Napadlo vás někdy, že skleněné i plastové lahve mohou sloužit jako stavební materiál pro různé typy budov, domků, skleníků nebo plotů? Mohou se přímo plnit cementem a simulovat běžné cihly, nebo tvořit různé průsvitné dekorativní prvky.
Mohly by použité lahve ještě k něčemu posloužit? Tato otázka není výsadou posledních let, jak by se na první pohled mohlo zdát. Řada zdánlivě odpadních materiálů se dnes recykluje do úplně nové podoby, nebo se znovu využívá jiným způsobem. Snahy o nalezení řešení efektivního nakládání s různými nepotřebnými materiály se ale s lidstvem táhnou už od nepaměti. Výsledky tohoto úsilí jsou mnohdy překvapivé, praktické a velmi promyšlené. Jednou za nimi stojí prostý materiální nedostatek, jindy touha po kreativním počinu. Tak či onak, použité lahve, skleněné i plastové, inspirují člověka k dalšímu použití snad již od chvíle, kdy spatřily světlo světa.
ReklamaTento dům z Bolívie je postaven z PET lahví (charakteristické „kytičky“ vlevo) i skleněných lahví od vína. (Zdroj: inspirationgreen.com)
Jak se staví z lahví?
Výstavba stěn z lahví probíhá v závislosti na místních podmínkách a dostupnosti potřebného pojiva. Stavby z tohoto materiálu se v současnosti často realizují také v rozvojových zemích, kde není stavebních materiálů nazbyt. Skleněným lahvím se většinou odřeže hrdlo, aby bylo možné zasunout dvě lahve do sebe. Takto spojené lahve se následně použijí podobně jako běžná cihla ve spojení s maltou. V případě PET lahví se postupuje jinak. Lahve se obvykle plní dostupným materiálem (cementem, hlínou apod.) a zavíčkované následně mají funkci cihel. Takto připravené PET lahve se ukládají do malty a zdi se následně nahazují omítkou zpevněnou drátěným pletivem nebo obdobným materiálem. Lahve tak ve zdech nemusí být vůbec patrné.
(Zdroj: smecsundaymorningforum.org, ecotec-africa.com, inspirationgreen.com, unusuallife.com)
Domy ze skleněných lahví vznikaly již před sto lety a některé stále stojí
Použít lahve jako stavební materiál není žádná novinka. Dochované fotografie domů postavené touto technologií přesahují svým stářím jedno století. Některé domy dokonce stále stojí. Příkladem by mohl být světově i filmařsky proslulý „Bottle House“ dodnes stojící v zaniklém zlatokopeckém městě Rhyolite v americkém státě Nevada, který byl dokončen v roce 1905. Na jeho stavbu bylo použito asi 50 tisíc skleněných lahví a zajímavostí je, že se v tomto městě svého času nacházely ještě další dvě stavby zhotovené z lahví. V roce 2005 prošel dům významnou rekonstrukcí a je cennou součástí turisticky atraktivní lokality zaniklého těžařského městečka.
Dobový snímek ze stavby známého nevadského domu z lahví. (Zdroj: rhyolitesite.com)
Dům po nedávné rekonstrukci stojí dodnes prakticky v nezměněné podobě. (Zdroj: Wikipedie, autor Finetooth, foto z roku 2009)
Budhistický chrám z lahví? Najdete jej v Thajsku
Pro impozantní stavbu bylo použito přibližně 1,5 milionu skleněných lahví. Z lahví jsou postaveny i přidružené stavby jako krematorium nebo dokonce toalety. „Chrám milionu lahví“, jak je svatostánek přezdíván, nese oficiální název Wat Pa Maha Chedio Kaew a najdete jej v thajské provincii Sisaket. Počátky stavby se datují do roku 1984, kdy začali mniši používat lahve k dekoračním účelům. Návštěvníkům se vzniklá díla líbila natolik, že začali mnichům přinášel prázdné lahve až jich bylo dost na postavení celého chrámu. Během stavby zužitkovali i víčka, která se staly součástí nástěnných dekorací.
V chrámu a jeho nejbližším okolí je vše postaveno z lahví. (Zdroj: inhabitat.com)
Lahve byly v tomto případě použity vcelku. (Zdroj: inhabitat.com)
WOBO – „Světová pivní láhev“ přímo navržená jako cihla
V 60. letech 20. století vznikla na popud výrobce piva Alfreda Heinekena láhev, která mohla po vypití obsahu sloužit bez jakýchkoli úprav jako cihla. Jednotlivé lahve měly hranatý tvar a přesně zapadaly do sebe. Láhev WOBO (neboli World Bottle, tj. světová láhev) se však na trhu dlouho neudržela a atraktivní myšlenka tak upadla v zapomnění.
Pivní láhev Heineken WOBO mohla sloužit jako cihla. (Zdroj: inhabitat.com)
Skleněná láhev nabízí zajímavé možnosti pro moderní interiér
Stěny z lahví jsou v našich klimatických podmínkách bez dalšího zateplování vhodné spíše pro skleníky a další drobné neobývané stavby. Lahve ale mohou vytvořit zajímavé dekorativní prvky v interiéru. Zejména využití různých barev a průhlednosti skla nabízí široké možnosti, jak lahve zakomponovat do vnitřních příček apod.
Průsvitná barevná skla lahví nabízí spoustu možností uplatnění v interiéru i exteriéru. (Zdroj: unusuallife.com)
Plastové lahve nezůstávají pozadu, staví se z nich po celém světě
Historie domů z PET lahví nesahá zatím příliš daleko do minulosti. Masivní rozšíření totiž plastové lahve zažívají až od 80. let 20. století. PET lahve se používají ve spojení s maltou, nebo existují případy, kdy se výplně nosných konstrukcí řeší PET lahvemi různě spojenými k sobě. Alternativně se použijí slisované balíky starých lahví. Taková stavba se pak většinou dále neomítá a původ použitého materiálu bývá na první pohled zjevný.
Na první pohled není poznat, že je tento dům postavený převážně z PET lahví. (Zdroj: inspirationgreen.com)
PET lahve se hodí i pro stavbu skleníků. (Zdroj: Flickr, ticticticticboom)
Tento akvadukt je důkazem, že z PET lahví je možné postavit snad cokoliv. (Zdroj: inspirationgreen.com)