkovaných profilů. Nějaký čas je už nabízí například firma BAHAL. Letos byl na výstavě prezentován konstrukční systém s tenkostěnnými ocelovými nosníky BORABELA. Firma ve svých materiálech uvádí následující výhody:

  • Přesnost konstrukčních prvků i výsledných skeletů
  • Rychlá montáž skeletů na staveništi
  • Variabilita užití výplňových materiálů dle preferencí stavebníka
  • Snadná obnovitelnost stavby z těchto konstrukcí například po povodních
  • Životnost násobně delší než běžné dřevostavby a srovnatelná se zděnými konstrukcemi
  • Vynikající statické vlastnosti
  • Recyklovatelnost konstrukce při odstraňování stavby

Ocelový skelet stavby Borabela

Je nicméně otázkou k čemu nám bude v praxi „životnost násobně delší než běžné dřevostavby“. Dřevěné nosné konstrukce totiž vydrží staletí, pokud jsou v suchu. Recyklovatelnost oceli je sice nepochybně dobrá věc, nicméně dřevo je obnovitelná surovina a se dá po skončení životnosti energeticky využít (spálit).
Významným přínosem nicméně může být v některých případech větší nosnost ocelových nosníků.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.