fbpx

Snižte své náklady na vytápění a elektřinu! S nulovou investicí0

Ušetřit výdaje za elektřinu a teplo je snem mnoha českých domácností. Stále nevíte, jak na to? Snížit spotřebu energie můžete i bez nákladných investic, jako je výměna oken nebo zateplení fasády domu. Podívejte se na několik jednoduchých tipů, díky nimž snížíte svůj účet za vytápění a elektřinu.

 Úspory energií jsou tématem dneška. V médiích se hovoří o zateplování domů, výměně oken nebo využívání obnovitelných zdrojů energie pro soukromou výrobu tepla a elektřiny. Pokud jste nakloněni úsporám energií a přemýšlíte, jak v domácnosti snížit účet za elektřinu nebo náklady na vytápění, nemusíte zrovna investovat velké částky do izolačních materiálů nebo solárních panelů. V každé domácnosti totiž existuje celá řada možností, jak energii ušetřit.

„Zkuste snížit teplotu v domě nebo bytě o jeden stupeň, rozdílu si sotva povšimnete a ušetříte 5 – 10 % tepla.“

Reklama

Nejvíce energie spotřebuje v domácnosti kuchyně a právě v ní můžeme hodně peněz ušetřit. Při vaření dbejte na to, aby hrnce měly ploché dno, které odpovídá rozměrům plotýnky. Pokličky by měly být při každém vaření samozřejmostí. Nejenže díky nim urychlíte vaření, ale ušetříte 150 – 300 % energie, což se rozhodně vyplatí! Pokud vlastníte elektrický sporák vypínejte ho ještě před uvařením jídla, které se na pomalu chladnoucím sporáku  dovaří. Například vařící se těstoviny můžeme vypnout už po zhruba čtyřech minutách – necháme-li je  přiklopené v hrnci s horkou vodou, samy dojdou. 

Tip: Vařte a pečte úsporněji!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

Podobný postup využijeme i při pečení v troubě, která pokrm dopeče i po vypnutí. Během pečení neotvírejte příliš často dvířka trouby, ale pouze nahlížejte přes její skleněná dvířka. Otvíráním zapnuté trouby se vnitřek ochlazuje o 20 až 50 °C a trouba spotřebovává více energie, aby znovu dosáhla teploty, na kterou je nastavená. Šetrná hospodyňka si naplánuje jídelníček tak, aby například při pečení masa využila rozehřátou troubu, třeba pro přípravu zapečených brambor jako přílohy nebo k upečení koláče. 
 
Mražené potraviny vyndávejte z mrazáku s dostatečným předstihem, aby měly téměř pokojovou teplotu, když začínáte vařit. Výrazně tím zkrátíte dobu, po kterou je musíte tepelně zpracovávat, a ušetříte energii.  

Seriál: úspory v domácnosti

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Úsporné ledničky

   – Úsporný sporák

   – Úsporné vysavače

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

Starejte se o svou lednici a rychlovarnou konvici!

Že bychom neměli lednici nechávat zbytečně otevřenou a pravidelně ji odmrazovat, je notoricky známá věc. Nezapomeňte ale také pravidelně čistit zadní část lednice, kde se na cívkách kondenzátoru usazuje hodně prachu, který snižuje účinnost lednice a nutí ji tak spotřebovávat více energie

Tip: Zvyšte efektivitu lednice

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

V každé kuchyni najdeme rychlovarnou konvici, která sice nepatří k energeticky náročným spotřebičům, nicméně každá ušetřená kilowatthodina elektřiny se počítá. Efektivitu tohoto spotřebiče negativně ovlivňuje vodní kámen, který se na ní usazuje.

Vodní kámen odstraníme velmi jednoduše. Smícháme stejné množství studené vody a octa a nalijeme je do vypnuté (!) konvice. Necháme působit 30 až 90 minut, poté vylijeme, naplníme konvici čistou vodou, necháme uvařit. Touto vodou si určitě nezalívejte kávu, ale využijte ji například na mytí podlahy. Pokud se konvice nevyčistila úplně a nějaká usazenina v ní zbyla, postup opakujeme.

Největším žroutem energie je v domácnosti kuchyně. Tady také najdete největší možnosti, jak ušetřit za elektřinu, vodu nebo plyn   
Největším žroutem energie je v domácnosti kuchyně. Tady také najdete největší možnosti, jak ušetřit za elektřinu, vodu nebo plyn

Perte, sušte a žehlete ekonomicky!  

Kromě lednice je významným konzumentem elektřiny také pračka. Vždy perte jen plnou pračku a nepřehánějte to s nastavenou teplotou. Možná budete překvapeni, že pračka zvládne hravě vyprat prádlo na 30 °C stejně dobře jako na 60°C. Nižší teplota je navíc k oblečení přívětivější. Vyšší teploty  volte jen pro opravdu extrémně špinavé prádlo.
 
