fbpx

Španělské domácnosti rozsvítí pomeranče0

Zatímco u nás známe pomeranče jen ze supermarketů, španělská Sevilla jimi doslova přetéká. Na stromech sice vypadají hezky, ale spadané plody na chodnících a silnicích představují riziko jak pro chodce, tak pro řidiče. Město se tedy rozhodlo plody nejen uklízet, ale dát jim ve spolupráci s firmou Emasesa i nové udržitelné využití.

Zdroj foto: Pixabay

Sevilla se musí každý rok vypořádat s 5,7 milionu kilogramů spadaných hořkých pomerančů ze 48 000 stromů, které dříve skončili na skládce nebo jako hnojivo. Proto se město rozhodlo přikročit ke zcela inovativnímu kroku a začít pomeranče využívat novým způsobem – na výrobu elektřiny.

Zdroj foto: Unsplash

Pilotní projekt spustí městská vodárenská společnost Emasesa, která použije 35 tun tohoto ovoce na výrobu energie pro provoz jedné z čističek vody. Pro tento účel se pomeranče zpracují ve stávajícím zařízení na výrobu energie z organického materiálu.

Zdroj foto: ABC de Sevilla

„Doufáme, že brzy budeme moc vyrábět energii ze všech pomerančů, které by jinak ve městě skončily bez užitku,“ říká Benigno López, vedoucí ekologické oddělení společnosti Emasesa. K dosažení tohoto cíle se počítá s přibližnou investicí 250 00 EUR do celého procesu.

I když je v Seville aktuálním cílem využívat energii k provozu čističky vody, v budoucnu chce město vrátit přebytečnou energii zpátky do sítě. Z dosavadních propočtů vyplývá, že z 1 tuny pomerančů se získá dostatečné množství elektřiny, které by vystačilo 5 domácnostem na celý den. Pokud by se tedy všechny spadané pomeranče zpracovaly touto cestou, a získaná energie se vrátila zpátky do sítě, v Seville by bylo napájeno na 73 000 domácností.

Celý projekt pomůže městu dosáhnout jeho cílů v oblasti snižování emisí, energetické soběstačnosti i cirkulární ekonomiky.

Autor: Bára Kocmánková