fbpx

4 tipy, jak postupovat při výměně oken0

Nejčastějším důvodem pro výměnu starých oken jsou značné energetické ztráty kvůli uniku tepla, v létě zase nepříjemné přehřívání interiéru. Další výhodou je lepší zvuková izolace před hlukem z ulice. Máme pro vás několik tipů, jak při výměně oken postupovat a na co všechno myslet při jejich pořizování.

Kdy se pustit do výměny oken?

Okna starší 10 a více let obvykle mívají sníženou funkci, například z důvodu běžného opotřebení, nedostatečné údržby či špatného stavebního provedení. Pokud se rozhodnete pro výměnu oken, využijte letní měsíce. Montážní práce, které zaberou zhruba jeden den, budou komfortnější. Naopak montáž mimo „sezónu“ může vyjít levněji. Výměnu lze totiž realizovat i na podzim, kdy už je počasí chladnější, ale okna můžete koupit za nižší cenu.

Jaký typ zasklení vám bude šetřit peníze

Ročně můžete pořízením nových oken, která zamezí unikání tepla, ušetřit až několik tisíc korun. Stará okna způsobují energetické ztráty okolo 35 procent. Zkroucené rámy, které nejdou pořádně dovřít, jsou nejčastější příčinou úniku tepla. Nechte si poradit od specialisty, jaký typ zasklení – dvojskla či trojskla – je vhodný pro váš domov. Soustřeďte se na nízký koeficient prostupu tepla, který nese označení Uw. Obecně platí, že čím nižší hodnota Uw, tím více v domácnosti uspoříte na energiích.

Reklama

Nejpohodlnější výměna oken je pro všechny zúčastněné v létě, kdy je teplo. Na podzim a na jaře ale mohou být nová okna levnější. Foto 123rf.com

Proč se zajímat o propustnost slunečního záření okny

Váš zájem by měl vzbuzovat také ukazatel solárního zisku okna, protože určuje míru slunečního záření, resp. tepla, které oknem prostupuje do pokoje. „Na východní a severní strany fasády je vhodnější volit okna s vyššími solárními zisky, aby v zimě mohly i ty nejslabší sluneční paprsky pronikat do interiéru a alespoň trochu jej prohřát,“ upozorňuje Antonín Doboš ze společnosti RI OKNA. Na jižní stranu pak náleží okna s nižšími solárními zisky, aby se v letních měsících nepřehříval interiér.

Rozhodnout se pro plast, nebo hliník?

Plastová okna mají velmi dobrou zvukovou i tepelnou izolací. Ta závisí zejména na typu skla, těsnění a konstrukce okna. Plastová okna si nevyžadují náročné zacházení, při méně kvalitních se však stává, že se časem vytratí jejich barva. „V případě, že vám některý prodejce nabídne výrazně levnější okna než jiná konkurence, bude někde háček. Nízká cena může předznamenávat levnější a tedy méně kvalitní materiál. Proto je nejlepší zjistit si cenové nabídky od vícero výrobců a tyto informace si porovnat,“ zmiňuje Antonín Doboš.

Hliník je lehký kov, takže manipulace s tímto typem oken je velmi jednoduchá. Neobsahuje těžké kovy ani nečistoty, pro lidský organismus tak není nebezpečný. Navíc je maximálně odolný vůči teplotě, ať už stoupá do vysokých hodnot, nebo naopak klesá hluboko pod bod mrazu. Kromě toho je odolný vůči požárům, jeho největší předností je proto dlouhá životnost. Hliníková okna vyhrávají i v případě, že hledáte kvalitní zabezpečení domu, výbornou pevnost anebo jednoduchou údržbu, jelikož si vyžadují minimální péči.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi