fbpx

Sklep jako součást domova: Jak jej zařídit0

Máte to štěstí, že máte u domu také sklep? Tyto prostory poskytují mnoho výhod, přitom jsou často ponechány osudu šedého zaprášeného skladiště nepoužívaných věcí. Udělejte si ze sklepa příjemné přehledné místo, které bude nedílnou součástí vašeho domova.

Začněte úklidem

Přeměna sklepa se samozřejmě neobejde bez počátečního úsilí. Pokud ho opravdu používáte k odkládání věcí, bude je třeba vyklidit a začít tzv. od podlahy. Protože je ve sklepě obvykle jiné klima než v domě či bytě, je nutné podle toho vybírat materiály i nábytek. Ideální jsou bytelné a snadno udržovatelné materiály. Stěny můžete pouze hrubě nahodit a podlahu vydláždit cihlami. Do sklepa se tak dostane i trochu decentní barvy.

S osvětlením si příliš nelamte hlavu, žárovky lze nechat klidně volně viset bez krytí, podtrhnete tak industriální dojem místa a budete mít zároveň vždy dostatek světla pro veškerou práci. Po vyřešení těchto základních věcí se můžete dát do organizace věcí a nábytku. Prostor si rozvrhněte podle toho, co všechno ve sklepě uchováváte a k čemu byste jej primárně chtěli využívat. Renovaci sklepních prostor využijte také pro vytřídění věcí, o kterých víte, že je už nevyužijete, získáte tak mnoho místa.

Reklama

Sportovní zázemí

Pokud vy nebo celá vaše rodina sportuje, pravděpodobně budete potřebovat prostor k umístění kol, lyží nebo jiných sportovních potřeb. Ani tyto věci vám ale nemusí zabrat celou místnost. Na jednu stěnu přidělejte držáky na kola a na protější stěnu lištu, která podrží lyže ve vzpřímené poloze vedle sebe. Získáte tak ještě prostor k umístění polic nebo starší skříně, do které můžete umístit sportovní doplňky a další vybavení.

Kutilův ráj

Potřebujete spíš prostor pro kutilství? Umístěte si do sklepa velký stůl se židlí, kterou už doma nevyužíváte, skříň a poličky, na které si můžete seřadit nářadí a další potřeby. Police doporučujeme do sklepa volit kovové, využít ale můžete třeba přebytečná dřevěná prkna nebo dřevotřísku.

Domácí vinotéka

A nakonec kde jinde vytvořit kvalitní domácí vinotéku než právě ve sklepě? Místo kupování zbytečně drahých speciálních lednic na víno, které v kuchyni akorát zabírají prostor, si raději můžete pořídit nebo vyrobit dřevěnou konstrukci pro ukládání lahví. Přidejte k vinotéce malý stolek se dvěma židlemi nebo například sud a příjemné prostory pro degustaci jsou na světě.

Nezapomínejte, že sklepy jsou častým cílem zlodějů. Myslete proto při reorganizaci také na zabezpečení, dbejte především na bytelné dveře a kvalitní zámek. Důležitou součástí je také pojištění. Sjednejte si proto pojištění domácnosti, které vám pokryje i sklepní vybavení. Kalkulačka ČSOB Pojišťovny vám spočítá, na kolik vyjde pojištění právě vaší domácnosti, a můžete si jej sjednat online hned i se slevou.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.