TISKOVÁ ZPRÁVA
Energetická Skupina ČEZ dosáhla za minulý rok čistého zisku ve výši 47,4 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 11 procent, a to i přes negativní působení nastupující finanční krize v závěru roku. Na nárůstu se podílel růst velkoobchodních cen, vyšší podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů, úspora provozních nákladů i výsledky aktivit Skupiny ČEZ v zahraničí.
Výsledky dobrého hospodaření přináší prospěch našim akcionářům. V loňském roce jsme jim vyplatili čistou dividendu v celkové výši 18 miliard Kč. Největší prospěch z ČEZ má i největší akcionář – stát. K vyplaceným 13 miliardám Kč v dividendách přibyly ve státní pokladně i daně, odvody za zaměstnance a také jednorázová částka z prodeje části akcií. Celkem tak stát z ČEZ získal 82,2 miliardy korun.
ReklamaSpolečnost ČEZ se nyní soustřeďuje na další zvyšování efektivity jednotlivých procesů v celé skupině, v roce 2009 bude pokračovat v obnově domácích zdrojů i konsolidaci a rozšiřování zahraničních investic.
V roce 2008 se naplno rozjel projekt obnovy domácích zdrojů, která předurčí úspěšnost společnosti na další desetiletí dopředu a do které již ČEZ vložil celkem 23,2 miliard korun. V zahraničí se k nejvýznamnějším novým aktivitám počítá zapojení ČEZ do budoucí výstavby nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích na Slovensku, výstavba největšího evropského větrného parku Fântânele a Cogealac v Rumunsku s výkonem 600 MW a získání turecké distribuční společnosti SEDAŞ v partnerství s tureckou skupinou Akkök . Podle plánu pokračovaly i projekty společného podniku se skupinou MOL, dále výstavba plynového zdroje v rumunském Galaţi a další (např. pokračovalo vyjednávání o dostavbě bloků 3 a 4 v jaderné elektrárně Cernavodă).
„V roce 2009 se zaměříme na dokončování zahájených projektů. I nadále budeme pečlivě vybírat jen ty, které přinášejí nejvyšší hodnotu našim investorům. Soustředíme se na oblast, kde již působíme, tedy na střední a jihovýchodní Evropu, přestáváme sledovat oblasti související s naším cílovým teritoriem, tedy Rusko a Ukrajinu, ve kterých jsme neměli ambici působit jako významný hráč na trhu.“ řekl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Jako důsledek růstu produktivity práce, ale i realizovanými divesticemi, se počet zaměstnanců Skupiny ČEZ dále snížil. Na konci roku 2008 činil 27 110 což je meziroční pokles o téměr 3 000 zaměstnanců, tj. o 9,9 procent.
Výroba elektřiny z vlastních zdrojů ČEZ a. s., za rok 2008 meziročně klesla o 4,4 TWh, tedy o 6,8 % a dosáhla hodnoty 60,4 TWh. Optimalizace výroby v uhelných zdrojích a působení emisních stropů vedla ke změně struktury výroby a k meziročnímu poklesu výroby v uhelných elektrárnách o 13 %. Ten byl pouze mírně kompenzován růstem výroby v jaderných zdrojích vzhledem k prodloužené odstávce Jaderné elektrárny Temelín ve IV. čtvrtletí 2008.
„Spotřeba elektřiny v ČR je v závěru roku již významně pod vlivem hospodářské situace a její meziroční růst tak zpomalil na 1,2 %. Shodně rostla spotřeba u domácností a podnikatelů (+2,7%), spotřeba u velkoodběratelů rostla v souvislosti s tlumením rozvojových programů pouze mírně (+0,2%). Růst poptávky po elektřině v celé Evropě je od konce roku 2008 ovlivňován finanční krizí. Společně s vývojem ceny ropy se odráží v cenách elektřiny na trzích střední i jihovýchodní Evropy,“ uvedl Michal Skalka, ředitel útvaru trading.