fbpx

Jaké jsou největší výhody sádrových omítek?0

Hladký a bezchybný povrch stěn a stropů je základem moderního interiéru. Sádrové omítky nabízejí nejen estetické kvality a možnost oprav bez narušení výsledného vzhledu. Dobře dýchají, jsou použitelné na jakýkoli materiál pro novostavby i rekonstrukce, nemění tvar a nepraskají.

Sádrové omítky patří k osvědčeným materiálům, které dokážou zlepšit kvalitu vašeho bydlení, a to nejen estetickou, ale také ryze praktickou. Dokonale hladký povrch, na němž se nedrží prach, ocení hlavně alergici. Schopnost dýchat a přijímat vzdušnou vlhkost patří mezi další výhody, díky kterým se v interiéru snáze udržuje příjemné stabilní mikroklima bez výrazných výkyvů vzdušné vlhkosti. Aplikace je rychlá a po získání zkušeností s pracovními postupy také docela snadná. Ideální příležitost pro využití sádrových omítek se nabízí pro novostavby z geometricky přesného zdiva (např. Ytong). Schopnost opticky bezchybně sjednotit plochy z různých stavebních materiálů se výhodně uplatní u rekonstrukcí.

Pro světelné efekty v moderním interiéru může být hladký povrch stěn rozhodující. (Foto: thinkstockphotos.com)

Výhody a nevýhody sádrových omítek oproti vápenocementovým

Na první pohled jsou sádrové omítky charakteristické dokonale hladkým povrchem. Na bezchybnou aplikaci má však vliv odborná způsobilost zedníka či dodavatelské firmy. Sádrové omítky u nás nemají tak dlouhou tradici jako vápenocementové alternativy, proto buďte při výběru dodavatele obezřetní a pátrejte předem po referencích. Pokud si na to troufáte, můžete si sádrovou omítku vytvořit i svépomocí. Není to těžké a s trochou zručnosti to po chvíli zkoušení zvládnete také.

Reklama

Sádrové omítky opticky sjednotí plochu bez ohledu na podkladový materiál.

Sádrové omítky se zhotovují v jednom kroku, což na stavbě šetří peníze i čas. Rychlost realizace tedy patří mezi významné výhody. Během tuhnutí sádrové omítky nesesedají a nepraskají. Aplikují se obvykle na penetrovaný podklad. Výsledná omítka je připravená pro nanesení malířských barev, keramických obkladů nebo tapet. Sádrové omítky se hodí do všech místností včetně koupelny a kuchyně. Jedná se o omítky vnitřní, nelze je použít v exteriéru. Případné opravy poškozených míst v budoucnu nenaruší celkový hladký vzhled, opravená místa jsou opticky nerozeznatelná od ostatního povrchu. Sádrové omítky jsou obecně měkčí než vápenocementové, snadná opravitelnost však tuto potenciální nevýhodu eliminuje.

„Sádrové omítky jsou vhodné také pro opravy okenních špalet po výměně oken.“

Vhodné pro alergiky, regulují vzdušnou vlhkost

Na hladkém povrchu sádrových omítek neulpívá prach, což ocení hlavně alergici. Kontakt se sádrou během aplikace nezpůsobuje podráždění kůže, jak tomu bývá u vápenocementových produktů. Sádrová omítka dále v místnostech dobře přijímá vzdušnou vlhkost, kterou následně uvolní, pokud začne být vzduch sušší. Tím se podílí na vytváření příjemného klimatu v interiéru. Zdivo se sádrovou omítkou může dýchat, což také snižuje riziko vzniku plísní.

Kolik stojí sádrová omítka:

FotoNázevVýrobceBaleníPro tloušťku omítkySpotřeba m2/ tl.1 mmCena/1kg
Sádrová omítka super jemnáDen Braven25 kg8 – 15 mm0,8 kg14 Kč
weber.mur 659Weber Terranova25 kg0 – 10 mm0,9 kg20,30 Kč
Soudal sádrová omítkaSoudal20 kgdo 20 mm1 kg11 Kč
Rimat 100 DLPRigips30 kg2 – 9 mm0,8 kg16 Kč
Knauf RotbandKNAUF30 kg5 – 50 mm0,85 kg17,30 Kč
Lehčená sádrová omítkaCemix25 kg10 mm1 kg8,4 Kč
Baumit RatioBaumit25 kg5 – 15 mm0,9 kg10 Kč

Uvedené ceny jsou orientační dle nákupního srovnávače heureka.cz, převedeny na cenu za 1 kg. Produkty nemusí být úplně komplementární.

Na jaké podkladové materiály se hodí sádrové omítky?

Sádrovou omítku lze použít prakticky na jakékoli zdivo – cihelné, beton, pórobetonové tvárnice nebo na vyzrálé vápenocementové omítky. Obzvláště výhodné jsou sádrové omítky pro novostavby realizované z geometricky přesných zdících systémů. Aplikace sádrové omítky na pórobetonové tvárnice (např. Ytong) bývá doporučována ze dvou důvodů. Na jedné straně sádrová omítka zdivo neuzavře, čímž dochází k postupnému odvětrání vlhkosti z výroby i stavebních procesů, což má následně pozitivní vliv na tepelně izolační vlastnosti zdiva. Na druhé straně u tohoto typu stavebních systémů stačí sádrovou omítku aplikovat v jednom kroku v tloušťce pouhých 5 – 6 mm. Každý si asi představí, kolik se tím na stavbě ušetří času i peněz. U cihlového zdiva se obvyklá tloušťka sádrové omítky pohybuje okolo 10 – 15 mm.

Výhodou použití sádrových omítek u rekonstrukcí je schopnost opticky sjednotit povrchy zdí vystavěných z různých materiálů. Ve finále nebude nic poznat, v interiéru dosáhnete vzhledu novostavby.

Sádrové omítky nepoškozují syté barevné odstíny výmalby

Syté barevné stěny jsou dnes velmi moderní. Ne každá omítka je však vhodná pro syté odstíny, které si mají svoje vlastnosti uchovat dlouhodobě. Sádrové omítky jsou vzhledem ke svému pH (5,5) k sytým barvám obzvláště přívětivé. Neabsorbují pigmenty z malířských barev a tudíž není nutné tak často malovat. V moderních interiérech se dnes často uplatňují různé formy hry světel a stínů, které vyžadují od povrchů stěn naprostou bezchybnost, kterou jsou sádrové omítky schopné poskytnout.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi