Nosné konstrukce dřevostaveb
Zdá se, že velmi oblíbené jsou I-nosníky – tj. dva kolmé nosné dřevěné trámky jsou spojené tenkou tvrdou vláknitou deskou (viz např. Steico joist nebo I-OSB firmy Czech Pan. Zaujalo mne také použití masivních dřevěných prvků pro vnitřní části dřevostaveb. Jako výhoda se uvádí, že mají vysokou měrnou tepelnou kapacitu a přináší tedy výhodu lepší akumulace tepla. Suché dřevo má měrnou tepelnou kapacitu průměrně 1,45 kJ/(kg.K). S vlhkostí znatelně roste, protože voda má měrné teplo 4,2 kJ/(kg.K). Je to skoro o 50 % více než má třeba beton nebo vápnopískové cihly. To jsou ale materiály se čtyřnásobnou hustotou, takže pokud se tepelná kapacita vztáhne na objem (tloušťku stěny), zmíněné těžké stavební materiály v akumulaci tepla jasně vedou.
Je ale pravdou, že umístění masivních dřevěných nosných prvků dovnitř konstrukce sebou opravdu nese zvýšení akumulační schopnosti stavby a navíc to vypadá docela zajímavě. Analogicky se dají masivní desky z lepeného dřeva využít na vnitřní povrch stěn namísto obvyklého sádrokartonu.
Použití masivního dřevěného skeletu v interiéru
Určitým paradoxem je, že se objevují i „dřevostavby“ (přesněji řečeno montované domy) s nosnou konstrukcí z ocelových žárově pozinkovaných profilů. Nějaký čas je už nabízí například firma BAHAL. Letos byl na výstavě prezentován konstrukční systém s tenkostěnnými ocelovými nosníky BORABELA. Firma ve svých materiálech uvádí následující výhody:
- Přesnost konstrukčních prvků i výsledných skeletů
- Rychlá montáž skeletů na staveništi
- Variabilita užití výplňových materiálů dle preferencí stavebníka
- Snadná obnovitelnost stavby z těchto konstrukcí například po povodních
- Životnost násobně delší než běžné dřevostavby a srovnatelná se zděnými konstrukcemi
- Vynikající statické vlastnosti
- Recyklovatelnost konstrukce při odstraňování stavby
Ocelový skelet stavby Borabela
Je nicméně otázkou k čemu nám bude v praxi „životnost násobně delší než běžné dřevostavby“. Dřevěné nosné konstrukce totiž vydrží staletí, pokud jsou v suchu. Recyklovatelnost oceli je sice nepochybně dobrá věc, nicméně dřevo je obnovitelná surovina a se dá po skončení životnosti energeticky využít (spálit).
Významným přínosem nicméně může být v některých případech větší nosnost ocelových nosníků.