Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Stavba dřevostavbyPartnerem pro stavbu a rekonstrukci je Poptávej.cz.

Doplácíte za energie? Takto můžete v domě předejít tepelným ztrátám

Uvažovat o zateplení by měl asi každý, kdo vlastní dům starší 10 let. Pak už se zateplení vyplatí ve valné většině případů. Obvykle je potřeba zaměřit se na 4 části domu, kudy teplo uniká – střecha, fasáda, okna a dveře.

16. 05. 2018 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Mám pro vás několik tipů na snížení energetických ztrát domu a tedy i úspory nákladů na vytápění.

Udělejte si plán, rozmyslete si, co a v jakém pořadí chcete zateplovat a na co máte finanční prostředky. Zateplení můžete z části zvládnout i svépomocí, ale úplně sami si nevystačíte.

Zateplení střechy

Střechou se může ztrácet až 30 % tepla, proto bychom na střechu určitě neměli zapomínat. Zvlášť u nižších staveb hraje únik tepla střechou velkou roli. Zároveň oceníme zateplení, resp. izolaci, i v létě, protože pro podkrovní prostory není důležité jen udržení tepla, ale obecně izolace proti výkyvům teplot. Zateplená střecha tedy chrání proti chladu v zimě stejně jako proti teplu v létě.

Zohledňujete se, zda se jedná o střechu rovnou nebo šikmou. Zateplení se pak liší podle konstrukce střechy, hydroizolace i střešní krytiny. Větraná mezera je tím větší, čím menší je sklon střechy – u šikmých střech ideálně 5 cm, u rovných kolem 10 cm.

TIP: Jaké jsou výhody a nevýhody plochých střech?

Zateplení fasády

Obvodové stěny domu mají dvě klíčové funkce – první je bezpečnostní, odděluje nás od okolí a zajišťuje statiku domu, druhá je ochranná, náš obytný prostor je díky stěnám chráněn před proměnlivými klimatickými podmínkami a hlukem. Kvalitně provedenou realizací zateplení obvodových stěn můžeme snížit tepelné ztráty o více než 50 % a zároveň se chráníme před hlukem venkovního prostředí.

Tloušťka tepelné izolace se může spočítat, nicméně cena izolačního materiálu tvoří jen malou část celkové ceny zateplení a menší tloušťkou vrstvy moc neušetříme. Obecně můžeme říci, že v případě zateplení šedým polystyrenem volíme vrstvu asi 12-18 cm.

TIP: Udělejte si přehled o možných izolačních materiálech a jejich orientačních cenách.

Zateplení oken

V absolutních hodnotách ztrát je nejdůležitější zateplení fasády, ale při přepočtu na jednotku plochy jsou nejkritičtější okna. Doporučujeme zaměřit se na ně na prvním místě. Přitom není nutné hned měnit celá okna, můžeme volit také méně invazivní řešení, např. vsazení izolačního dvojskla, třetího skla nebo použití reflexních rolet.

TIP: Mohlo by se vám hodit několik rad, jak na použití reflexních folií svépomocí.

 

Nejpohodlnější výměna oken je pro všechny zúčastněné v létě, kdy je teplo. Na podzim a na jaře ale mohou být nová okna levnější. Foto 123rf.com 

Zateplení dveří

Kvalitní vstupní dveře s dostatečnou izolací dokáží také výrazně snížit tepelné ztráty i nepříjemný průvan pod dveřmi. Termo dveře, které zajistí tepelnou izolaci, mají přerušený tepelný most, tím je omezen přestup tepla mezi venkovním a vnitřním prostředím. Zároveň by vašim požadavkem měla být odolnost použitých materiálů dveří proti vlhku, dešti a mrazu.

Tepelně izolační dveře. Foto Adlo.cz

Termo exteriérové dveře mohou mít i skleněné části a stále budou vhodné i do nízkoenergetických budov. Je pouze potřeba dbát na výběr výrobce a sledovat hodnoty pro dveře i sklo, resp. izolační trojsklo.

TIP: Co chtít od tepelně a zvukově izolačních exteriérových dveří?

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Okna a dveře, Izolace, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

CIKO - cihelné a nerezové komínové systémy

Cihelné a nerezové komíny určené pro všechny druhy paliv a všechny typy spotřebičů. Komínové systémy CIKO…

<!-- -->
HAAS FERTIGBAU

Společnost HAAS FERTIGBAU je společnost s téměř stoletou tradicí ve výstavbě montovaných staveb na bázi…

<!-- -->
Lindab s.r.o.

Výrobce a dodavatel lehkých střešních krytin, okapového systému, rovinných a trapézových plechů, systému…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!