Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Slovníček

Solární panely

Solární panel je zařízení, které umožňuje využívat solární energii k výrobě elektřiny (fotovoltaické články) nebo tepla (solární kolektory). Solární články jsou tvořeny polovodičovými plátky (tenčí než 1 mm) a na jejich spodní straně je umístěna průchozí elektroda. Jako polovodič se ve většině případů používá křemík, který je velmi cenný.

Využitelnost solární energie v praxi omezuje účinnost solárních panelů. V případě solárních panelů pro ohřev vody se účinnost pohybuje zhruba mezi 30–40 %). Účinnost fotovoltaických panelů je kolem 15 %. Solární energie má jen malou plošnou hustotu a zařízení pro její zachycení jsou proto poměrně velká a nákladná. V poslední době ale klesly ceny solárních panelů pro výrobu elektřiny až o 40 %.

Solární elektrárna

Solární panely pro výrobu elektřiny se nazývají také fotovoltaické panely. První fotovoltaický článek byl vyvinut v roce 1883. Moderní solární články vznikly v roce 1954 při experimentech s křemíkem, který je důležitým prvkem současných fotovoltaických článků. Účinnost prvních moderních solárních panelů byla kolem 6 %.

Výkon solárních článků se udává v jednotkách kWp, které značí maximální možný výkon elektrárny. Obecně platí, že 1 kWp zabere 8–10 % m2 plochy a vyrobí přibližně 1 MWh elektřiny ročně (při ideálních podmínkách).

Kolik elektřiny dokáže solární elektrárna vyrobit, závisí na několika faktorech. K těm hlavním patří počet slunečních hodiny a intenzita slunečního záření. Pro umístění solární elektrárny je nejvhodnější jižní orientace a sklon mezi 30–35 %.

Solární panely – životnost a recyklace

Solární panely jsou moderní technologií s životností 25 let. První solární panely byly na střechy domů umísťovány již na začátku 90. let minulého století a jejich životnost se pomalu blíží konci. V současné době se proto firmy zabývají otázkou životního cyklu a recyklace solárních panelů.

Recyklace solárních panelů je jednou z možností, jak získat a znovu využít cenné suroviny, jak je příklad křemík. Výzkum v oblasti recyklace solárních panelů byl zahájen na mezinárodní úrovni v roce 1990.

Další informace o solárních panelech:

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií