fbpx

Šetříme energii: Tipy, jak snížit účet za elektřinu0

Bez energií se neobejde žádná domácnost. Jejich ceny ale nejsou zrovna nejnižší. Co s tím? Řešením jsou úspory energií. Nemusíte se hned pouštět do výměny spotřebičů nebo zateplování. V každé domácnosti existují rezervy, kde ušetřit. Jak na to?

Globálně se hraje s velkými čísly: emise skleníkových plynů se počítají na miliony tun, dotace na obnovitelné zdroje v milionech korun, statistiky plýtvání energiemi v megawattech. Všeobecně se mluví o klimatických změnách způsobených spalováním fosilních paliv, o vyčerpání zásob ropy, o ambiciózních cílech navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Až jde z toho hlava kolem.

„Klasická žárovka na svícení zužitkuje pouze 5–8 % energie, zbytek přemění v nepotřebné teplo.“

Reklama

Přiznejme si ale, že když otáčíme kohoutek u vany, abychom si napustili horkou vodu, nebo na termostatu navyšujeme teplotu vytápění, zajímá nás většinou účet za elektřinu, plyn a vodu než množství emisí, které byly kvůli příjemnému teplu v bytě vypuštěny do vzduchu. 

Úspory energie na Nazeleno

    – Ušetřete při provozu klimatizace

    – Ceny energií v roce 2010

    – Snižte účet za elektřinu a vodu

    – Zateplení střechy a fasády

    – Ochlaďte dům zadarmo

Úspory energií a úspory emisí spolu ale úzce souvisí. Řada států proto přijímá opatření, která mají zabránit plýtvání energiemi. V České republice podporuje zateplování domů a využívání obnovitelných zdrojů energií velký dotační program Zelená úsporám. Ačkoli jsou dotace po změně podmínek přístupnější více domácnostem, ne každý má dostatek financí na zateplení fasády nebo výměnu oken. I přesto lze v domácnosti snížit výdaje za energie, a vlastně tak i (ne)vědomky ušetřit nějaké ty skleníkové plyny.


Vše o cenách elektřiny, plynu, vody a tepla na www.cenyenergie.cz

Standby režim: Neviditelný viník

Proud je něco tak samozřejmého, že ho často ani nevnímáme (dokud nám nepřijde účet za elektřinu). Průměrná spotřeba domácnosti v České republice je kolem 3 000 kWh ročně, což při aktuálních cenách elektřiny odpovídá 13 500 korun. Spotřebu domácnosti zbytečně navyšují energeticky neúčinné spotřebiče – může se jednat až o 30 % energie navíc, což už není zanedbatelné číslo.


Podíl jednotlivých spotřebičů na spotřebě elektrické energie v domácnostech. Zdroj: Quaschning, Volker: Obnovitelné zdroje energie

Spotřeba elektřiny se s nároky na životní standard navyšuje. Příkladem mohou být například počítače, které se staly běžnou součástí našeho života a stojí zhruba za pětinou spotřebované elektřiny. Počítače, televize a další zábavná technika má většinou tzv. pohotovostní režim, neboli standby – ten spotřebovává proud, i když spotřebič neběží. Průměrně spotřebič, který v režimu standby zkonzumuje asi 5 W, má roční spotřebu téměř 44 kWh, což odpovídá asi 198 korunám vydaných bez jakéhokoli užitku.

Řešení je přitom jednoduché: počítač, televizi, DVD přehrávač a další podobné spotřebiče stačí zapojit na zásuvkovou lištu se spínačem – jedním kliknutím pak spotřebiče vypnete, resp. zapnete. Při nákupu nového spotřebiče se zajímejte o to, jak je tzv. zapojení naprázdno vyřešeno.

Účinnost sporáku: Plyn nebo elektřina?

Je energeticky účinnější plynový nebo elektrický sporák? Při používání plynového sporáku uniká více tepla do okolí (všimněte si, že když na něm vaříte, tak se často ohřívají například i ucha hrnců). Elektrický sporák je ale napájen elektřinou vyrobenou většinou v uhelných nebo jaderných elektrárnách. Proud je zde vyráběn s nízkou účinností. Při přepravě plynu ovšem také vznikají ztráty a do vzduchu se uvolňuje metan, který je pro ovzduší škodlivější než CO2. Aby bylo vaření na plynu ekologičtější, musely by být ztráty při přepravě menší než 10 %.

Zdroj: Quaschning, Volker: Obnovitelné zdroje energie

Klasické žárovky vyhoďte, pozor na halogenová svítidla

Na osvětlení domácnosti připadá asi 11 % z celkové spotřeby elektřiny. Klasická žárovka na svícení zužitkuje pouze 5–8 % energie, zbytek přemění v nepotřebné teplo. Moderní úsporné zářivky spotřebují o 80 % méně energie než běžné žárovky. Za hodinu svícení ušetří úsporná žárovka asi 0,27 korun. To při svícení 5 hodin denně znamená roční úsporu 493 korun a vyšší pořizovací náklady se tedy brzy vrátí (nehledě na to, že moderní svítidla slibují vyšší životnost).


