fbpx

Společnost Czech Coal nejspíš lhala o zásobách uhlí v severních Čechách0

Podle Teplárenského sdružení České republiky zatajila společnost Czech Coal svým odběratelům a státním úřadům velké dodatečné zásoby uhlí na dole ČSA a účelově podhodnotila možnosti těžby, aby vyvolala tlak na trhu a zvýšila ceny uhlí.

V souvislosti s nákupem elektrárny Chvaletice, kterou dceřiná společnost Czech Coal – firma Litvínovská uhelná koupila od společnosti ČEZ, byl vznesena otázka, jak chce nový majitel pro elektrárnu zajistit potřebné dodávky uhlí. „Počerady jsou pro nás prioritou, zároveň ale nemůžeme těžit tolik uhlí, abychom zásobili oba dva zdroje,“ řekl majitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl ještě v prosinci loňského roku k nákupu elektráren Počerady a Chvaletice.

Reklama

Oficiálně Czech Coal doposud počítal s poklesem těžby na dole ČSA na 2 miliony tun ročně. Takové množství uhlí, i kdyby bylo kompletně využito pro elektrárnu Chvaletice, by těžko mohlo odůvodnit dohodnutou kupní cenu. Navíc Czech Coal na konci loňského roku tvrdil, že má smluvně zajištěn odbyt na veškeré uhlí, které může na dole ČSA těžit.

Jan Dienstl v rozhovoru pro Mladou frontu potvrdil, že dodávky pro Chvaletice zajistí z dolu ČSA, a současně uvedl: „Obrazně řečeno, celý minulý týden jsme hledali uhlí. V určitých partiích dolu je uhlí odpovídající více než 400 milionům gigajoulů, které jsme schopni vytěžit. Doposud ho nebylo možné těžit, protože to bylo ekonomicky neefektivní. Ale když teď máme vlastní elektrárnu, tak se efektivita hledá mnohem jednodušeji.“

To by ovšem znamenalo, že Czech Coal vědomě a účelově uvedl v omyl nejen teplárny, které v severočeském regionu využívají uhlí, ale také úřady včetně Ministerstva průmyslu a obchodu při přípravě Státní energetické koncepce a dalších strategických dokumentů státu.

Dodatečných 400 milionů gigajoulů představuje při průměrné výhřevnosti uhlí zhruba 23 miliony tun uhlí z dolu ČSA. To by znamenalo téměř dvojnásobek doposud oficiálně udávaných zásob. Pro srovnání uvádíme, že spotřeba uhlí v Opatovicích je 26,5 milionu gigajoulů za rok. „Nově objevené“ zásoby na dole ČSA by tedy stačily na 15 let provozu teplárny. „Pan Dienstl je dítě štěstěny. Koupí důl a za týden v něm najde nových 23 milionů tun uhlí, a to zrovna ve chvíli, kdy kupuje elektrárnu,“ komentoval překvapivý objev Mirek Topolánek z Teplárenského sdružení.

Autor: Redakce Nazeleno.cz