fbpx

Speciální sklo dokáže snížit riziko nárazu ptáků do okna o více než 70 %0

Kolize ptáků s prosklenými plochami jsou každodenní smutnou realitou. Je možné těmto nehodám zabránit? Odpověď zní ano! Speciální vzor na skle, který je pro lidské oko téměř nepostřehnutelný, ptáky na překážku včas upozorní.

Ptáci dokážou na rozdíl od člověka vidět ultrafialové záření, které je přirozenou součástí světelného spektra slunečního záření. Tato schopnost ptákům slouží při námluvách či hledání potravy. Ultrafialové záření se určitým specifickým způsobem odráží od různých typů povrchu, čímž ptáky upozorní na přítomnost potenciálního partnera nebo možný zdroj potravy.

Reklama

Jak vidí okno Ornilux člověk (vlevo) a jak pták. (Foto: ornilux.com)

Při průletu ptáků kolem běžných oken se v nich často odráží obloha nebo okolní zeleň, ptáci tak prakticky nemají šanci běžné okno vidět. Německá společnost Arnold Glas vyvinula pro ochranu ptactva sklo s názvem Ornilux, které pomůže snížit riziko nárazu až o 71 %. Ptáci toto sklo vidí tak, jakoby bylo protkáno hustou pavučinou, která prolétajícího ptáka na bariéru upozorní. Vzor na skle odráží ultrafialové záření, ale pro lidské oko je téměř neviditelný. Tento vynález již během několika let získal řadu ocenění.

(Foto: ornilux.com)

Inspirací pro myšlenku vytvořit sklo viditelné pro ptáky byly pavučiny některých pavouků, které obsahují ultrafialové reflexní prvky. Pavouci si tímto způsobem chrání své pavučiny před poškozením, protože ptáci do nich jednoduše nenarazí.

Speciální sklo našlo uplatnění i v zoologické zahradě. (Foto: ornilux.com)

(Foto: ornilux.com)

Autor: Jarmila Bajerova