Bilance energií a znečištění životního prostředí při spotřebě energie na ohřátí vody na elektrickém nebo plynovém sporáku. Zdroj: Quaschning, Volker: Obnovitelné zdroje energie

Pozor bychom si ovšem měli dát na halogenová svítidla, která jsou z hlediska energetické úspornosti jen o málo lepší než klasické žárovky (uspoří kolem 25 % energie), a proto nejsou z hlediska nákupu i provozu příliš ekonomická.

Emise při vaření

Pokud elektřina spotřebovaná na uvaření 1 l vody pochází z uhelné elektrárny, uvolní se do ovzduší 156 g CO2. Při spalování zemního plynu unikne jen 56 g CO2.

Zdroj: Quaschning, Volker: Obnovitelné zdroje energie

Nakupujte jen úsporné spotřebiče

Máte-li doma elektrický průtokový ohřívač vody, pak vězte, že jde o zařízení velmi drahé a neefektivní. Pokud pojedete na dovolenou nebo plánujete delší nepřítomnost v domě, tak ohřívač určitě vypněte.

Velkým „žroutem“ energie je v každé domácnosti lednička, která sama spotřebuje kolem 11 % elektřiny. Pokud zrovna nemáte finance na koupi nového spotřebiče, zkuste několik jednoduchých tipů, jak při provozu ledničky ušetřit. 

  • Lednička by neměla nikdy stát blízko kamen, sporáku, myčky nebo jiného zařízení, které vydává teplo. Teplo, které na ledničku vyzařuje jiný elektrospotřebič, ji nutí více chladit.
  • Ujistěte se, že dveře lednice dostatečně těsní. V opačném případě nedostatky napravte instalací vhodné těsnící pásky, kterou pořídíte za pár korun. Dveře od ledničky by neměly zůstávat zbytečně dlouho otevřené. Proto si nejprve rozmyslete, pro co do ledničky vlastně jdete.
  • Nepodceňujte ani správné nastavení teploty uvnitř lednice. Pro běžný provoz stačí v chladničce +5°C a v mrazáku -18°C. Každý další stupeň dolů znamená navýšení spotřeby o 6 %.
  • Pravidelně ledničku odmrazujte. Vysoká námraza (více než 5 mm) navýší náklady za elektřinu až o 30 %!
  • Nikdy do lednice nedávejte horké jídlo, ale nechte ho nejprve vychladnout. Ušetříte tak energii.
  • Efektivnímu chodu lednice pomůže i správné uspořádání jídla na poličkách v lednici. To by mělo být rozmístěno tak, aby vzduch uvnitř lednice mohl bez omezení proudit.

Budete-li v nejbližší době kupovat novou ledničku, pračku nebo mrazničku, sledujte jejich účinnost. Spotřeba elektřiny je na spotřebičích uváděna na tzv. energetickém štítku. Nejúspornější spotřebiče nesou označení A++.

Kde v domácnosti ušetřit energii?

  • Vyzkoušejte měřič spotřeby elektřiny a přeměřte si, kde spotřebováváte nejvíce energie
  • Vypínejte nepoužívané spotřebiče a osvětlení
  • Spotřebiče v režimu standby vypínejte pomocí zásuvkové lišty se spínačem
  • Klasické žárovky nahraďte úspornými zářivkami nebo LED svítidly
  • Při nákupu spotřebičů sledujte tzv. energetický štítek, kde najdete údaje o spotřebě
  • Neumisťujte ledničku a mrazničku do blízkosti tepelných zdrojů (sporák, topení)
  • Ledničku a mrazničku pravidelně odmrazujte
  • Perte pouze v naplněné pračce na co nejmenší teplotu
  • Sušičky prádla nejsou ekonomické, sušte prádlo venku na šňůře (v zimě prádlem určitě neblokujte topení, přicházíte tak o drahé teplo)
  • Při vaření používejte pokličku nebo tlakový hrnec

Zdroj: Quaschning, Volker: Obnovitelné zdroje energie

Uvedené tipy na úspory energií zdaleka nevyčerpaly všechny možnosti, které se v domácnosti naskýtají. Pokud se zajímáte o úspory energií při vytápění nebo využívání obnovitelných zdrojů energie v praxi, nahlédněte do nové publikace Obnovitelné zdroje energií z pera Volkera Quaschninga, kterou nedávno vydala Grada Publishing. Kromě tipů na úspory energií, si zde můžete přečíst o tom, jak spočítat výkon fotovoltaické elektrárny, jak vybírat solárně-termické systémy nebo tepelná čerpadla.

Autor: Jana Poncarová