fbpx

Snadné a účinné způsoby, jak ušetřit za energie v každodenním životě0

Náklady na energie v letošním roce skokově vzrostly  a v našich domácnostech je stále více zařízení poháněných elektřinou. Mnoho lidí si klade otázku, jaké jsou efektivní způsoby, jak ji doma ušetřit. V tomto ohledu jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace a tipy.

Zdroj: Unsplash.com

Úspora energií s rozumem

Snížení spotřeby energie by nemělo mít negativní dopad na bezpečnost, zdraví a pohodlí každodenního života. Rozhodně není potřeba doma mrznout a zahrávat si tak v zimě se svým zdravím. Vyhýbání se rozsvícení světla a pobyt v zatemnělých místnostech zase může mít za následek problémy se zrakem nebo dokonce nehody. Úspory energií lze dosáhnout i jednoduše, pojďme si tedy představit konkrétní tipy, které naleznete i ve speciálním projektu ČEZ Akademie.

Korigujte teplotu v domácnosti efektivně.

Pro majitele rodinného domu je skvělou volbou zkombinovat fotovoltaickou elektrárnu s tepelným čerpadlem. Díky tomu je možné snížit spotřebu v domácnosti a ušetřit až 70 % nákladů za energie. Důležité je i správné nastavení teploty v jednotlivých místnostech. Čím je systém komplexnější, tím větších úspor dosáhnete.

Omezte umělé osvětlení

Jedním ze způsobů, jak snížit spotřebu energií, je omezení umělého osvětlení. Pokud je to možné, vyplatí se zaměřit na využití slunce, což je samozřejmě nejjednodušší v létě, kdy jsou dny delší a slunnější. Zkuste nábytek ve svém domě uspořádat tak, aby vám slunce umožnilo pracovat, dělat domácí úkoly, bavit se nebo vařit v co nejpřirozenějším světle co nejdéle. Lampy tak zapnete opravdu až tehdy, kdy to bude potřeba. Vhodné je také pořízení praktických rolet a jiných clon, které si můžete nastavit podle potřeby, a korigovat si tak úhel dopadu slunečních paprsků.

Vyměňte žárovky

Dalším osvědčeným způsobem, jak ušetřit energii, je výměna žárovek za energeticky úsporné. V současné době lze na trhu snadno najít vysoce kvalitní produkty, které poskytnou vhodnou intenzitu i barvu světla a zároveň sníží spotřebu energie. Příznivý je i fakt, že jejich cena se za poslední roky snížila.

Odpojte zařízení ze zásuvky

I nepoužívané zařízení zapojené do elektrické zásuvky může odebírat elektřinu. Její výše závisí na typu zařízení a elektronických řešeních v něm použitých. Pokud chcete doma šetřit elektřinou, nezapomínejte odpojovat nepoužívaná zařízení ze zásuvky.

Jídlo při vaření přikrývejte

K úspoře energie přispívá rovněž vaření pod pokličkou. To výrazně snižuje spotřebu energie při přípravě jídla na indukční varné desce. Vyhnout byste se měli také otevírání trouby během pečení. Tato opatření zkrátí proces vaření a sníží energetické ztráty.

Pračka a myčka by měly být plné

Dalším způsobem, jak snížit náklady na energii ve vaší domácnosti, je zapínat pouze plnou myčku a pračku. Tato zařízení spotřebovávají stejné množství elektrické energie, ať už je jejich kapacita využita na maximum, či nikoliv. Čím méně věcí do nich dáte, tím více mycích nebo pracích cyklů budete muset za měsíc provést. Zvýší se tak provozní náklady i účet za elektřinu.

Proč jsou důležité úspory energií?

Ve skutečnosti je výhod snížení spotřeby mnoho. Je to jednoduchý a efektivní způsob, jak snížit měsíční výdaje domácností. Úspory se mohou pohybovat od několika stovek korunpo několik tisíc ročně. Je proto vhodné začít s úsporami co nejdříve, často stačí začít maličkostmi.

Autor: Komerční sdělení