Pokud můžete, nepoužívejte k sušení prádla sušičku, ale nechte je sušit přirozeně v prádelně, koupelně nebo ještě lépe venku. Pozor: Nikdy nesušte prádlo na radiátorech, bráníte tím přístupu tepla do místnosti.  Pokud nemáte jinou možnost a musíte sušičku na prádlo zapnout, použijte vlněné kuličky do sušičky, které nasávají vlhkost a urychlí tím proces schnutí prádla. 

Tip: Perte a sušte úsporněji!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

Žehlete rychleji  a levněji!  Umístěte několik vrstev alobalu mezi žehlicí prkno a látku, která prkno pokrývá. Žehlička tak rozehřeje alobal a tím se žehlí obě strany najednou. Žehlení vám tak bude trvat kratší dobu a tím snížíte množství spotřebované energie. Nezapomeňte, že žehlička hřeje ještě několik minut po vypnutí.  Nechte si stranou věci, které se snadno žehlí, jako například kapesníky nebo utěrky, a ty pak vyžehlete na konci, poté co jste žehličku už vypojili ze zásuvky.  

Netopte více než  je nutné! 

Zkuste snížit teplotu ve vašem domě  nebo bytě o jeden stupeň. Rozdílu si sotva povšimnete a úspory budou velké – účet za teplo snížíte o 5 – 10 %. Vyhřívat naše domovy tak, abychom mohli chodit v tričku s krátkým rukávem, je jen rozmařilost. Pokud je vám chladno, prostě si  oblečte svetr a teplé ponožky. 

Tip: Snižte teplotu v místnosti o 1°C!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: tisíce korun ročně

Přijatelná teplota v místnosti je 21 °C!

Nábytek nikdy nestavte před radiátor. Vyšší efektivity vytápění místnosti docílíme pomocí  aluminiové fólie nebo teploodrazné desky umístěné na zdi za radiátorem. Díky nim se bude teplo odrážet zpět  do místnosti. Sálavé účinky radiátoru zvýšíme, pokud jej opatříme tmavým matným nátěrem.  Okna můžeme vždy večer zatáhnout závěsy, čímž také zabráníme případnému úniku tepla nedokonale těsnícími okny.

Snižte doma teplotu o 1 °C, ušetříte značné množství tepla
Snižte doma teplotu o 1 °C, ušetříte značné množství tepla!

Důležité je (zvláště pak v zimě) osvojit si správný způsob větrání. Naučte se efektivně větrat. Okno nenechávejte celý den otevřenou ventilačku, ale vyvětrejte několikaminutovým otevřením celého okna. Vzduch se v místnosti vymění, ale stěny nestihnout prochladnout a vyhneme se tak opětovnému a drahému zahřívání prochladlých stěn. Ze stejného důvodu se nevyplatí vypínat topení, pokud z bytu nebo domu odcházíme jen na několik hodin. Můžeme topení lehce ztlumit, ale ne pod 18 °C. Stěny bychom pak museli znovu zahřívat a spotřebovali bychom více energie, než jsme ušetřili.

Pozor na mobily a USB 

Vypínejte si na noc svůj mobil, nebudete ho muset tak často nabíjet. Pokud jste zvyklí, že vás mobil ráno budí, není na škodu vrátit se ke starým dobrým natahovacím budíkům. Na rozdíl od mobilů nevyzařují vlny, které snižují kvalitu spánku.

Tip: Pozor na USB a mobily!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: desítky korun ročně

Pokud mobil zrovna nenabíjíte, nenechávejte v zástrčce zapojenou nabíječku, která odebírá elektřinu, i když nepracuje. Podobně je to s USB zařízeními zapojenými v počítači, proto je nechte zasunuté jen po dobu, kdy je používáte.  

Opravdu tento spotřebič potřebuji?

Položte si tuto magickou otázku před každým použitím elektrického spotřebiče, jehož smysl je sporný. Vysoušeč vlasů, kulma, žehlička na vlasy, elektrický zubní kartáček, kuchyňský robot, topinkovač nebo třeba skartovačka jsou spotřebiče, bez nichž se snadno obejdeme. Zkuste se po jeden měsíc důsledně vyhýbat jejich užívání, a si ověřte, jak se to odrazilo na výši celkové spotřeby energie. Pokud si navíc vezmete k srdci i další zmíněné rady, pravděpodobně budete při kontrole vašeho příštího účtu za elektřinu příjemně překvapeni.

Autor: Redakce Nazeleno.cz