fbpx

Spadané listí – hrabat nebo nehrabat?0

Tuhle otázku si s přicházejícím pokládá nejeden majitel zahrady s listnatými stromy nebo keři. Pokud tělocviku s hráběmi dvakrát neholdujete, máme pro vás dobrou zprávu – neshrabané listí má celou řadu výhod, o které by byla škoda svůj zelený ráj ochudit.

Zdroj: Pixabay

Ochrana, výživa i vláha

Spadané listí umí půdu i rostliny ochránit před vlhkem, mrazem i sluncem. Byla by tedy škoda se ho zbavovat. Ochrannou pokrývku z listí také ocení trvalky nebo okrasné cibuloviny. Mulč z listí navíc vyživuje samotnou půdu a vytváří dobré podmínky pro práci půdních mikroorganismů. Pokud nechcete, aby vám vrstvu listí neodfoukl vítr, můžete ji zatížit trochou kompostu nebo menšími větvemi.  Pokrývku z listí pak ocení i váš trávník – musí být ovšem rozložená v souměrné vrstvě.

Zdroj: Pixabay

Kompostování spadaného listí

Nadbytek listí pak můžete dát na kompost, a to především listy z ovocných stromů a okrasných keřů. Jen nezapomeňte vrstvu listí proložit jiným materiálem (posekanou trávou, bioodpadem) v poměru 3:1, abyste podpořili jeho rozkládání. Špatně se pak rozkládá listí z ořešáků, které je lepší dát do bioodpadu nebo sběrného dvora.

Reklama

Útočiště před zimou pro živočichy

Dále je dobré nechat drobné kupky listí v koutech a odlehlejších částech zahrady. Poslouží totiž jako vhodné místo pro přezimování ježků a obojživelníků (žab, mloků), kteří se vám na jaře odvděčí likvidováním škůdců na vaší zahradě. Ježkům můžete kupku listí ještě vylepšit bedýnkou, kterou vystelete suchou trávou nebo senem – uvidíte, že jim uděláte velkou radost. Pokud dopřejte vrstvu listí i svému trvalkovému záhonu, vytvoříte zase skvělé zimní útočiště pro užitečný hmyz, například sluníčka.

Zdroj: Pixabay

Kde listí na zahradě odstraňte

Listí na zahradě pohrabejte v místech, na kterých si dopřáváte posezení, kde si hrají děti, nebo potřebujete volný průchod. Zcela jistě také odstraňujte listí nemocných stromů, abyste bránili v šíření například houbových chorob.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.