fbpx

Solární elektrárny zdraží elektřinu o 8 %, odhadují ministerstva0

Elektřina nezdraží o tolik, jak se čekalo a jak uváděla ve svých propočtech například společnost ČEZ. Podle posledních odhadů ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí existují tři scénáře zdražení elektřiny:

  • Optimistická varianta počítá se zdražením elektřiny o 6 %
  • Střední (a nejpravděpodobnější) varianta počítá se zdražením elektřiny  o 8 %
  • Pesimistická varianta pak počítá se zdražením elektřiny o 13 %

Odhady ministerstev ohledně nárůstu ceny proudu se přibližují odhadům České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), která přišla s tím, že fotovoltaika podraží elektřinu cca o 5 % (celkově by obnovitelné zdroje energie měly elektřinu podražit o 7-8 %).

Reklama

V roce 2009 každý spotřebitel doplácel na „zelenou“ elektřinu 5 haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je 16 haléřů za 1 kWh. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba 7–8 haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti ve výši 3 000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 Kč ročně.

Solární energie a fotovoltaika

   – ČR jako solární velmoc?

   – Krize fotovoltaiky krok za krokem

   – Výkupní ceny elektřiny klesnou

   – Elektřina zdraží: Může za to fotovoltaika?

   – Solárních elektráren jen přes 10 000

O kolik elektřina podraží?

O kolik elektřina skutečně podraží, bude záležet na tom, kolik nových fotovoltaických elektráren bude do sítě připojeno do konce roku. Od toho se totiž odvine, kolik bude potřeba na dotace na obnovitelné zdroje „vybrat.“

Střední varianta, tedy zdražení elektřiny o 8 %, je možná v případě, kdy instalovaný výkon solárních elektráren dosáhne do konce roku cca 1 600 MW. Aby elektřina podražila jen o 6 %, nesměl by výkon fotovoltaických elektráren přesáhnout 1 400 MW. Zdražení o 13 % by nastalo v případě, že by instalovaný výkon dosáhl 2 000 MW, což je spíše nereálné.

K 1. září byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren necelých 694 MW. CZEPHO odhaduje, že do konce roku by se mohlo ještě do sítě zapojit zhruba 800–1 000 MW instalovaného výkonu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz