fbpx

Partneři sekce

Spotřeba plynu klesla, Češi díky mírné zimě ušetří0

Díky vyšším průměrným teplotám lidé nespotřebovali tolik plynu. Letošní zima nebyla z hlediska teplot příliš tuhá, a lidé, kteří topí plynem se tak nejspíš mohou radovat s nižších účtů za energie. Průměrná teplota loňského roku byla podle Českého hydrometeorologického úřadu vyšší o jeden stupeň Celsia oproti roku 2017 a vyšší teploty provázejí zatím i aktuální topnou sezónu. Ačkoli veškeré statistiky budou dostupné až v červnu, již nyní je jasné, že domácnosti za uplynulou zimu ušetří.

Přesto, že v Česku roste zájem o zemní plyn, jeho spotřeba mezi domácnostmi v posledních čtyřech měsících roku 2018 poklesla ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 o téměř 6 %. Přestože topná sezona končí oficiálně až 31. května, už nyní lze říci, že se díky nadprůměrně vysokým teplotám bude vyznačovat nižší spotřebou zemního plynu oproti předcházející zimě. Odhaduji, že za celou topnou sezonu ušetří domácnost, která topí zemním plynem, řádově stovky korun,“ uvedla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS).

Loni byla spotřeba plynu větší

Společnost GasNet, provozovatel plynárenské distribuční soustavy na celém území ČR s výjimkou hlavního města Prahy a Jihočeského kraje, zaznamenala nejvyšší spotřebu letošní zimy 23. ledna, konkrétně to bylo 39 mil. m3. Pro srovnání v roce 2018 registrovali nejvyšší spotřebu 28. února, a to přes 44 milionů m3 a o rok dříve to bylo 10. ledna, kdy šlo o téměř 42 milionů m3.

Reklama

Zdroj: Český plynárenský svaz

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.