Jak to vypadá se solárními elektrárnami? Bude fotovoltaika opět připojována do sítě? Skončí na podzim stop-stav?
Před rokem a půl dostaly fotovoltaické elektrárny červenou kartu a distribuční společnosti je přestaly připojovat do sítě. Podnětem byla žádost provozovatele české přenosové soustavy (ČEPS), který se obával, že solární elektrárny, jež začaly růst jako houby po dešti, přetíží přenosovou soustavu a ohrozí bezpečnost jejího provozu.
„Analýza dopadu solárních elektráren na bezpečnost distribuční soustavy stále není známa.“
ReklamaNa jaře tohoto roku se spekulovalo o tom, že by distributoři mohli do sítě začít připojovat alespoň malé solární elektrárny do 30 kW. Realita však nakonec byla jiná. České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) rychle zastavilo naděje drobných investorů, když oznámilo, že se ani domácí elektrárny do sítě připojovat nebudou.
O fotovoltaice AKTUÁLNĚ! |
Domácí solární elektrárny budou opět připojovány |
Stop-stav fotovoltaice možná skončí
ČSRES argumentovalo tím, že je nejprve třeba zjistit, jaké budou dopady výroby elektřiny ze všech instalovaných solárních elektráren na bezpečnost provozu distribuční soustavy. A protože v našich klimatických podmínkách svítí slunce hlavně v létě, bylo nutné vyčkat, co solární elektrárny udělají s přenosovou soustavou přes prázdniny.
Analýza dopadu solárních elektráren na bezpečnost distribuční soustavy stále není známa a společnost ČEPS zatím odmítá poskytovat jakékoli informace. „Výsledky a závěry analýzy dopadu výroby a provozu fotovoltaických a větrných elektráren na kvalitu a spolehlivost provozu sítí distribuční soustavy budou zveřejněny v průběhu podzimních měsíců. Do té doby bohužel opravdu nelze poskytovat žádné nové informace,“ uvedla Eva Vítková z ČEPS.
Výsledky analýzy dopadů fotoltaiky na přenosovou soustavu zatím nebyly zveřejněny. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Žádné konkrétní informace o tom, jak to s fotovoltaikou bude, nemá ani Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). „V pondělí 19. září se bude konat kulatý stůl za účasti zástupců asociací, distribučních společností, ministerstva průmyslu a Energetického regulačního úřadu. Očekáváme, že zde distribuční společnosti sdělí výsledky měření, které provedly v průběhu léta v rámci části sítě a sdělí doporučení ve věci stop stavu,“ říká Zuzana Musilová z CZEPHO.
„Průběh tzv. společných pracovních skupin s ČSRES a neoficiální informace z různých relevantních zdrojů nás naplňují nadějí: je zřejmé, že technické důvody pro stop-stav nejsou, takže s důvěrou čekáme, že občané budou moci své rodinné elektrárny připojovat,“ dodává Musilová.
Fotovoltaika na Nazeleno |
– Stop fotovoltaice do roku 2020? – Zdraží fotovoltaika opět elektřinu?– Solární elektrárny – ostrovní systém– 5 nej solárních elektráren v ČR |
Chcete fotovoltaiku? Jen ostrovní systém!
Pokud si aktuálně chcete na střechu svého domu umístit solární panely a vyrábět vlastní elektřinu, samozřejmě můžete. Distributor vás ale nepřipojí do sítě. To znamená, že elektřinu nemůžete prodávat, ale pouze ji sami spotřebovávat bez nároku na dotaci.
Pokud chcete fotovoltaiku, je řešením ostrovní systém. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Je třeba podotknout, že investice do takovéhoto ostrovního systému (grid-off elektrárny) se vám prodraží. „Nutnou podmínkou je úplné oddělení těchto systémů od sítě, což prodražuje technologii a komplikuje samotný provoz. Nicméně technicky to lze celkem bez problémů provést,“ upozorňuje Michal Bošela ze společnosti Silektro.
O ostrovní instalace mají lidé zájem. Potvrzuje to například Jakub Halamíček z firmy IBC Solar. „Zaznamenali jsme zvýšený zájem o instalace ostrovních systémů. Jedná se však spíše o hledání možností jak v dnešní situaci fotovoltaickou instalaci vůbec zrealizovat. Je to krásný příklad toho, že se lidé aktivně snaží hledat řešení v situaci, kdy jim je upíraná možnost postavit si pro svou vlastní potřebu fotovoltaické zařízení,“ uvedl Halamíček.