fbpx

Sklo a polykarbonát svádí boj o přízeň pěstitelů0

Každý, kdo si chce pořídit skleník na zahrádku, řeší tuto otázku: Zvolím si klasický skleník nebo polykarbonátový?

Polykarbonátový skleník Standard

Pro mnoho zahrádkářů je ovšem tradiční skleník stále zárukou lepších pěstitelských výsledků, je tedy důležité také zmínit, že například obchod Hyperhobby.cz nabízí skleníky českého výrobce a jsou označeny známkou „Český výrobek“.  Takže se můžete spolehnout na to, že nabízené skleníky nejsou laciné napodobeniny kvalitnějších výrobků.

Ještě před pár lety by nikoho nenapadlo, že PC skleníky budou konkurovat klasickému sklu. Ovšem stalo se, a proto si pojďme říci, který z obou typů, je nebo není lepší.

Klasický skleník

Umístění

Když pomineme vzhled skleníků, který vám bude stát dlouhá léta na zahradě a mnozí si jej vybírají právě proto, je důležité si nejdříve uvědomit, kde bude postaven. Je totiž velký rozdíl v tom, zda jej umístíte v oblasti jižní Moravy nebo v Podkrkonoší. Mnoho polykarbonátových skleníků totiž nevydrží sněhový nápor, který je běžný právě v podhorských oblastech.

Obecně lze říci, že skleníky z polykarbonátu jsou spíše vhodnější do mírných oblastí a mezi běžnou zástavbu, kde se může lomit silnější vítr o domy a stromy.

Zahradní skleník Limes hobby

Základna

U skleníků osazených skleněnými výplněmi je betonová základna nutností, protože je o mnoho těžší než PC skleníky. Pro mnoho zahrádkářů toto však není překážkou a rádi si svépomocí základnu postaví. Naopak pro nepříliš zručné zahrádkáře je ideální koupě polykarbonátového skleníku, protože u většiny modelů je základová konstrukce již dodávána v základním balení nebo ji lze za poměrně nízkou cenu dokoupit.

Zahradní skleník z polykarbonátu

Doprava

Taktéž doprava je u klasických skleníků o něco komplikovanější a dražší než u skleníků s polykarbonátovými výplněmi. Ovšem mnoho firem již nevyužívá k přepravě tohoto typu zboží služeb spedičních firem, ale vozí je vlastními auty a zaručují tak bezpečnou a kvalitní dopravu.

Teplota uvnitř skleníku

Vnitřní teplota ve skleníku je velmi důležitá pro dobrý růst v nich pěstovaných rostlin. Polykarbonát má velkou výhodu, že udrží její optimální hladinu i v nepříliš slunečných dnech a naopak ve sklenících s klasickým skleníkovým sklem nehrozí při vyšších venkovních teplotách přehřátí sazenic. Co vše tedy z výše uvedených bodů vyplývá? Ve zkratce lze říci, že výhody i nevýhody jsou na „obou stranách barikády“, ale velmi záleží na tom, kde budete skleník stavět a také na vašem osobním pohodlí a zručnosti.

Autor: Komerční sdělení