fbpx

Spoření v domácnosti pod drobnohledem0

Spotřebiče v dnešních domácnostech musí zvládnout mnohem více úkolů než dříve. O co jsou lepší ve výkonu a funkcích, o to méně energie je to musí stát. Ať už chcete šetřit vaši peněženku nebo životní prostředí, energetická úspora je často hlavní motivací, proč vyměnit starší modely za nové.

Zdroj: cz.gorenje.com

Nové energetické třídy

Energetické třídy jsou označeny písmeny A až G, přičemž nejnižší třída G označuje energeticky nejnáročnější spotřebiče, oproti tomu A nejvíce ušetří. Pozor, od března 2021 se používá nový systém značení, který ruší označení s plusky. Spotřebiče se v nedávné minulosti vyvinuly natolik, že většina z nich spadala do kategorií A, A+, A++, A+++ a tak dále. To způsobilo, že se zákazník v energetických kategoriích hůře vyznával a přestával mezi kategoriemi vidět rozdíl. Evropská komise proto schválila nový systém a jednotlivé kategorie budou mít nově specifikované parametry. Pro příklad: dřívější kategorie A+++ nově odpovídá kategorii C. Počítá se s tím, že kategorie A bude zpočátku prázdná (s pokračujícím vývojem se bude postupně plnit produkty), v kategorii B je jen minimum produktů. Z domácích spotřebičů se první, březnová vlna změn týkala myček nádobí, praček a chladniček.

Jaké spotřebiče nejvíce “žerou”?

Pokud zvažujete postupnou výměnu vašich spotřebičů, pak je dobré vědět, které z nich spotřebovávají nejvíce energie a které vašemu rozpočtu nejvíce uleví. Lednice a mraznička jsou na rozdíl od varné desky či trouby zapojené neustále. Je chytré začít právě s nimi. Staré modely spotřebují dokonce třikrát až čtyřikrát více energie, a to je při nepřetržitém provozu zátěž.

Mezi velké požírače energie patří také trouby. Zejména pokud je používáte každý den. Ovšem v případě, že ve vaší domácnosti žije početná rodina, nebude pozadu ani pračka a případná sušička. V některých domácnostech je jejich provoz také součásti každodenní rutiny a jsou dokonce opakovaně v provozu.

Pokud jste dosud neměli myčku na nádobí a váháte, zda přidat do domácnosti další spotřebič, pak vězte, že mytím nádobí v myčce spotřebujete až třikrát méně vody než mytím ve dřezu.

O kolik tedy ušetříte?

Ačkoliv pořízení nových spotřebičů je značná investice, z dlouhodobého hlediska pocítíte, zejména při měsíčním a ročním vyúčtování, jasný rozdíl. Další a neméně důležitou hodnotou nových spotřebičů jsou kromě energetické třídy i další oblasti, kde ušetříte. Kvalitní moderní lednice a nové funkce chlazení prodlouží životnost vašich potravin. Ty zůstanou déle čerstvé, žádné zbytečné plýtvání. Jak jsme již zmínili, myčka ušetří kromě energie a věnovaného času také množství spotřebované vody. Konečně, nové spotřebiče jsou dnes již natolik chytré, že vám ještě více usnadní život a ušetří i moře času.

Zdroj: cz.gorenje.com

Autor: Komerční sdělení