Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Soběstačné město ve stěnách vodní nádrže? Východní Asie nepřestává překvapovat

Že se za pozoruhodnými stavbami jezdí do Evropy nebo Ameriky? Za pár let tou destinací bude spíše Asie. V Thajsku vznikne nové soběstačné město, které se ukryje stěnách 20kilometrové vodní nádrže. Žít tu bude půl milionu lidí a energii jim bude vyrábět voda, vítr i slunce.

22. 06. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Na první pohled trochu utopický projekt, na druhý možná geniální řešení jak si poradit se silným živlem – vodou. Umělý pahorek nad dosavadním městem se má stát obrovskou nádrží a zároveň obyvatelnou architekturou. Je něco takového realizovatelné?

Evropa nebo Amerika? Kdepak! To v Asii se nyní staví budovy a stavby hodné celosvětové pozornosti!  Třeba Thajsko. Tady teď plánují stavbu, která totálně změní tvář města Nakornsawan a dvou řek, které protékají okolo. Vznikne tu „vodní město“, které může dát inspiraci dalším místům, kde lidé bojují s vodou. Obrovský vodní rezervoár, který tu postaví, má nejen ochránit město před povodněmi, ale zároveň se stát i obyvatelnu architekturou

„Nově město ve stěnách umělé vodní nádrže nabídne bydlení pro půl milionu lidí.“

Město Nakornsawan ležící mezi řekami Ping a Nan je vodou z těchto řek každoročně zaplavováno. V roce 2011 ale voda prolomila i hráze chránící centrum města a pod vodou se město ocitlo celé.  „Jak město ochránit?“ položili si otázku tvůrci ze Supermachine Studio. Jejich neotřelý návrh je řešením překvapivým, ale účinným.


Nový terén, nové město. Foto: supermachine.wordpress.com.

 „Přehrady? Ty nebudou fungovat. Potřebujeme nové, lidem bližší řešení, které nám umožní žít vedle vody v klidu a bezpečně,“ prohlašují tvůrci nápadu, který má nejen chránit, ale zároveň umožnit využívat vodu smysluplně a rovnoměrně po celý rok. Výsledkem je 20 kilometrů dlouhý kopec na východě města. Umělý pahorek se má stát obrovským rezervoárem pro 1 500 milionu metrů kubických vody. Fungovat tu budou 3 obří čerpadla, která v období sucha dodají vodu půdě na vnějším povrchu nádrže, který bude ze 40 % zalesněn.

Ale co víc. Tenhle vrch bude nejen nádrží, zároveň ale i architekturou. Uvnitř vznikne několik milionů metrů čtverečních ploch pro kina, obchodní centra, anebo úřady. Dokonce i obytné prostory pro půl milionu lidí. Soběstačné město bude získávat vodu z větrných turbín, vody, hydrogenerátorů, bioplynu a solárních článků na povrchu. Lidé si tu budou moci pěstovat vlastní zeleninu i rýži.


Uprostřed stěn vodního rezervoáru mají vzniknout kina, úřady, ale i byty. Foto: supermachine.wordpress.com.

Auty se tu bude jezdit jen při cestě z města, uvnitř vás dopraví trojúrovňová veřejná doprava, z nichž tu „nejvyšší“ bude zajišťovat lodní doprava na hladině nádrže. Na hladině nádrže mají vzniknout plovoucí sportovní stadiony, parky nebo letiště. Bezpochyby odvážný plán. Utopie? Anebo realizovatelná budoucnost?


Projekt od Supermachine Studio představuje neotřelé řešení, jak se sžít s živlem - vodou. Foto: supermachine.wordpress.com.

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

G SERVIS CZ – dodavatel projektů rodinných domů

V rámci ČR nabízíme 1 000 projektových řešení typových rodinných domů a zpracování individuálních od architekta…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
km beta

Rodinná firma s tradicí od roku 1926 vyrábí dřevěná eurookna, francouzská okna, posuvné terasové dveře…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!