fbpx

Státní, protiinflační nebo snad zelené? Řeč bude o dluhopisech.0

Představíme různé druhy dluhopisů a ukážeme, které dokáží konkurovat aktuální vysoké inflaci. 

Dluhopisy jsou na investičním trhu dlouhodobou stálicí. Právem patří do portfolia každého investora, který se nechce jen nečinně dívat na to, jak mu inflace požírá zůstatek bankovního účtu. Ukážeme vám, které dluhopisy zažívají boom a které už mají své doby slávy dávno za sebou. 

Státní dluhopisy už na inflaci nestačí

Státní dluhopisy patří mezi velmi oblíbené konzervativní způsoby spoření, jelikož představují nástroj s garantovaným výnosem. Vyhovují tak zejména těm, kteří zatím nemají s investováním velké zkušenosti nebo se nechtějí pouštět do většího riskování. Nižší míra rizika je však vykoupena minimálním výnosem, který se pohybuje max. do 3 % ročně. S aktuální mírou inflace tak bohužel bojovat nedokážou. U nás byly v minulosti tyto dluhopisy vydávány pod názvem Dluhopisy Republiky, aktuálně jsou však emise ze strany státu pozastaveny. 

Protiinflační dluhopisy firem nabízí výnos až 11 % ročně

Firemní dluhopisy, ideálně zajištěné nemovitostmi nebo movitým majetkem společností, aktuálně zažívají boom. Jejich nadstandardní výnosy se pohybují k 11 % ročně, a přestože se řadí mezi rizikové investice, správným výběrem a vhodným rozložením je možné výrazně snížit případnou ztrátu. V dnešní době už je zdaleka nevydávají pouze velké korporátní společnosti, ale také menší české firmy. Je to pro ně snazší, rychlejší a mnohdy i levnější, než žádat o klasický bankovní úvěr.

Na dluhopisovém tržišti Dluhopisomat si můžete snadno vybrat, který projekt svou investicí podpoříte a na rozdíl od státních dluhopisů tak přesně víte, na co budou vaše finance použity. 

Zelené dluhopisy jsou investicí do budoucnosti

Zelené dluhopisy jsou stále populárnějším typem investice, která může investorům poskytnout atraktivní výnosy a zároveň podpořit důležité ekologické projekty. Výtěžek z prodeje zelených dluhopisů se používá výhradně na financování tzv. zelených projektů, které jsou zaměřeny na udržitelnost. Příkladem je třeba výstavba zelených budov, elektráren z obnovitelných zdrojů, investice v oblasti vodního či odpadového hospodářství apod. Tyto dluhopisy jsou ideální investiční možností pro všechny, kteří chtějí nejen zhodnotit své úspory, ale také přímo ovlivnit prostředí kolem sebe.

Autor: Komerční sdělení