Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Hlasujte pro nejlepší úsporný projekt a vyhrajte meteostanici!

Vyberte nejlepší úsporný projekt kategorie Kutil v rámci soutěže E.ON Energy Globe Award ČR a vyhrajte meteostanici! Měl by zvítězit doma vyrobený solární kolektor, aktivní termostat nebo Trombeho stěna? Nechte se inspirovat a dejte svůj hlas nejlepšímu úspornému projektu.

Prestižní světová soutěž Energy Globe Award již deset let oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. Díky energetické společnosti E.ON se soutěž Energy Globe Award dostala v roce 2008 poprvé i do České republiky. Soutěží se v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Česká republika má navíc i speciální kategorii Obec.

"Hlasujte pro nejlepší úsporný projekt a vyhrajte meteostanici Hyundai."

Od roku 2010 přibyla kategorie Kutil, která oceňuje energeticky úsporné projekty realizované jednotlivci. Odborná porota již nominovala tři projekty, ale nejlepší projekt této kategorie vyberete vy – stačí dát svůj hlas tomu z nominovaných projektů, který je podle vás nejlepší. Pokud správně odpovíte na soutěžní otázku, můžete navíc vyhrát meteostanice Hyundai WSC 1909 R. Jaké projekty jsou nominovány a jak můžete hlasovat?

Soutěžní projekt 1: Sluneční kolektor se dá vyrobit i doma

Projekt Miroslava Uhera dokazuje, že česká šikovnost může konkurovat moderním technologickým postupům. Vysokou spotřebu teplé vody spojenou s provozem rodinného domku vyřešil instalací dvou solárních kolektorů, které vyrobil ve vlastní dílně. A řešení na domácí solární kolektor je víc než prozaické! Miroslav Uher použil běžný ocelový radiátor.

Dva solární kolektory, které dnes zdobí fasádu rodinného domku, vznikly z běžného zdvojeného ocelového radiátoru o rozměrech 2050x600 mm. Pan Uher je zbavil původního nátěru a natřel je černou barvou, která obyčejný ocelový radiátor v okamžiku proměnila v účinný solární kolektor. Takto připravené solární kolektory upevnil do rámu ze dřeva a zakryl je skleněnou tabulí.


Solární kolektory vyrobil pan Uher z radiátorů

Vznikly tak dva samostatné kolektory, které našly své místo možná trochu netypicky na stěně budovy. Důvod je ale prostý. Solární kolektory ohřívají užitkovou vodu v nádrži, která je umístěná na půdě, tedy výš, než samotné kolektory. Díky tomu nepotřebuje systém žádné oběhové čerpadlo a je energeticky nezávislý.

Další zajímavostí je rozmístění jednotlivých kolektorů. Jeden z nich je na východní stěně budovy a druhý na jižní stěně. Důmyslné rozmístění umožňuje maximální využití kapacity obou kolektorů. Ráno a dopoledne je funkční první kolektor, přes poledne pak oba a odpoledne kolektor na jižní straně domu.

Kolektory na fasádě rodinného domku fungují již šest let. V případě naplnění systému nemrznoucí kapalinou se dá používat k ohřevu vody i v zimě. Drobnou perličkou jsou i klasické sluneční hodiny, které doplňují dvojici kolektorů na fasádě domu a napovídají, že majitel domu má sluneční energii opravdu v oblibě.

Soutěžní projekt 2: Aktivní termostat šetří energii

Pohyb je to, co využívá k úspoře na vytápění či naopak chlazení bytů, kanceláří a dalších prostor netradiční řešení Petra Stříbrného. Své zařízení k optimalizaci teploty v místnostech pojmenoval aktivní termostat. Použití výrobku v rodinném domě uspořilo Petru Stříbrnému téměř 20 % energie na vytápění. Inovativní řešení přitom vzniklo za pouhých 1 000 korun!

Podstata aktivního termostatu spočívá ve spojení tradičního termostatu a pohybového čidla s nastavenou aktivní dobou. Právě ta zajišťuje automatický přechod vytápěcího či chladícího systému, z nastavené udržovací teploty na teplotu zvýšenou, a to vše podle pohybu osob v daném prostoru. Na stěně místnosti, kde je systém instalovaný se tak objeví ještě jedno zařízení – drobný pohybový senzor, který bedlivě střeží, zda se v místnosti nachází obyvatel domu, kterému je třeba přitopit, nebo je místnost prázdná, a tak ji stačí vytápět pouze na udržovací teplotu. Oproti běžně používaným termostatům s časovým programováním tak tento aktivní termostat optimalizuje náklady na spotřebovanou energii a to jak k vytápění, tak ke chlazení.


