Také na domácí čističku odpadních vod (DČOV) bude možné získat dotaci. Ministerstvo životního prostředí připravilo program na jejich podporu. Nečekejte ale něco podobného, jako jsou třeba dotace Dešťovka, v jejichž rámci si můžete požádat o státní příspěvek třeba na retenční nádrž. Dotace na DČOV jsou určeny pro obce. Stát jimi podporuje decentralizované čistění odpadních vod, které může být v některých lokalitách výhodnější než běžná obecní čistička.
Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR nabízí ministerstvo obcím na zlepšení kvality vod 200 milionů korun. Soustava domovních čistíren je cestou v případech, kdy není možné kvůli terénu, vysokým nákladům nebo technickým důvodům vybudovat klasickou čistírnu odpadních vod. O dotace požádají od 2. března obce, čistírny pak instalují přímo v domácnostech.
„Ke kanalizaci u nás není připojeno stále více než 1,5 milionu lidí a tomu mj. odpovídá i nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR, což chceme změnit. Podpora DČOV v obcích je dalším z řady kroků, kterými se snažíme zlepšit životní prostředí v malých a nízkorozpočtových obcích a zároveň aktivně reagovat na hrozbu sucha,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.
ReklamaNebylo by lepší nechat to na lidech?
Obce, které se do programu přihlásí, poté financují stavbu domovních čističek odpadních vod u jednotlivých domů. Rezort přispěje na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných či bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Soustava musí přitom odkanalizovat minimálně 30 procent z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města. Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity jedné čistírny od 100 do 240 tisíc korun. Dotace je docela velkorysá, přesto by se ale pro DČOV hodil podobný systém, jako v případě dodací Dešťovka, kdy si mohou o státní příspěvek požádat samy domácnosti.