fbpx

Snižte svou uhlíkovou stopu díky ekologickým dopravním prostředkům0

V dnešní uspěchané době se stále více lidí začíná zajímat o udržitelnou a ekologickou dopravu. Jednou z nejlepších možností, jak snížit svou uhlíkovou stopu, a zároveň  prospět svému zdraví, je cesta cyklistiky, elektrokol a dalších alternativních dopravních prostředků. V tomto článku vám představíme několik tipů, jak tyto způsoby dopravy zapojit do vašeho každodenního života, i jak jsou na tom v České republice.

Zdroj: Pixabay

Cyklistika jako udržitelná alternativa

Jízda na kole je jedním z nejekologičtějších způsobů přepravy, který můžete zvolit. Bez emisí CO2 a dalších škodlivých látek navíc přispívá k čistšímu ovzduší a také lepšímu zdraví i fyzické kondici. Pokud je vaše cesta do práce relativně krátká, nechte auto zaparkované doma a přejděte na kolo. Procvičíte si svaly, nastartujete svůj den a snížíte svou uhlíkovou stopu.

Elektrokola pro pohodlnější přepravu

Pro ty, kteří to mají do práce dál, nebo se potřebují vyhnout náročnějšímu kopcovitému terénu, jsou elektrokola skvělou volbou. Elektrokolo vám umožní snadno překonat delší vzdálenosti i stoupání, aniž byste se unavili. V létě se navíc na elektrokole nezapotíte, takže v práci stačí jenom sesednout a rovnou zamířit na poradu. Výběr elektrokol na trhu se neustále rozšiřuje, takže si můžete vybrat to nejvhodnější přímo na míru vašim potřebám i peněžence. 

Reklama

Sdílená kola a koloběžky v České republice

Síť sdílených kol a koloběžek se v posledních letech v České republice podstatně rozšířila.  Jedná se o skvělou možnost ekologické přepravy, kterou mohou využít hlavně obyvatelé větších měst. Nejvíce služeb nabízejících sdílené dopravní prostředky u nás tedy najdete v Praze, Brně a Ostravě. Nezaostávají ovšem ani další česká města.

Nejvíce jsou u nás asi rozšířená známá růžová Rekola. Ta si můžete půjčit i vrátit v rámci široké sítě stanic v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Prostějově. Stačí si stáhnout aplikaci, která je k dispozici pro IOS i Android, zaregistrovat se a šlápnout do pedálů. A kromě toho vám Rekola dají i tipy na zajímavé trasy.

Ve 33 českých městech působí síť sdílených kol Nextbike, která také funguje s pomocí aplikace. Na jejím webu pak můžete vidět, kolik emisí CO2 se prostřednictvím kol Nextbike pomohlo snížit, nebo kolik peněz putovalo na dětské onkologické pacienty.

Zdroj: Pixabay

Další možností “zelené přepravy” jsou i sdílené elektro koloběžky, které donedávna byly, a stále ještě trochu jsou, trnem v oku obyvatelů měst. Proč? Vzhledem k nedostatku parkovacích míst koloběžky často končily odstavené uprostřed chodníku, na přechodech, pohozené v parku a na dalších nevhodných místech. Dalším problémem jsou konflikty a kolize s jinýmidopravními prostředky či chodci. Proto jednotlivá města přistupují k regulaci sdílených elektrokoloběžek i nastavení jasných pravidel pro jejich provoz i parkování.

Jaké sdílené elektrokoloběžky u nás najdete?

Podmínky pro cyklisty a koloběžkáře v Česku

Pokud jde o infrastrukturu pro cyklistiku a koloběžkáře v České republice, jednotlivá města se v této oblasti snaží vytvářet stále lepší podmínky. V Praze je vybudována rozsáhlá síť cyklostezek, které umožňují pohodlnou jízdu bezpečně oddělenou od automobilového provozu. Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc a České Budějovice také investují do rozšiřování cyklistické infrastruktury. Napomocné jsou v této oblasti i jednotlivé iniciativy, jako například Brno na kole, Praha na kole, Česko na kole, Do práce na kole, které poskytují zajímavé rady, tipy, trasy, a navíc motivují ke zdravé a udržitelné dopravě. 

Dobrou zprávou je, že ekologickou dopravu do práce podporuje čím dál více zaměstnavatelů a office parků, ve kterých najdete nejen kolostavy, ale také kolárny, sprchy a šatny. Jednoduše tak, aby byla sportovnější forma dopravy do práce opravdu komfortní a bez problémů.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.