Aktivní termostat pana Stříbrného ušetří 20 % energie

Cílem projektu bylo snížit náklady na vytápění v rodinném domku autora. Myšlenka ale ukázala, že toto řešení je možné použít i v dalších prostorách. Aktivní termostat lze využít u všech topných systémů s rychlým náběhem teploty, tedy nízkým obsahem vody, které se dnes standardně používají. Využitelný je také u přímotopů nebo centrálního vytápění a klimatizace. Aktivní termostat Petra Stříbrného pracuje naprosto nezávisle, tedy bez potřeby jakékoliv složité manipulace či nastavování během celého topného období.

Vezmeme-li v potaz téměř 20% úsporu energie na vytápění v případě rodinného domu, využití takového řešení ve velkých průmyslových prostorech by ve srovnání s počáteční investicí znamenalo značnou úsporu. Inovativní myšlenka drobného kutila se tak může stát inspirací pro řešení ve velkých provozech

Soutěžní projekt 3: Trombeho stěna vytopí dům a ohřeje vodu

Jednoduchá a na pohled velmi hezká úprava domku přinesla Tomáši Merxbauerovi i značnou úsporu při vytápění. To, čemu jeho sousedi říkají skleněná fasáda, je důmyslné řešení tzv. Trombeho stěny. Právě tu použil pro vytápění místnosti při výstavbě svého rodinného domu ve stylu venkovské chalupy v obci Netunicích. V Česku jde o první Trombeho stěnu postavenou v rodinném domě, a tak její stavba nebyla jednoduchým úkolem.

Trombeho stěna je část obvodové stěny domu, kterou Tomáš Merxbauer postavil z plných cihel a následně nahodil klasickou štukovou omítkou. Ve spodní a horní části stěny pak skrz obvodovou zeď připravil otvory pro přívod a odvod vzduchu z vnitřních prostor domu. Stěnu po dobrém vyzrání natřel černou matnou fasádní barvou a následně namontoval 100 mm od zdi rámy pro zasklení dvojitým izolačním sklem. Vzniklý prostor mezi zdí a sklem autor uzavřel ze všech stran, aby zachoval propojení s vnitřním prostorem domu pouze přes průduchy v horní a dolní části stěny. Pak za majitele domu už začalo pracovat slunce!


První Trombeho stěnu v rodinném domě v ČR postavil pan Merxbauer svépomocí

Sluneční paprsky ohřívají vzduch mezi sklem a černou zdí. Spodní otvory do prostory přivádějí chladný vzduch z vnitřního prostoru domu a ohřátý vzduch se pak do domu vrací zpět otvory v horní části stěny. Systém by tak mohl fungovat samostatně. Pro větší efektivitu ale autor projektu doplnil cirkulaci vzduchu ventilátory. Bez nich by se vzduch ve stěně ohříval na zbytečně vysokou teplotu až 70 °C. Po rychlejší cirkulaci vzduchu pomocí ventilátorů se teplota vyfukujícího vzduchu pohybuje okolo 40 °C.  A výsledek stěny, která nejen topí, ale i zlepšila pohled na dům, stojí rozhodně za to.

Díky řešení svépomocí byla investice do řešení v řádech desítek tisíc a její návratnost počítá majitel nemovitosti na dobu kolem pěti let. Trombeho stěna objekt vytápí nejen v okamžiku, kdy jej obývají lidé, ale i v jejich nepřítomnosti. Navíc Tomáš Merxbauer přidal do svého řešení i systém pro ohřev teplé užitkové vody prostřednictvím dvou šneků z měděných trubek natřených černou matnou barvou a umístěných na Trombeho stěně.

Průkopnická stavba Trombeho stěny u nás dnes svému majiteli přináší nejen radost, ale především úspory na vytápění. Jak sám říká, každý slunný den si může říct „Dnes to zase topí!“ A to doslova.


Meteostanice Hyundai

Hlasujte pro nejlepší úsporný projekt!

Projekt č. 1: Výroba slunečních kolektorů, předkladatel Miroslav Uher, Dětmarovice
Projekt č. 2: Aktivní termostat, předkladatel: Petr Stříbrný, Nové město nad Metují
Projekt č. 3: Realizace Trombeho stěny na rodinném domě, předkladatel: Tomáš Merxbauer, Plzeň

Pokud jste hlasovali pro nejlepší úsporný projekt a chcete se zapojit do soutěže o meteostanici Hyundai, odpovězte na jednoduchou otázku:

V jakém roce se poprvé v České republice uskutečnila soutěž E.ON Energy Globe Award ČR?

2006
2007
2008

Kontaktní údaje

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

 


Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!