fbpx

Solární panel na cesty, který se přizpůsobí vašemu batohu2

Technologie fotovoltaických panelů se jeví také jako velmi vhodná na různé cesty do přírody. Solární panel může být přiměřeně lehký a za slunečného počasí poskytne elektrickou energii pro nejrůznější chytrá zařízení, jako je mobil, tablet, hodiny, navigace nebo třeba fotoaparát.

Foto: Bradley Brister 

Jednou z praktických technologií pro využití solární energie na cestách může být koncept solárního panel SunUp, který pro výrobce outdoorového vybavení The North Face vytvořil student designu Bradley Brister. Panel v sobě obsahuje 4000mAh baterii a na plném slunci nabízí výkon až 15 W. Panel by tak měl při denním nošení na slunci poskytnout dostatek energie pro běžnou nositelnou elektroniku.

Co je však důležitější, panel SunUp nabízí propracovaný design pro použití na nejrůznějších výletech a expedicích. Jak je patrné z obrázků, solární články jsou rozděleny do trojúhelníkových segmentů, na krajích panelu také najdete spoustu oček pro uchycení na batohu. Díky struktuře pak panel batoh dobře obejme a nehrozí různé deformace.

Reklama

„Obvyklé solární panely jsou určeny pro použití na místě. Jejich nošení na batohu je problematické a snižuje jejich životnost,“ popisuje autor obvyklý problém „nositelné“ fotovoltaiky. Zařízení SunUp by to mohlo změnit. Zda firma The North Face začne tento gadget také vyrábět a dodávat, zatím ale nevíme.

Foto: Bradley Brister 

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.