fbpx

Chcete zateplovat dům a štve vás „ropný“ polystyren? Podívejte se, čím ho můžete nahradit0

Polystyren konkuruje ostatním stavebním materiálům především nízkou cenou a velmi dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Ne každý chce ale tuto ne zrovna ekologickou hmotu na svém domě používat. Jaké jsou další možnosti teplených izolací a jak si stojí z pohledu ceny?

Foto: Pixabay.com

Pěnový polystyren, který se v své bílé nebo šedé podobě nejčastěji používá na zateplení fasády domu má několik výhod. Dobře tepelně izoluje, je poměrně levný a dobře se opracovává. Vyrábí se ale z ropy a jeho ekologická likvidace je problematická. Čistý polystyren se teoreticky dobře recykluje, ale příliš často se to nedělá a polystyrenový odpad proto obvykle končí ve spalovně. Ale i tak se ale dá poohlédnout po vhodných alternativách. Možnosti tu jsou, často ale bohužel více zatíží váš rozpočet.

Multipor

Multipor jsou pevné tepelně-izolační desky. Jedná se vlastně o hodně „napěněnou“ variantu klasického pórobetonového materiálu Ytong a z toho plynou jeho mechanické i tepelně-fyzikální vlastnosti. Deska z Multiporu je lehká, materiál je křehký, ale zároveň velmi dobře izoluje teplo. Zároveň je ale Multipor prostupný pro vodní páru. Ve srovnání s pěnovým polystyrenem má Multipor trochu větší tepelnou vodivost, rozdíl však není příliš velký.

Reklama

Detail izolace z dřevovlákna v konstrukci. Foto: Michal Doležel

Desky z Multiporu je možné použít pro vnitřní i vnější zateplení domu. Ke stěně se lepí speciální maltou a případně také kotví hmoždinkami. Multipor dobře zastoupí polystyren, je dokonce ještě univerzálnější, protože jde o materiál dobře prostupný pro vodní páru. Ceny desek z Multiporu se pohybuje okolo 1250 Kč/m2 zateplené plochy. Pozor také na to, že tento materiál na rozdíl třeba od minerální vlny tolik nepohlcuje zvuk.

Izolace na bázi dřevovlákna

Dřevovláknité desky se vyrábějí lisováním dřevěných vláken měkkého dřeva při vysoké teplotě. Podíl přidaných surovin, mezi něž patří především pojidla, vodoodpudivé látky či látky zajišťující nehořlavost, se pohybuje v řádu několika málo procent, hlavní složkou je vždy přírodní vlákno. Většina výrobců tato aditiva vybírá s ohledem na zachování ekologického charakteru izolace. Většinou jde o přírodní pryskyřice jako pojivo a obyčejná soda jako zpomalovač hoření.

Nadkrokevní tepelná izolace střechy deskami Steico. Foto: Steico

Dřevovláknité desky mají součinitel tepelné vodivosti (0,039 až 0,049 W/mK) v průměru jen o 10 až 15 procent horší než běžné izolace. Výrobci nabízí měkké pružné desky, které mohu nahradit minerální vlnu a rovněž i pevné desky pro kontaktní zateplení stěn. Cenově vyhází mírně levněji než Multipor, například zateplení z desek Pavatex Difutherm vás přijde zhruba na 900 Kč/m2. Obecně je škoda, že se tyto materiály nevyužívají a nevyrábí více – dobře se totiž recyklují a dřeva je stejně nadbytek.

Juta a konopí

Výbornou variantou mohou být také desky z materiálu na bázi rostlinných vláken. Ve stavebnictví se většinou takto uplatňuje juta a konopí. Jejich tepelně-izolační schopnosti jsou podobné, jako u desek z dřevovlákna. Cena desek z jutového vlákna o tloušťce 100 mm se pohybuje okolo 650 kč/m2, u materiálů z konopí počítejte cca s 1000 Kč/m2.

Izolační desky z konopí. Foto Bioizol.eu

Minerální vlna

Mezi alternativy k pěnovému polystyrenu můžeme počítat i klasickou minerální vlnu. Její výhody jsou jasné – jde o prodyšný a nehořlavý materiál, jehož cena je ve srovnání s polystyrenem jen nepatrně vyšší. Desky z minerální vlny mají ale také své nevýhody. Vzhledem k vysokému obsahu šedé energie nejde o příliš ekologický materiál, navíc při jejich aplikaci je nutné používat ochranné prostředky. Cena desek z minerální vlny se pohybuje někde okolo 180–200 Kč za m2.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi