fbpx

Sháníte džíny? Pořiďte si nesmrtelné levisky z recyklovaných PET lahví!0

Na první pohled obyčejné džíny. Ani na druhý pohled na nich nic zvláštního nepoznáte, prozradíme vám ale, že úplně obyčejné nejsou. Z 20 % jsou totiž tvořeny recyklovanými plastovými lahvemi. A nosí se přitom maximálně pohodlně!

Řekli byste do nich, že obsahují recyklované plastové vaničky na potraviny, hnědé plastové pivní lahve i PET lahve na vodu? Dost neuvěřitelné. Nová kolekce džín Levi’s® Waste<LessTM je ale skutečně vyrobená z polyesterového vlákna získaného z drcených plastů.

„Každé džíny obsahují asi osm recyklovaných PET lahví.“

Reklama

Od ledna 2013 si zákazníci po celém světě mohou pořídit džíny nebo bundu z kolekce, která je alespoň z 20 % tvořena plasty. Recyklovaná vlákna jsou smíchána s bavlněnými, takže při nošení vůbec nepoznáte, že jsou vaše džíny něčím neobvyklé. Přitom každý kus oblečení obsahuje asi osm plastových lahví. Když tak spočítáme celkové množství lahví, které budou pro kolekci použity, jde o celkem úctyhodné číslo – více než 3,5 milionu lahví sebraných v národním recyklačním programu USA.


Z nabídky džín Levi´s si vybere každý – značka navrhuje a prodává džíny, oblečení pro volný čas i doplňky pro muže, ženy i děti. Foto: eu.levi.com 

„Od začátku jsme naše produkty navrhovali s účelem a záměrem. Tím, že odpadu přidáme hodnotu, bychom rádi změnili způsob, jakým lidé přemýšlí o recyklaci, a motivovali je více se do ní zapojit,“ řekl James Curleigh, prezident značky Levi’s.

Tam kde končí „život“ běžné plastové PET lahve, tam začíná „život“ džín z kolekce Levi’s® Waste<Less. Hnědé, zelené i čiré lahve a černé plastové vaničky na potraviny jsou shromažďovány v rámci recyklačních programů po celých Spojených státech. Jsou rozděleny podle barev a rozdrceny do vloček, z nichž je pak vyrobeno polyesterové vlákno. Pak se vlákno smíchá s vláknem bavlněným, z nichž se pak tká látka tradičním způsobem. Barva lahví do ní přinese zajímavý podtón a vytvoří jedinečný povrch pro konečný výrobek. 


Produkty Levi Strauss & Co.™ se prodávají ve více než 110 zemích po celém světě. Foto: levistrauss.com

Firma Levi Strauss & Co. založená roku 1873 tvrdí, že nechce jen snížit negativní vliv na životní prostředí, chce ho dokonce udělat lepším. „Zavázali jsme se k tomu, že budeme naše produkty vyrábět způsobem vhodným pro lidi a lepším pro naši planetu,“ říká James  Curleigh. Už v minulosti společnost vyvíjela vzdělávací aktivity, například v roce 2009 informovala spotřebitele o tom, jak čistit svoje oblečení s menším vlivem na životní prostředí. Vybízela je také, ať svoje staré džíny spíše darují dál, než vyhazují. Sama společnost také vyvinula vlastní technologii ke snížení množství vody využívané při výrobě až o 96 %. Tento rok díky této technologii ušetřili více než 360 milionů litrů vody při výrobě Levi’s Water<LessTM kolekce. Společnost je navíc také členem Better Cotton Initiative, která se snaží o snižování množství vody a pesticidů používaných při pěstování bavlny. Ekonomicky tato společnost podporuje stovky tisíců pěstitelů bavlny a k dnešnímu dni je díky tomu více než 5 milionů džín vyrobeno z „lepší bavlny“.

Autor: Redakce Nazeleno.cz