fbpx

Skype poráží Facebook: Může za víc emisí CO20

Kolik emisí způsobíte tím, že se večer vysprchujete? Jsou zelenější úsporné nebo klasické žárovky? Za jaký objem emisí může Facebook nebo Skype? Spočítejte si, kolik emisí vypustíte do vzduchu běžnými činnostmi.

Emise, globální oteplování, skleníkové plyny… Věčně se opakující témata, kterými nás média masírují den co den. Teď se do všeho rozhodla vložit i společnost GE, která řeší nejaktuálnější světové problémy. Jejím cílem je zřejmě ještě víc vyděsit všechny, kterým už teď přijde, že oxidu uhličitého a emisí je všude nezdravě moc. Vytvořila totiž aplikaci, která ukazuje, jak my sami svými běžnými denními činnostmi přispíváme k jejich růstu.

Reklama

„Kompaktní zářivky jsou skutečně zelenější než žárovky – ročně vyprodukují 5,5 méně emisí.“ 

Možná si říkáte: „Žiju ekologicky. Moje auto vypouští minimum emisí, třídím odpad, kupuju energeticky úsporné spotřebiče. Já prostě moc emisí neprodukuju.“ Chyba lávky! Podle aplikace „How much CO2 is created by…“ (tedy „Kolik CO2 vytvoří…“)  i taková večerní horká sprcha (pokud jste si tedy nenechali vodu ohřát sluncem) vydá na pěkných pár stovek gramů emisí CO2. Že vám to připadá moc?

Emise a životní prostředí

    – Google „ničí“ planetu

    – Microsoft změří vaši spotřebu

    – Emisní povolenky paralyzovány

    – TOP 5 zelené spoty

    – Není jen oxid uhličitý

Zkrátka a dobře, podle některých zpráv to vypadá, že kvůli emisím CO2 svět spěje do záhuby. Co na tom, že oxid uhličitý je naprosto regulérní součástí atmosféry Země. Pro aktivisty a mnohé lobbisty je to spíš chytré manipulační heslo. Snižujeme emise. Ale za jakou cenu?

Zářivky vs. žárovky, které jsou zelenější?

Jeden příklad za všechny: žárovky vs. zářivky. Věčné téma pro dohadování. Jsou skutečně zelenější kompaktní zářivky, které Evropská unie tak vehementně prosazuje na úkor svobodného trhu? Kritiky stahování žárovek se na EU snášejí ze všech stran a zákazník se vlastně nemá šanci dozvědět, jak to s jejich ekologickou náročností přesně je.

Podle aplikace  How much CO2 is created by způsobuje roční provoz jedné energeticky úsporné zářivky „pouhých“ 90 kg CO2. Starší edisonky ze srovnání nevychází zrovna nejlépe, na kontě mají totiž pětapůlkrát víc emisí – celých 500 kg ročně. Celkem zajímavé srovnání, vezmeme-li v potaz, že stejné množství vyprodukuje třeba výroba 500 bochníků chleba.

I večerní sprcha může za několik kilogramů CO2
I večerní sprcha může za několik kilogramů CO2

Facebook „vítězí“: Jen 13,6 milionů tun CO2

Aplikace How much CO2 is created by dokáže na emise převést vlastně cokoliv. Tak třeba internet. Už jen nevinné zadání jednoho slůvka do vyhledávače a zmáčknutí enter stojí naši planetu 0,2 g emisí. Takže se není co divit tomu, že celosvětově vydá pouhé vyhledávání na 22 600 tun CO2 ročně. Není jednoduché představit si takové množství. Zvlášť v souvislosti s virtuálním světem internetu. Aplikace jde však ještě dál.

Rozhodla se totiž podívat na zoubek i společnostem takových jmen, jako je Skype či Facebook. Teď máte šanci si vsadit. Je zelenější první či druhý ze jmenovaných? Celosvětově oblíbený Facebook vítězí! Ročně vypustí přeci jen o nějakou tu tunu CO2 méně. No, i když popravdě 13,6 miliony tun oxidu uhličitého ročně – nepřijde vám i to dost? Skype je na tom o něco hůř s 24 miliony tun CO2.

Může Facebook nebo Skype za zvyšování emisí oxidu uhličitého
Může Facebook nebo Skype za zvyšování emisí oxidu uhličitého?

A jak jsme na tom my?

To se nám to mluví o Facebooku či Skype. Naši věrní pomocníci – často si bez nich svůj den nedokážeme představit. Co ale my sami? Kolik emisí způsobíme svým každodenním životem?

Za rok života takového průměrného Australana vznikne celých 30 tun emisí CO2.  Američané jsou na tom kupodivu o něco lépe se svými 27 tunami, no a my Evropané reprezentovaní Britem se držíme na 15 tunách ročně. Vzato kolem a kolem vlastně roční fungování sítě Facebook vydá tolik emisí jako život přibližně milionu Evropanů či 2 milionů průměrných obyvatel Země.

Autor: Redakce Nazeleno.cz