fbpx

Dřevostavby – novinky a trendy 20140

Přírodní versus levné

To, že cena hraje při rozhodování velkou roli, jsem si ověřil i při konzultacích. Někdy je to docela úsměvné. Pamatuji na jednu paní, která chtěla postavit dům ze zcela přírodních materiálů. Probíral jsem s ní různé možnosti a vždycky jsem jí alespoň velmi přibližně odhadl, o kolik víc ji bude stát přírodní izolace oproti běžnému polystyrénu či minerální vatě. Nakonec byla ochotna k docela velkým kompromisům.

Důraz na náklady byl vidět u některých firem, které měly na stáncích velké nápisy upozorňující na nízkou cenu. Příkladem může být dům postavený systémem OPTIPAN. Používá (trochu paradoxně) sendvičové panely s poměrně drahým tepelně-izolačním materiálem (polyuretanová pěna). Cenu izolačního materiálu ale zřejmě vyváží jednoduchost stavby.

Poněkud luxusnější je dům KUBIS 631 od známého výrobce montovaných domů RD Rýmařov. V tomto případě dostanete za cenu 2 miliony korun dům, který obsahuje v ceně kromě jiného i inteligentní řízené vytápění a větrání (s řízením podle čidla CO2).

Reklama

Je to ale stejně zvláštní paradox, že materiály, k jejichž výrobě je třeba výrazně většího množství energie a které jsou vyráběny z neobnovitelných zdrojů (např. polystyren), jsou výrazně levnější než třeba izolace z konopí či dřevěných vláken. Odhaduji ale, že je to způsobeno především tím, že tyto relativně nové materiály jsou dražší třeba i proto, že firmy musí dostat zpět investice do zařízení a také si napočítají určitou prémii za to, že jde o čistě přírodní a tedy do jisté míry módní produkt. Předpokládám, že se to časem změní.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.