fbpx

Dřevostavby – novinky a trendy 20140

High-tech materiály pro izolace

Přírodní izolační materiály mají četné výhody, ale také své limity. Hlavním omezením je jejich zpravidla vláknitá struktura. Ta sice nabízí výhodu malého difuzního odporu, ne vždy je to ale žádoucí. Například pro izolaci základů potřebujeme materiál s uzavřenými póry a zcela nenasákavý. Zde si drží své nezastupitelné místo extrudovaný polystyren nebo pěnové sklo.

Aerogel (Spaceloft) nabízí cca třikrát lepší tepelně izolační vlastnosti než pěnový polystyren. Použití limituje vysoká cena (Foto: Redakce Nazeleno.cz)

Reklama

V některých případech je důležité minimalizovat tloušťku stěny nebo střešního pláště. Pak se dobře uplatní například tepelné izolace z PUR nebo PIR pěny. Panel s touto izolací má (při stejné hodnotě součinitele prostupu tepla) tloušťku jen necelých 60 % oproti stěně s foukanou celulózovou izolací a dřevovláknitou deskou. Pro přerušení tepelného mostu v okolí oken se občas hodí velmi drahý, ale velmi dobrý materiál obsahující aerogel. Vypadá to, že obě skupiny materiálů (přírodní i syntetické) mají své pevné místo ve stavební praxi, většina firem nabízí ve svých domech obě možnosti a je jen na stavebníkovi aby si vybral. Zatím to ale vypadá, že mnoho lidí si vybírá především podle ceny.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.