Máme tu druhý prázdninový měsíc a spoustu krásných činností, které bychom měli zvládnout na našich zahrádkách. Všechny důležité úkony pro vás mám v následujícím článku, stejně jako zajímavé a užitečné tipy pro pěstování zeleniny.

Co v srpnu zvládnout na zahradě
Na následujících řádcích máte všechny důležité úkony i tipy pro to, co byste na své zahradě v srpnu neměli opomenout.
- Vysévejte poslední zeleninu, případně některé plochy záhonů osévejte zeleným hnojením.
- Sklízejte a zpracovávejte ovoce.
- Jestli máte na zahradě špendlíky, použijte i jeho drobné plody – například do směsných džemů nebo sirupů.
- Vykopávejte rané brambory. Sklízet byste je měli za suchého počasí, ideálně když je pod mrakem. Po vykopání je nechejte krátce oschnout. Oddělte od sebe hlízy, které jsou nakopnuté, drobné hlízy a zdravé střední a velké hlízy a uskladněte ve sklepě zvlášť v jednotlivých bedýnkách. Po vykopání dbejte na to, abyste nenechali hlízy dlouho ležet na světle. Došlo by k jejich zezelenání, kvůli čemuž by nebyly vhodné ke zpracování.

- Na uvolněná místa na záhonech dosazujte ledový salát, čínské zelí, červené a bílé zelí, kedluben gigant, ředkvičky, ředkve, špenát a polníček.
- Střihejte odkvetlé trvalky.
- Sklízejte rajčata, papriky, okurky, dýně, cukety, patizony, mrkev, červenou řepu, saláty, mangold, letní pórek a podobně.
- Cibuli sklízejte za slunného počasí, rozložte ji do řádků na suchou zem, a nechejte přes den na sluníčku sušit. Pak ji sesbírejte a svažte do svazků, které sušte pověšené na přistíněném a před deštěm krytém místě. Jestli je cibule usušená poznáte podle toho, když jsou vnější slupky i nať zcela suché. Poté cibuli opatrně dočistěte, odstřihněte kořínky a uložte do bedýnek na chladní a temné místo.

A můžete také připravovat zvýšené záhony. Jestli mají být trvanlivější, použijte například cihly nebo kámen. V případě dřeva, můžete prodloužit životnost záhonu tím, že jeho vnitřní obvod vyložíte fólií, která zabrání přímému kontaktu vlhké hlíny se dřevem.
ReklamaZvýšený záhon lze také vytvořit velmi jednoduše tím, že kus kari sítě stočíte do kruhu o průměru cca 1,5 metru. Kruh zevnitř vyložíte fólií a zvenku dáte silnější netkanou textilii. Dále můžete vnější plášť esteticky povýšit například bambusovou rohoží nebo jej dokola omotáte silnějšími provázky a na ně navlečete různé dřevěné korálky. Díky tomu se záhon stane nejen ryze praktickou záležitostí, ale i plně funkčním a zároveň estetickým prvkem zahrady.

Jak nejlépe pěstovat vlastní zeleninu
V současné době se spousta lidí vrací k vlastnímu pěstování zeleniny. Jak se do něj pustit tak, aby nám šlo co nejlépe? Sice už máme srpen, ale následující rady zcela jistě využijete v další sezóně.
- Podporujte při výsevu a výsadbách výhodná společenstva a sousedství jednotlivých druhů zeleniny.
- Vyhýbejte se špatným spojenectvím, které si navzájem přitahují nemoci a škůdce. Vhodnými sousedy například nejsou brambory a rajčata – na zahradě byste je od sebe měli dát co nejdál.
- Rajčata kombinujte spíš se saláty, pórem, celerem, který umístěte mezi sazeničky rajčat. Rajčata byste pak měli vysazovat na 60 až 70 cm od sebe
- Vysazení rajčat ovlivňujete i jejich úrodnost. Když je dáte kolmo do země, nikdy nevyrostou tak silná, jako když je položíte šikmo směrem k opěrné tyčce a zahrnete zemí. Když máte například sazeničku vysokou 40 cm, zahrňte ji z větší části pod zem nad zemí nechejte jen 15 cm. Věřte nám – je to alfa a omega následní úrody a vitality rajčete.
- Jestli chcete, aby se vašim rajčatům vyhýbala plíseň, podsaďte je trsem bazalky, jednou rostlinou měsíčku lékařského a jednou lichořeřišnicí.

- Mezi další vhodná společenství a doporučená sousedství patří například cibule a mrkev nebo cibule a hrášek, mrkev a hrášek. Skvělou kombinací je také červená řepa a kopr, přičemž řepě se daří i vedle kapusty.
- Okraje záhonů můžete ještě osázet cibulí, kterou potom použijte jako první mladou kuchyňskou cibuli.
Přejeme příjemné zahradničení!
Zdroj: Můj zelený ráj