fbpx

Solární auta, která mají budoucnost0

Gazelle 2 solární auto

Obnovitelné zdroje energie v dopravě? Myšlenka, která fascinuje mnoho vědců a vývojářů už po celou řadu let. Jedním takovým nápadem je i využití slunce v rámci silniční dopravy. Může to být cesta, která má budoucnost, anebo jde spíše o nafouknutou bublinu s falešným potenciálem? Ať už je to tak nebo tak, o vyvíjení automobilů na solární pohon usilují studenti a vědci v rámci výzkumných pracovišť na řadě univerzit. My vám dnes představujeme několik výsledků jejich snahy. Tady jsou – vozy na solární pohon.

„V solárním voze Gazelle 2 se můžete svézt rychlostí až 120 km/h.“

Reklama

Gazelle 2 solární auto

Po svém předchůdci Gazelle 1 vyvinutém v Íránu, přišla skupina vědců s modelem Gazelle 2. Toto auto váží 150 kg (tedy o 100 kg méně než jeho předchůdce) a dlouhé je 5 metrů. Pro funkčnost je podle vývojářů důležitá právě nízká hmotnost konstrukce, čehož se jim v tomto modelu podařilo docílit. Oproti předchozí verzi se pochlubí o 22 % efektivnějšími solární články, díky nimž může dosáhnout rychlosti až 120 km/h.

Motor Brushless DC, který solární vůz používá, se pochlubí 97% účinností, což dokazuje minimální ztrátovost energie. Pokud si tedy s tímto autem vyjedete ven během slunečného dne, budete moci při rychlosti 80 km/h cestovat na vzdálenost 600 km.

Í
Íránský vůz Gazelle. Zdroj: http://english.farsnews.com

Autor: Jana Poncarová