fbpx

Srpnem zahrádkářská sezóna nekončí. Co můžete ještě sázet?0

Srpen nemusí znamenat konec zahradní sezóny! Naopak, máte stále možnost zasadit různé plodiny a květiny, které vás potěší i v následujících měsících. Některé druhy zeleniny totiž můžete během roku „otočit“ i vícekrát. Ukážeme vám, na co se ještě i v půli srpna na zahradě vrhnout.

Ředkvičky můžete s srpnu klidně ještě sázet. Foto: Pixabay.com

„Malá“ zelenina

Určitě ještě zasaďte plodiny, které si sama pro sebe definuju jako „malou zeleninu“. Prostě ty všechny drobné listy, které rostou rychle a pořád, dokud je alespoň trochu teplo a světlo. Je to samozřejmě rukola, špenát a polníček. Zkuste i mizunu, což je nenáročná a velmi bujně rostoucí rostlina vhodná do salátů.

Drobná listová zelenina vám na zahradě může ještě po zbytek léta dobře růst. Foto: Pixabay.com

Ředkve a ředkvičky

Pokud máte rádi kořenovou zeleninu, vsaďte na ředkvičky, vodnici, bílou nebo černou ředkev a mrkev. Tyto plodiny dobře rostou a i na podzim mohou být skvělým zpestřením vašeho zahrádkářského úsilí. Pokud máte rádi pikantní chuť, nezapomeňte na černý kořen, který se vysazuje právě v tomto období.

Reklama

A co květiny? Srpen není pozdní na výsev dvouletých květin, které přinášejí barevnou radost na zahradu i v následujícím roce. Macešky, topolovky, hvozdíky bradaté, zimní fialky, pomněnky nebo sedmikrásky jsou jen některé z možností, které můžete zasadit do země ještě v tomto měsíci.

Zkuste také salát, pokud se počasí trochu umoudří, mohlo by z něj ještě něco být. Doporučuje se také fenykl, který má při vzcházení raději nižší teploty. S ním ale nám zkušenosti. Zasaďte ozimou cibuli, která vám brzy na jaře poskytne chutné cibulky.

V srpnu můžete sázet také fenykl. Zkuste ho… Foto: Pixabay.com

Zeleninu na záhonech důsledně střídejte

Při zasazování zeleniny je klíčové dbát na střídání plodin na záhonech. Každý druh zeleniny vyžaduje různé živiny z půdy a může také přitahovat specifické škůdce a choroby. Proto je důležité nesázet stejný druh zeleniny na stejném místě po sobě. Střídání plodin má několik výhod:

  • Prevence chorob a škůdců: Při střídání zeleniny na záhonech se snižuje riziko, že by se na daném místě hromadily choroby a škůdci přenášení na nové rostliny.
  • Optimální využití živin: Různé druhy zeleniny mají různé nároky na živiny z půdy. Střídáním plodin se zabraňuje vyčerpání určitých živin, což napomáhá udržet půdu živou a plodnou.
  • Podpora půdní struktury: Různé kořenové systémy rostlin mají různé vlivy na půdní strukturu. Střídáním plodin se pomáhá udržovat půdu vzdušnou a propustnou.

Při plánování zahradního zasazování si proto vždy dobře rozmyslete, kam a co budete sázet, abyste zajistili zdravý a úrodný záhon.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.